Gelir vergisi mükellefinin ticari faaliyetlerinde kullandığı aracın bildirimi.

cevat kerem

Katkı Sunan Üye
reklamcılık ve ambalaj işi yapan mükelefimiz 02/01/2009 tarihinde kamyonet aldı.bunu yevmiye defterine işledik.kdv sinide indirim konusu yaptık.bu araca ait yakıt ve diğer giderleri indirim konusu yapıyoruz.yalnız bu aracı her ne kadar yevmiye defterine işlediksede bunu vergi dairesine ticari falliyetlerimizde kulanacağız diye bildirmedik.bu sorun teşkil eder mi.

Ynt: Gelir vergisi mükellefinin ticari faaliyetlerinde kullandığı aracın bildirimi.

Sn.Cevat Kerem iştigal konusu nakliye,yük ve eşya taşımacılığı faaliyeti olan ticari kazanç sahipleri yanlızca aldıkları ticari işlerinde kullandıkları taşıtları vergi dairesine bildirmek zorundadırlar.Sizin için böyle bir zorunluluk bulunmamaktadır.Sorun yok yani sizin açınızdan
İyi Çalışmalar...

Ynt: Gelir vergisi mükellefinin ticari faaliyetlerinde kullandığı aracın bildirimi.

ek olarak öğrenci servisleri şehiriçi ulaşımda kullanılan halk otobüsleri de bildirim zorunluluğu olan mükelleflerdendir.

tşk.ederim.bu konu ile ilgili olarak ismmm odasının danışman soru cevap bölümünde gelir vergisi mükelleflerinin ticari faaliyetlerinde kulanacakları araçları 1 ay içinde vergi dairesine bildirilmesi gerektiğini ,yalnız şirketlerde bildirim zorunluluğunun olmadığını okudum.benim mükellefim reklam ve ambalaj işini yapmakta ,aldığı aracı yapmış olduğu ürünleri müşterisine taşımak işinde kullanmaktadır.

Merhaba ;

Kendi işinde kullanacağı bu araç için bildirime gerek yoktur.

Rica ederim, gelir vergisi mükelleflerinin de kendi içerisinde sektörler iştigal konuları itibariyle ayrıldığını düşünecek olursak sizin ilgili sitede okuduklarınız da doğru oluyor kısmen..Ancak iştigal konunuzla ilgili şimdiye kadar uygulamada hiç bildirimde bulunulduğunu görmedim. Ben olsaydım bildirimde bulunmazdım buna gerek yok ama tabiki seçim size aittir vergi dairesi fazladan bir dilekçeyle yapılan bildirimi de niye yaptınız demez.