Gerçek Usül Ticari Araç Satışında Fatura Kesme!

gerçek usulüm %1 kdv ile 5 kişilik vito 40.000 bine aldım 30.000 tl fatura kesti aldığım vatandaş(kaskonun %70 degeri deniliyor). tadilat yaptırıp 10 kişilik minibüs yaptım şimdi satsam kasko degerı 43.500 geçiyor faturayı kaçtan kesmem lazım birde yakıt faturası degilde bakım ve parça faturası toplarsam satıncaya kadar benden fazladan çıkacak kdvden kurtulabılıyormusum kimiside aracı sattıgım ay toplaman gerekıyor yedek parça faturalarını diyor faturanın geçerliliği 30 gün diyor bana fazladan yuk olan %1 ile girip %18 ile çıkan aracın kdv sinden nasıl zarar etmeden kurtulurum gerekırse mukellefıyetımı kapatmayı dusunuyorum dogru bılgıye sahıp bırısı lutfen yardım (acıl)

Ynt: Gerçek usül ticari araç satışında fatura kesme!

Yeni üye olduğunuz ve mesajınızdan anladığım kadarıyla vergi profesyoneli olmadığınızı varsayarak cevap veriyorum, mümkün mertebe basit olarak anlatacağım.

1-Size faturanın 30.000.-TL olarak değil, 40.000-TL olarak kesilmesi gerekirdi. Kasko değerinin %70'i olacak diye bir şart yok, önemli olan gerçek satış bedelidir. Size satan şahıs 10.000.-TL'nin gelir vergisini kaçırmış. Keşke 40.000.-TL üzerinden fatura kesilmesi konusunda ısrar etseydiniz.

2-Faturayı gerçek satış bedeli üzerinden kesmeniz gerekir. Kasko değeri önemli değil, tekrar hatırlatayım.

3-Siz aracı aldığınızda 5 kişilikti yani binek otomobil sınıfındaydı, 10 kişiye çıkınca koltuk sayısı minibüse dönüşmüş vergi mevzuatımız açısından, dolayısıyla satarken %18 KDV uygulamanız gerek.

4-Yedek parça faturası toplamaktan kast ettiğiniz, sanırım sahte belge(naylon fatura) temin etmek. Bu 36 aydan 60 aya kadar hapis cezası gerektiren, normalin 3 katı kadar vergi ziyaı cezası olan ve uzlaşma kapsamı dışında bir vergi suçudur. Kesinlikle böyle bir riske girmenizi önermiyorum, 3 kuruş daha az vergi ödeyeceğim derken kendiniz hapishanede bulursunuz, artı elinizdeki her şey vergi cezasını ödemeye gider. Asla böyle bir şey denemeyin,asla.

Özetle vergi kanunlarına aykırı olarak kaçakçılık suçu işlemeden,çıkacak KDV yükünden kurtulmanız mümkün değil.

Koray Bey,

Mükellerler bize de gelip soruyorlar ben aracımı,kamyonumu....satıyorum ne kadarlık fatura kesmem gerekli diye.Bende kasko değerinin %70 kadarını diyorum bu yanlış mı?Diyelim kasko değeri 20.000 olsun 15.000 kesebilir mi,yada 20.000 in üstünü?Burdaki kıstas ne acaba?

Bu kasko değerinin %70'i olacak kuralı nereden çıktı bir bilsem. Vergi mevzuatımızda kasko değerinin referans alındığı tek nokta Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunun 5'inci maddesi ve 28 Seri Nolu Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu Genel Tebliğidir, ki o tebliğde motor hacmi yüksek ama yaşı ileri olan binek otomobillerde bir alt tarifeden vergilendirmeye ilişkin özel bir düzenleme.

VUK md.3/b'ye göre vergilendirmede vergiyi doğuran olayın gerçek mahiyeti esastır, kaça alınıp satıldıysa o tutar üzerinden fatura kesilmelidir. Belki kesilen fatura kasko değerinin çok altında olursa hasılat gizleme şüphesi uyandırabilir ki, bu durum bile sadece bir şüphedir, kesin kural değil.

S.Zabun ' Alıntı:
Koray Bey,

Mükellerler bize de gelip soruyorlar ben aracımı,kamyonumu....satıyorum ne kadarlık fatura kesmem gerekli diye.Bende kasko değerinin %70 kadarını diyorum bu yanlış mı?Diyelim kasko değeri 20.000 olsun 15.000 kesebilir mi,yada 20.000 in üstünü?Burdaki kıstas ne acaba?

