Gelir Vergisi beyannamesi

Gelir vergisi beyannamesi dolduruyorum,kafam karıştı yardımınızı rica ediyorum.
İşletme hesabı esasına göre defter tutan bir gelir vergisi mükellefi , yıllık gelir vergisi beyannamesinin ekinde bilanço ve gelir tablosu mu , yoksa işletme hesabı özetimi eklemek zorunda?

Merhaba ,

Sanırım gerçekten kafanızın karşık olduğu bir zamana gelen bu konu ile ilgili olarak işletme hesabı esasına göre defter tuttuğuna göre işletme hesabı özeti eklemeniz gerektiğini ifade etmek istiyorum.

Ben de aynı mantığı yürütmüştüm ama beyanname eklerinden işletme hesabı özetini, basit usule tabii mükellefler veriyor izlenimine kapıldım.

gerçek kişi olup bilanço usulunde defter tutuyorsanız bilanço ve gelir tablosu ekliyorsunuz.
fakat gerçek kişi olup işletme hesabı esasına göre defter tutuyor iseniz işletme hesap özeti ekliyorsunuz.

işletme hesabı eklemek zorunda da değil beyannamede ilgili yeri doldurması yeterli zaten.

Arkadaşlar LÜTFEN herkes işini yapsın.

NE OLUR BİR MUHASEBECİ'ye danışın veya DEFTERİNİZİ muhasebeciye tututurun.

HAKSIZ REKABETE HAYIRRRRRRRRRRRRRRRR.

Merhaba ;

Soruyu soran ve yanıtlayan arkadaşların muhasebeci olmadığı izlenime neden kapıldığınızı anlamış değilim.

Soran arkadaş meslekte yeni olabilir , bir büroda yeni işe başlamış olabilir , gerçekten dalmış olabilir v.s...v.s.

Sayın meslekdaş ; sorudan benim anladığım ilgili vergi dairesine bir tablo vermek değil de , damga vergisi açısından beyanname eklerinden hangisini işaretlemek olduğudur.

Bu arada gerçek anlamda Haksız Rekabete tabi ki hayır.

Sayın Muhasebe demişki;
Soran arkadaş meslekte yeni olabilir , bir büroda yeni işe başlamış olabilir , gerçekten dalmış olabilir v.s...v.s.

Yeni meslek mensubu ise iyi staj yapamamış,
Bir büroda çalışıyor ise o büro meslek mensubu ortalarda yok
Dalarak iş yapılıyorsa vay haline derim.

Bu olayı çirkinleştirmek istemediğiminde bilinmesini isterim.

Fakat sorudan anlaşılıyor açık ve net .
Beyanı dolduran meslekle alakası yok.
Şayet kendi beyanını dolduran biri ise kusura bakmasın bu tür sorulara cevap verilmez, bende meslekten para kazanıp geçinmek istiyorum.

Örnek veriyorum,
hastasını gripten hastaneye yatıran doktor daldırıp hastanın böbreklerini alsa sonrada ben biraz fazla dalmışım dese vay o mesleğin haline.

Selam,

İşletme defterine kira kaydı ne şekilde yapılır? Net ödenen tutarmı gider gösterilir? Kira için ödenen stopaj gider gösterilebilirmi?
Başlık: Gelir V.Mükellefinin Tel.Ft.sı ve Sigorta Poliçe Kaydı
yeditepe

Cevaplar: 2
Görüntüleme: 142
Forum: Vergi Usul Kanunu Tarih: 08-11-2005, 15:42:10 Konu: Gelir V.Mükellefinin Tel.Ft.sı ve Sigorta Poliçe Kaydı
Merhabalar,

Gelir vergisi mükelleflerinin yani işletme defteri tutan mükelleflerin telefon faturalarını gider yazamayacağı söylendi(Vergi dairesindeki bi memur) böyle bir şey varmıdır? Gider yazıla ...
Başlık: Kuruluş Giderleri Hakkında
yeditepe

Cevaplar: 7
Görüntüleme: 340
Forum: Vergi Usul Kanunu Tarih: 17-10-2005, 11:45:37 Konu: Kuruluş Giderleri Hakkında
Gelir vergisi mükellefi 2. sınıf tacirim. Geçen ay faaliyete başladık. Kuruluş sırasında yapılan Noter masrafı giderlerini direkt gider yazabilirmiyim yoksa kuruluş giderleri hesabınamı kaydetmem gere ...
-------------------------------------------------------------------------
sayın yeditepe'nin daha önce gönderdiği mesajlardan bir buket:))

Az önce beyannamemi vergi dairesine verdim. Artık eleştirilerinize rahat rahat cevap verebilirim. Sanırım bu sitedeki arkadaşların hepsi belgeli muhasebeci. Evet,benim belgem yok. Ama , tam 17 yıl büyük şirketlerde muhasebe yaptım. Yıllarca kurumlar vergisi beyannamesi doldurdum. Ve yıllarca sizin gibi belgeli arkadaşlarınız sırtımdan milyarlar kazandı. Hiç şikayet etmedim. Bana kimse haksız rekabet eleştirisi yapmasın.Zaten size rakip olmayı düşünmüyorum :) Muhasebe konusunda acemi değilim ama hiç gelir vergisi mükellefi biriyle çalışmadım ve hiç gelir vergisi beyannamesi doldurmadım. Tek düzen hesap planına alışmış biri için işletme hesabı esası zor olabiliyormuş. Bende bilirim bir muhasebeci tutupta işlerimi ona yaptırmayı. Zaten bıkmışım yıllardır fatura, beyanname görmekten. Ama 17 yıllık iş hayatımın birikimiyle küçük çapta bir iş yapmaya çalışıyorum.Ve işe başlayalı henüz 4 ay oldu. İnşallah birgün büyük adam olunca ben de bir muhasebeci ile anlaşıp işlerimi ona yaptırıcam. Sizlere kolay gelsin. :)

Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesinde İşletme Hesap Özetini Ayrıyeten
Düzenlemeye Gerek Yoktur.Beyannameyi İncelediğinizde İşlet Hesap Özeti Bulunmaktadır.

Sayın yeditepe size küçük bir hatırlatma yapim. Hiç işletme usulü defter tutmadığınızı söylediniz. Bazı durumların gerçekleşmesinde İşletme usulünden bilanço usulüne geçme durumundasınız. Vede beyanname imzalatma sınırlarınada bakınız.

saygılarıma,

gelir vergisi beyannamesi

evrensel33' Alıntı:
Yıllık Gelir Vergisi Beyannamesinde İşletme Hesap Özetini Ayrıyeten
Düzenlemeye Gerek Yoktur.Beyannameyi İncelediğinizde İşlet Hesap Özeti Bulunmaktadır.