Gelir Vergisi Beyannamesinde Ticari Kazanç ve Kira Gelirinin Beyanı.

Merhaba,
Gelir vergisi mükellefinin 2007 yılı ticari kazançı 12.000 ytl, işyeri kira geliri de brüt 17.400 ytl' dir. Bu durumda kira geliri de ticari kazanç ile birlikte mi beyan edilecek yoksa kira geliri brüt toplamı , yıllık 19.000 ytl sınırını geçmediğinden dolayı dikkate alınmayıp sadece ticari kazanç üzerindenmi beyanname vereceğim. Bilgi verirseniz çok sevinirim herkese iyi çalışmalar.

Ynt: Gelir Vergisi Beyannamesinde Ticari Kazanç ve Kira Gelirinin Beyanı.

bende tam bu soruyu soracaktim siz benden once davranmissiniz merakla bekliyorum cevabi...

elifgül ' Alıntı:
Merhaba,
Gelir vergisi mükellefinin 2007 yılı ticari kazançı 12.000 ytl, işyeri kira geliri de brüt 17.400 ytl' dir. Bu durumda kira geliri de ticari kazanç ile birlikte mi beyan edilecek yoksa kira geliri brüt toplamı , yıllık 19.000 ytl sınırını geçmediğinden dolayı dikkate alınmayıp sadece ticari kazanç üzerindenmi beyanname vereceğim. Bilgi verirseniz çok sevinirim herkese iyi çalışmalar.

Ticari kazanç ve Tevkifata tabi Kira gelirlerinin toplamı 19.000,00 YTL' yi aştığından kira geliri beyan edilecektir.

peki ticari mesken ve isyeri gelirlerinin toplami 19000 ytl yi asmazsa gene isyeri geliri beyan edilecekmidir.yardımınız icin tesekkurler...

Kanun Ad GELİR VERGİSİ KANUNU
Madde No 86
Kapsam
(4842 sayılı Kanunun 9'uncu maddesiyle değişen madde Yürürlük; 2003 yılı gelirlerine de uygulanmak üzere 24.04.2003)
- Aşağıda belirtilen gelirler için yıllık beyanname verilmez, diğer gelirler için beyanname verilmesi halinde bu gelirler beyannameye dahil edilmez. 1. Tam mükellefiyette;

a) Gerçek usulde vergilendirilmeyen ziraî kazançlar, bu Kanunun 75 inci maddesinin (15) numaralı bendinde yazılı menkul sermaye iratları, kazanç ve iratların istisna hadleri içinde kalan kısmı,

b) Tek işverenden alınmış ve tevkif suretiyle vergilendirilmiş ücretler (4962 sayılı Kanunun 17/D maddesiyle değişen ibare Yürürlük; 07.08.2003)(birden fazla işverenden ücret almakla beraber, birden sonraki işverenden aldıkları ücretlerinin toplamı, 103 üncü maddede yazılı tarifenin ikinci gelir diliminde yer alan tutarı aşmayan mükelleflerin, tamamı tevkif suretiyle vergilendirilmiş ücretleri dahil)(*),

c) Vergiye tâbi gelir toplamının [(a) ve (b) bentlerinde belirtilenler hariç] 103 üncü maddede yazılı tarifenin ikinci gelir diliminde yer alan tutarı aşmaması koşuluyla, Türkiye'de tevkifata tâbi tutulmuş olan; birden fazla işverenden elde edilen ücretler, menkul sermaye iratları ve gayrimenkul sermaye iratları,
) Bir takvim yılı içinde elde edilen ve toplamı 600 milyon lirayı(**) (266 Seri No'lu Gelir Vergisi Genel Tebliği ile 2007 yılı için 900 YTL.) aşmayan, tevkifata ve istisna uygulamasına konu olmayan menkul ve gayrimenkul sermaye iratları. (Kiracın basit usule tabi mükellef ise bu madde hükmüne bakılacak)

fb1907 ' Alıntı:
peki ticari mesken ve isyeri gelirlerinin toplami 19000 ytl yi asmazsa gene isyeri geliri beyan edilecekmidir.yardımınız icin tesekkurler...

