Gerçek Faydalanıcı Bildirmeme Cezası

merhabalar, 2022 yılında bir mükellefim için gerçek faydalanıcıya ilişkin formu bildirmeyi unuttuğum için 22.500 TL özel usulsüzlük cezası kesilmiş. İhbarnameyi 28/02/2023 tarihinde tebliğ etmişler. Dönem olarak 2022 dönemi yeni çıkacak af kapsamına girer mi şayet girmez ise nasıl bir yol izleyerek en asgari şekilde bu cezayı ödeyerek kurtulabilirim. Teşekkür ederim.

Böyle kararlar varken vergi dairesinin ısrarla ceza kesme yoluna gitmesi,hem yargı sistemini tıkamakta hemde vatandaşın idareye güvenini azaltmaktadır.Vergi Dairelerinin bu tarz korkutma veya yıldırma politikalarını güdererek mükellefleri zor durumda bırakmak istemelerine anlam veremiyorum.

*** Vergi mahkemelerinde, genel ve özel usulsüzlük cezasının iptali davasının açılması halinde, bu cezaların tahsil işlemi dava sonuna kadar durur (İYUK m.27). Usulsüzlük cezalarının tahsilinin durdurulması için vergi mahkemesinden ayrıca yürütmenin durdurulması kararı alınmasına gerek yoktur, tahsil işlemleri kendiliğinden durmaktadır.

Şimdi ben dava açacağım. Tarafları nasıl belirliyorum. Uyaptan açıcam. En az 3 tane belirtmek gerekiyor. Şirketim itiraz eden (davacı ) olacak heralde. Vergi dairesi davalı olacak sanırım. bir kişi de eklemek gerekiyor. o da şahsi olarak ben mi olucam ? hangi sıfatla belirticem peki? Temsilci mi ?