Gekap Beyannamesini Vermek Mümkün mü ?

Day-Dream

Tanınmış Üye
Merhaba

Gekap beyannamesini çözebilen var mı ? Ofiste ikram ettiğin kahve ile ilgil bir örnek vardı onu düzeltmişler ama hangi mükellefe vereceğiz çözemedim.

“Örnek-4: Kahve satışı yapan (Ş) gerçek/tüzel kişisi ürünlerini tek kullanımlık bardaklarda sunmaktadır. Bu durumda; (Ş) gerçek/tüzel kişisinin, içecek ürünlerinin müşterilere her türlü sunumunda kullandığı tek kullanımlık bardaklar için geri kazanım katılım payını (içecek ambalajları için belirlenmiş olan tutar üzerinden) beyan etme ve ödeme yükümlülüğü bulunmaktadır. (Ş) gerçek/tüzel kişisi yiyecek (unlu mamüller, tatlılar, çerezler vb) satışı ve/veya ikramı faaliyetinde bulunuyor ve bu faaliyetinde de tek kullanımlık tabaklar kullanıyor ise; bu tabaklar için de geri kazanım katılım payını (plastik ve kompozit ve metalik ambalajları için belirlenmiş olan “diğer” tarifesi veya kağıt/karton ambalajları için belirlenmiş tarife üzerinden) beyan etme ve ödeme yükümlülüğü bulunmaktadır.”

Sevgili kardeşim Day-Dream

Gekap beyannamesinde öncelikle bu beyannameyi Üretim ve İthalat yapan firmalar verecek. Ayrıca bunlardan ürün alıp (yarı mamül-mamül) kendi marka, işaret vb. kullananlar bu beyannameyi verecek. Bunun dışındakilerin beyanname vermesi zorunlu değil.

Onun için öncelikle bunu netleştirmek lazım

Gekap beyannamesinde öncelikle bu beyannameyi Üretim ve İthalat yapan firmalar verecek. Ayrıca bunlardan ürün alıp (yarı mamül-mamül) kendi marka, işaret vb. kullananlar bu beyannameyi verecek. Bunun dışındakilerin beyanname vermesi zorunlu değil.

İthalat yapan firmalar demişsiniz, tüm ithalatçı firmalar buna dahil mi?

Ferhat Bey merhaba,

Akvaryum canlılarının beslenmesi için yapılan ithalatlarda, ithalata konu olan ürüne ait ambalajları beyan edecek miyiz(ithalatçı firma olarak)? Bu ithal ürünler satışa konu olmamakta, sadece akvaryum canlılarının beslenmesinde kullanılmakta. Bu ithal ürünler üzerinde de ithalatçı şirketin herhangi bir logosu bulunmamakta doğal olarak.

Ayrıca yurtiçinde ambalaj firmalarından alınan ama üzerinde herhangi birşekilde şirket logosu olmayan ambalajlar beyan dışı mı olacak?
Bu ürünler satışa konu oluyor. Örneğin kızarmış patates cipsi, markasız patates kutusu içinde müşterilere satılıyor. Bu tip ambalajlar
beyan edilecek mi?

Saygılarımla,