Meskenlere ait kira geliri herhalükarda beyan edilecektir. İşyeri kira gelirleri ise Ticari kazanç+Mesken kira gelir+İşyeri kira geliri toplamı gelir vergisinin 2.dilimi olan 19.000 YTL altında kalması halinde İşyerlerine ait kira gelirleri beyan dışı bırakılacaktır.

tabii bu 19000 ytl nin hesabini yaparken %25 goturu giderin dusulmedigi brut rakamlardan toplam yapiyoruz degilmi?

Türk_bey ' Alıntı:
fb1907 ' Alıntı:

Meskenlere ait kira geliri herhalükarda beyan edilecektir. İşyeri kira gelirleri ise Ticari kazanç+Mesken kira gelir+İşyeri kira geliri toplamı gelir vergisinin 2.dilimi olan 19.000 YTL altında kalması halinde İşyerlerine ait kira gelirleri beyan dışı bırakılacaktır.
Sayın Türkbey sanırım atladığınız bir durum sözkonusu.
Ticari kazançlar her halukarda beyan edilecek, mesken kira geliri istisna hükemlerinden yararlanamayacak ve tümü beyan edilecek, işyeri kira gelirleri içinse yukarıda yazdığım madde 86 daki kırmızı ile belirttiğim hükümler dikkate alınacaktır.
Saygılarımla.

fb1907 ' Alıntı:
tabii bu 19000 ytl nin hesabini yaparken %25 goturu giderin dusulmedigi brut rakamlardan toplam yapiyoruz degilmi?

Brüt tutar üzerinden

CANBOLAT ' Alıntı:
Türk_bey ' Alıntı:
fb1907 ' Alıntı:

Sayın Türkbey sanırım atladığınız bir durum sözkonusu.
Ticari kazançlar her halukarda beyan edilecek, mesken kira geliri istisna hükemlerinden yararlanamayacak ve tümü beyan edilecek, işyeri kira gelirleri içinse yukarıda yazdığım madde 86 daki kırmızı ile belirttiğim hükümler dikkate alınacaktır.
Saygılarımla.
Sn. canbolat; Kırmızı ile belirttiğiniz değilde belirtmediğiniz kısımları bir okuyun isterseniz.

c) Vergiye tâbi gelir toplamının [(a) ve (b) bentlerinde belirtilenler hariç]

A ve B bentlerinde Ticari kazançtan söz edilmişmidir. Tabi ki hayır. Bu durumda 19.000,00 YTL'nin hesabında ticari kazanç ve tevkifata tabi olmayan kira gelirleride dahil edilmelidir.

elifgül ' Alıntı:
Merhaba,

Sayın elifgül,

İşyerinizdeki kircının gerçek usule tabi bir mükellef ise ve kiradan tevkifat yapıyor ise GVK'nın madde 86/c hükmüne göre beyannamenize kira gelirinizi dahil etmenize gerek yoktur.Sadece ticari kazancınızı beyan edeceksiniz.
Fakat işyerinizde bulunan kiracınız basit usule tabi bir vergi mükellefi ise GVK'nın madde 86/d hükmüne göre işyeri kiranızı beyannameye dahil edeceksiniz ve ticari kazançla toplanarak vergisini ödeyeceksiniz.

Sayın Canbolat ve sayın Türkbey,

Mükellefin kiracısı , kira ödemeleri üzerinden tevkifat yapan bir şirket. Bu durumda konumuzda geçen mükellef vereceği gelir vergisi beyannamesinde sadece ticari kazancını beyan edecek. Elde edilen işyeri kira geliri ( Brüt 17.000.-YTL olup ) 19.000.-YTL'lik sınırı aşmadığı için beyan edilmeyecek doğrumu anladım...

elifgül ' Alıntı:

Mükellefin kiracısı , kira ödemeleri üzerinden tevkifat yapan bir şirket. Bu durumda konumuzda geçen mükellef vereceği gelir vergisi beyannamesinde sadece ticari kazancını beyan edecek. Elde edilen işyeri kira geliri ( Brüt 17.000.-YTL olup ) 19.000.-YTL'lik sınırı aşmadığı için beyan edilmeyecek doğrumu anladım...

