fonradar

Gelecek Yıllara Ait Giderler

SUF

Market müşterimiz müşterilerine çeşitli avantajlar sağlayacak olan müşteri kartları bastırmıştır. Bu kartları ne kadar sürede dağıtacağı belli değil,

Alınan bu kartlara ait fatura bedelinin tamamı fatura tarihinde giderleştirilebilirmi? Giderleştirilemez ise nasıl bir yol izlememiz gerekir. Saygılar

Selamlar,
Bu tarz harcamaları direk giderleştiren de var,kullandıkça giderleştiren de..Elbetteki doğru olan kullandıkça giderleştirmektir.Nitekim giderleştirmek,anında tüketmek anlamına gelir.Siz,bu kartları zaman içinde tüketeceksinizdir.Aslında gelecek yıl gideri hesabıda kullanılmamalı.Netice de gelecek yıl giderleri hesabında da dönemsel baz durumu geçerlidir.Yani bir harcamanın gelecek yıl giderlerine alınabilmesi için o harcamayı dönemsel bazda dağıtabilmek gerekir.Sizde ise sonraki ay veya yıllarda ne kadar tüketileceği belli değildir.Benim önerim şu olabilir;
31.12 itibariyle elde kalan kart adetleri toplanmalı ve maliyeti hesaplanmalıdır.Bulunacak tutar,157 hesabına virmanlanmalı ve ilgili dönemlerde kullanılan kart adedi kadar buradan gider kaydına virmanlanarak hesap kapatılmalıdır.Şayet gelecek yıl giderlerinde takip edilsin istiyorsanız bu hesabı dönemsel bazda takip ediyor olsanız bile 280 hesabının altına (dönemsel bazda ayrılanların dışında) başka bir tali hesap açarak devir adetler burada takip edilmeli ve dönemleri geldikçe kullanılan adet kadar gider hesaplarına virmanlanmalıdır.İlgili gider hesabının da 760 olması daha uygun olur.
Saygılar

Merhaba,

Şöyle bir örnek verelim Tanesi 1,TL'den 20 adet su aldınız; bu suların üç tanesini o gün gelen misafirlerinize ikram ettiniz, ancak suları beğenmediler, kalan 17 adedini iade edebilirmisiniz, daha tüketilmediği için cevap evet. Peki suların bir tanesini tadını merak ettiğiniz için açıp bir yudum içtiniz, bunu iade edebilirmisiniz, neticede suyun büyük kısmı içinde duruyor tabiki hayır değilmi. Kapağı açılmamış suları iade edebilirken, hiç içmediğiniz halde sadece kapağını açtığınız için bile suyun birini iade edemezsiniz. Kapağını açmış olmanız suyun tüketilmesi anlamına gelir. Birde tersten bakalım, suların tadı çok güzel olduğu için komşunuz gelip sizden parasıyla bir adet suyu parasını verip alır mı; evet buda olabilir. Yani açılmamış sular aktif bir varlıktır sizin için ve her an iade edebilr veya başkasına satabilirsiniz. iade etmeniz takdirde satıcı bunu başkasına satabilir.

Kart böylemidir. Aktif bir varlık mıdır, herhangi bir karşılığı varmıdır. Hayır. Tüketim kartı müşteriye verdiğiniz anda değil, işletmeye aldığınız anda gerçekleşmiştir. Kullanılmayan kartlar hiç bir şekilde para veya başka bir varlıkla değiştirilemez. Dolayısıyla aktifte yeri olamaz.

Bu yüzden kartlar fatura edildiği tarihte gider hesaplarına intikal ettirilmelidir.

Saygılarımla,

Dipnot: Sitenin eski hali daha güzeldi. Yeni formatı sevmedim.:-(