fonradar

Genç Girişimci İstisnasından Yararlananın Yıllık Beyannamesini Dolduruluşu Hk.

SinanN

Katkı Sunan Üye
Merhaba bir avukat mükellefim; genç girişimci istinasından yararlanıyor. Sene sonunda 20.000 kar çıktı. 4.000 stopaj iadesi alacağı var. Beyannameyi doldururken genç girişimcisi doldurduğum halde 20.000 üzerinden 3.000 TL vergi hesaplayıp (düz hesap diyelim %15) iade stopajından düşüp iade alacağı 1.000 TL oluyor. Normal şartlarda bu kişi, genç girişimci istisnasından faydalanıyorsa 4.000 TL iade almayacak mıdır?

Acaba beyanname üzerinden başka dolduracak yer var mıdır? bu şekilde beyanname düzenleyen arkadaşlar varsa yardımınız rica olunur.

Bi yerde okumuştum istisna tutarı kadar kısmı giderler kalemine işlemek gerekir diye ? bu doğru bir işlem midir?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Bilginize

4btqlq.jpg
[/url][/IMG]

Normalde Kar sıfır olması gerekmez mi?
Beyannameyi bu şekilde onaylarsam genç girişim istisnasından bir anlamı olmaz ki değil mi?
yada Beyannamede eksik bir yer mi var doldurmadığım.

Sayın Sinan

Bi yerde okumuştum istisna tutarı kadar kısmı giderler kalemine işlemek gerekir diye ? bu doğru bir işlem midir?

** Eğer internetten okuduysan yanlış bilgi. işlem yanlış

Doğrusu Kazancın istisna tutar olan 75.000.-TL'nin altında olduğu için sen kazanç kısmına herhangi bir tutar girmeyeceksin ekler kısmından Genç Girişimçi İstisnası satırına 20.000.-TL gireceksin ve o şekilde kaydedeceksin böylece beyannamenin üst kısmına Genç Girişimçi İstisnası satırında 20.000.-TL gözükecek Kazanç kısmı sıfır olacak. Beyannameyi bu şekilde kaydedeceksin. Ancak ödenen Geçici Vergileri yazmayı unutma !! Onlar iade alınacak . Tabi varsa Banka Stopajları v.s.

Sayın Sinan

** Eğer internetten okuduysan yanlış bilgi. işlem yanlış

Doğrusu Kazancın istisna tutar olan 75.000.-TL'nin altında olduğu için sen kazanç kısmına herhangi bir tutar girmeyeceksin ekler kısmından Genç Girişimçi İstisnası satırına 20.000.-TL gireceksin ve o şekilde kaydedeceksin böylece beyannamenin üst kısmına Genç Girişimçi İstisnası satırında 20.000.-TL gözükecek Kazanç kısmı sıfır olacak. Beyannameyi bu şekilde kaydedeceksin. Ancak ödenen Geçici Vergileri yazmayı unutma !! Onlar iade alınacak . Tabi varsa Banka Stopajları v.s.

Sayın Ferhat,

Öncelikle cevap için teşekkür ederim. Lakin defter beyanda serbest meslek kazancı bölümünde oluştur dediğimde aşağıdaki resimde eklediğim gibi sistem gelir- giderleri getiriyor ve sonunda kar'ı müdahale etmeden hesaplıyor. Sizin cevabınızdan anladığım bunların beyan edilmemesi gerektiğini, peki vergi dairesinden bundan dolayı bir sıkıntı yaşanmayacak mı? Ayrıca gelir kısmını sıfır yazarsam haliyle ciro sıfır gözükmeyecek mi?

Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.
smekranalıntısı3.jpg

ben size detaylı olarak nasıl yapacağını ve sorularının cevabını yazacağım

Sayın Sinan

Önce Beyannamen ile hesap özetini oluştur sonra ''Beyannemelerim'' sekmesinden aç. ''Ekler'' sekmesinden Genç Girişimci İstisnası satırına kar rakamı 20.000.TL'yi Gir. Bu tutarı beyannamenin üst bölümünde donuk şekilde göreceksin. Bu satırın hemen bir altında ''Serbest Meslek Kazancı '' kısmına elle müdahale ediliyor işte ordaki rakamı sileceksin.
Öncelikle cevap için teşekkür ederim. Lakin defter beyanda serbest meslek kazancı bölümünde oluştur dediğimde aşağıdaki resimde eklediğim gibi sistem gelir- giderleri getiriyor ve sonunda kar'ı müdahale etmeden hesaplıyor. Sizin cevabınızdan anladığım bunların beyan edilmemesi gerektiğini,

Ben sana Gelir ve Giderleri Beyan etme DEMİYORUM Hesap Özetini aynen neyse 20.000-TL karın olduğu gibi hazırla diyorum. Sadece müdahaleyi beyanname üzerinde yap DİYORUM.

peki vergi dairesinden bundan dolayı bir sıkıntı yaşanmayacak mı?

Ne sıkıntısı yaşanacak. Genç Girişimçi İstisnasından faydalanıyor. diyorsun. Genç Girişimci İstisnasını Kar rakamı kadar beyan ediyor. Ekşnde hesap Özeti veriyoruz.

Ayrıca gelir kısmını sıfır yazarsam haliyle ciro sıfır gözükmeyecek mi?

Sen ciroyu sıfırlamıyorsun ki senin rakamın 75.000.-TL'lik istisnanın altında

Sayın Ferhat Üstadım,

Öncelikle verdiğiniz için cevaplar ve bilgiler için teşekkür ederim.

Beyannameyi sildim, yeniden sizin direktiflere göre yapıyorum, lakin olmuyor. Beyanname üzerinde kar tarafında müdahale ettirmiyor. Kar Kısmını, Serbest Meslek Kısmında Hasılat ve Gider girince Kar sonucunu kendi hesaplıyor, Beyannamede başka yerde müdahale etme şansım olmuyor. Hatta BDP programından da örnek denedim, aynı şekilde benim yukarıda ki atmış olduğum resimlerdeki şekilde oluyor, benim beyannamede kaçırdığım bi nokta var ama anlayamadım, göremiyorum sanırım.. Genç girişimci istisna bölümüne çıkan kar tutarı kadar ilgili KAR kısmı tarafına yazıyorum, ama nedense beyannamede sanki göstermelik gibi duruyor. Normalde Vergiye tabi gelirden düşmesi gerekmez mi? ama düşmüyor. Geçmiş yıl zararı gibi olması gerekiyor aslında ama maalesef istisna tutarı beyannamede o şekilde formülüze edilmemiş.

yarın maliyeyi arayacağım bu kısım ile ilgili defter beyanda nasıl yapılıyor diye bilgi mahiyetinde. , ulaşamazsam son çare diğer indirimler diye bir bölüm var, oraya yazdığım vakit kar kadar istisna tutarını,vergi hesaplamıyor. O şekilde beyan ederim.

Bilginize

Sayın Ferhat Üstadım,

Ben 189 aradım, ve Serbest meslek kazançlarında kar gözükecek, genç girişimci istisnası da gözükecek dedi. Yapmanız gereken beyannamede, aşağıda gösterdiğim "Beyan Edilecek Gelirlerden İndirim" menüsüne girip burada Diğer indirimler seçeneği seçip kar tutarı kadar yazmanız yeterlidir. Beyannameye bu şekilde manuel yapılacak dedi. Yani benim yukarda söz konusu ettiğim en son bulduğum çare doğru imiş:))

O49CKg.jpg
[/url][/IMG]

Yardım ve bilgileriniz için tekrar teşekkür ederim.

:banghead: Maliye yayınladığı defter beyan videaolarında da benim dediğim gibi yapmış. Ne diyeyim kolay gelsin. İyi çalışmalar