Ticari kazanç 12.000,00
İşyeri kira geliri 17.400,00
Toplam 29.400,00

İşyeri kira gelirini beyan etmeniz gerekir.

elifgül ' Alıntı:

Bana göre anladınız sayın türkbey'e göre anlamadınız :D

Arkadaşlar bu sıkıntılar 86.maddenin anlaşılabilir bir şekilde yazılmadığından kaynaklanıyor...
Aslında daha açık bir şekilde anlatılabilirdi...

merhaba;

Sayın Türkbeye katılıyorum....

İşyeri kiraları beyana dahil edillecek..Ancak Stopajlar mahsub edillecek...

saygılar..

Sayın Gurdal,
Sizlere katılıyorum, dediğiniz gibi olacak,
uzmanların yorumu böyle olduğundan hepimiz böyle olacak diyoruz,
ama net bir ifade hangi maddede yazılı, 86 maddeden ben hiçbirşey anlamıyorum...

izcan ' Alıntı:
Sayın Gurdal,
ama net bir ifade hangi maddede yazılı, 86 maddeden ben hiçbirşey anlamıyorum...

Arkadaşlar bende GVK'nın 86/c fıkrasını şöyle anlıyorum.
Maddeyi tersten okumaya çalışırsak,

Türkiyede tevkifata tabi tutulmuş olan; gayrimenkul sermaye iratlarının, vergiye tabi gelir toplamının (örnek 4 adet işyeri kira geliri var diyelim) 103.maddenin ikinci geliri dilimini aşmaması koşuluyla olarak algılıyorum.
Birde maddenin başındaki diğer gelirler (diğer gelirleri ben ticari veya mesleki kazanç olarak düşünüyorum) nedeniyle beyan verilmesi halinde bu gelirler beyana dahil edilmez.
dendiğinden böyle düşünmekteyim.

Saygılarımla

izcan ' Alıntı:
Sayın Gurdal,

Toplama yapılmayan haller:
MADDE 86- (4842 sayılı Kanunun 9'uncu maddesiyle değişen şekli)(24.4.2003 tarihinden geçerli olmak üzere)(2003 yılı gelirleri dahil) Aşağıda belirtilen gelirler için yıllık beyanname verilmez, diğer gelirler için beyanname verilmesi halinde bu gelirler beyannameye dahil edilmez.
1. Tam mükellefiyette;
a) Gerçek usulde vergilendirilmeyen zirai kazançlar, bu Kanunun 75'inci maddesinin (15) numaralı bendinde yazılı menkul sermaye iratları, kazanç ve iratların istisna hadleri içinde kalan kısmı,
b) Tek işverenden alınmış ve tevkif suretiyle vergilendirilmiş ücretler (4962 sayılı Kanunun 17/D maddesiyle değişen parantez içi hüküm)(7.8.2003 tarihinden geçerli olmak üzere) (birden fazla işverenden ücret almakla beraber, birden sonraki işverenden aldıkları ücretlerinin toplamı, 103'üncü maddede yazılı tarifenin ikinci gelir diliminde yer alan tutarı aşmayan mükelleflerin, tamamı tevkif suretiyle vergilendirilmiş ücretleri dahil), (Œ)
c) Vergiye tabi gelir toplamının [(a) ve (b) bentlerinde belirtilenler hariç] 103' üncü maddede yazılı tarifenin ikinci gelir diliminde yer alan tutarı aşmaması koşuluyla, Türkiye'de tevkifata tâbi tutulmuş olan; birden fazla işverenden elde edilen ücretler, menkul sermaye iratları ve gayrimenkul sermaye iratları,

Yorum gerektiren bir ifade olsada kırmızı ile işaretlenmiş parentez içi hükümde yazıldır.

Türkbey arkadaşım,
Ben maddeyi defalarca okudum birşey anlamadım, yine okudum yine anlamadım,
siz nasıl anlıyorsunuz şıp diye hayret yahu...