Gelir Vergisi Muafiyeti !

Herkese merhaba

Benim vergi muafiyeti ile ilgili bir sorum olacak. Eşim bir konsolosluk okulunda öğretmen olarak çalışıyor ve o ülkeninde vatandaşlığına sahip. Okul konsolosluk toprakları içinde. Okul, vergi hariç diğer tüm işveren yükümlülüklerini (SGK gibi) yerine getiriyor ancak vergiyi kendiniz ödeyeceksiniz diyor. Bu durumda eşim konsolosluk çalışanlarına tanınan muafiyetten yararlanabilir mi?

Teşekkürler...

Herkese merhaba

Benim vergi muafiyeti ile ilgili bir sorum olacak. Eşim bir konsolosluk okulunda öğretmen olarak çalışıyor ve o ülkeninde vatandaşlığına sahip. Okul konsolosluk toprakları içinde. Okul, vergi hariç diğer tüm işveren yükümlülüklerini (SGK gibi) yerine getiriyor ancak vergiyi kendiniz ödeyeceksiniz diyor. Bu durumda eşim konsolosluk çalışanlarına tanınan muafiyetten yararlanabilir mi?

Teşekkürler...

GİB

[FONT=Tahoma, Arial, Helvetica][h=1]14 SERİ NO'LU GELİR VERGİSİ GENEL TEBLİĞİ'ni inceleyiniz tüm sorularınızın cevaplarını bulabileceksiniz.[/h]

[/FONT]
İyi Günler.

Yanıtınız için teşekkürler. Bahsettiğiniz tebliği inceledim, orada memurlardan, müstahdemlerden bahsediliyor ancak konsolosluk okulunda çalışan öğretmenlerle ilgili bir çıkarım yapamadım. Yani bu öğretmenlerin statüsü konsolosluk çalışanı gibi mi değerledirilmeli, bu noktayı yorumlamak zor. Acaba bu konuyu Maliye Bakanlığı' na sormak mümkün olur mu, cevap verebilirler mi?

Sayın Kurdagelon açıkça öğretmen olarak belirtmesine gerek yok, eşiniz GVK md.16 kapsamında eğer karşılılık şartı yerine geldiyse elde ettiği ücret geliri vergiden istisna olacaktır. yok eğer karşılılık şartı yerine gelmediyse elde edilen ücret gelirinin tamamı GVK md.85 ve 86 uyarınca beyannameye dahil edilecektir.

Sayın Kurdagelon açıkça öğretmen olarak belirtmesine gerek yok, eşiniz GVK md.16 kapsamında eğer karşılılık şartı yerine geldiyse elde ettiği ücret geliri vergiden istisna olacaktır. yok eğer karşılılık şartı yerine gelmediyse elde edilen ücret gelirinin tamamı GVK md.85 ve 86 uyarınca beyannameye dahil edilecektir.

Evet, GVK md.16' yıda inceledim. Karşılıklılık ilkesini tam anlayamadım. Sanırım Türkiye' nin benzer koşullardaki vatandaşlarını kastediyor. Ama bildiğim kadarıyla Türkiye' nin o ülke ile çifte vergilendirme konusunda bir anlaşma var.

Evet karşılık ilkesi diğer ülkedeki Türk diplomatik misyonunda çalışanlara da aynı vergi muafiyetinin sağlanmasını ifade eder. Hangi ülke eşinizin çalıştığı konsolosluk?

fransa konsolosluğu. fransa' nın bir kaç tane böyle okulu var, Türkiye Milli Eğitimine bağlı olmadan, müfredatı, tatilleri tamamen Fransa müfredatına göre belirlenen okullar. eşim bunlardan birinde çalışıyor, ücretinide döviz olarak okul aile birliği ödüyor.