Buradaki mantık şu;

Kasko bedeli 20.000,00-TL.olan aracı 8.000,00-TL. ye satarsan, emsallerine göre çok düşük bir bedel olacağı için muvazaa şüphesi ile değerlendirilecektir. Bu riske girmek istemeyen ama daha az vergi ödemek isteyen mükellef, belgelendirmesi gereken en düşük tutarı öğrenmek istiyor. Kasko değerinin %70 altındaki tutar işte burada devreye giriyor. Antalya'da bu tutar bildiğim kadarı ile %80 diye söylenegelmektedir.

Denetim elemanlarının, inceleme sırasında, kasko değerinin %70 ya da %80 altında bir bedelle satışı yapılan taşıtlar için eleştiri yapmadığı, bunun kabul edilebilir bir miktar olduğunu benimsedikleri yönünde bir piyasa görüşü var.

Açıklamalarınız için çok teşekkür ederim.

Tuna 07 çok ilginç bilgiler öğrendim gerçekten, üstelik sizin verdiğiniz bilgilerden bunu her ilde farklı oranda olduğunu da öğrenmiş oldum :) Şaka bir yana böyle şeylere itibar etmemek lazım diyeceğim, ama burası Türkiye lafı geliyor aklıma, vazgeçiyorum.

koraykarakaya ' Alıntı:
Tuna 07 çok ilginç bilgiler öğrendim gerçekten, üstelik sizin verdiğiniz bilgilerden bunu her ilde farklı oranda olduğunu da öğrenmiş oldum :) Şaka bir yana böyle şeylere itibar etmemek lazım diyeceğim, ama burası Türkiye lafı geliyor aklıma, vazgeçiyorum.

Üstat,

Sanırım bu, inceleme sırasında karşılaşılan ve eleştiri konusu yapılıp/yapılmayan noktalara ait olarak meslek mensupları arasındaki bilgi alışverişi neticesinde ortaya çıkmış bir durum.

Forumda da ortaya çıkan genel fikir ayrılıklarının temeli de buna dayanıyor galiba.

Örneğin, çok miktardaki satış faturasını icmal olarak kayıt altına almanın uygun olup/olmadığı ile ilgili bir konuda; benzer durumda işlem yapıp denetim elemanı tarafından eleştirilen meslek mensubu ile eleştirilmeyen meslek mensubunun yorumları bu yüzden farklılık gösteriyor.

Peki varsayımsal olarak kasko değerinin %70 kadar fatura kestik, incelemede vergi müfettişi banka hesapları, karşı inceleme, şahit ifadesi gibi yöntemlerle satış bedelinin daha yüksek olduğunu ispatladı. O zaman ne olacak? Belki bu %70 sınırı sizin dediğiniz gibi peçeleme yapıldığı şüphesini azaltır. Ama en doğrusu gerçek satış bedeli üzerinden fatura kesmek.

koraykarakaya ' Alıntı:
Peki varsayımsal olarak kasko değerinin %70 kadar fatura kestik, incelemede vergi müfettişi banka hesapları, karşı inceleme, şahit ifadesi gibi yöntemlerle satış bedelinin daha yüksek olduğunu ispatladı. O zaman ne olacak? Belki bu %70 sınırı sizin dediğiniz gibi peçeleme yapıldığı şüphesini azaltır. Ama en doğrusu gerçek satış bedeli üzerinden fatura kesmek.

Kesinlikle doğru söylüyorsunuz. Yapılan işlem, gerçek satış rakamı ile düzenlenen fatura miktarı arasında fark olduğu müddetçe zaten usulsüzdür ve riski bünyesinde barındırır.

Büroda çalışırken bu olaya ait şöyle bir konuşmaya şahit olmuştum:

Mükellef: Abi, bu aracın faturasını kaçtan keseceğiz.
SMMM: Kaçtan sattıysan, o rakamdan keseceksin.
Mükellef: Bizim arkadaşın muhasebecisi, kasko bedelinin %80'ini kessen birşey olmaz, demiş.

Maalesef işler bu şekilde yürüyebiliyor.

degerli ve sıradışı bilgileriniz için teşekkür ederim
anladıgım: aracı 45 000tl satsam %18 kdv'li fatura kesıyorum ve 8000 civarı vergım çıkıyor
fatura olayına gelince araca gerçekten bakım ve parça olarak harcadıgım harcayacagım mıktarın kdv oranı,
8000 tl 'lik çıkacak kdv borcumdan düşmezmi sizce sonuçta aracın demirbaşına geçirmiş olmuyormuyum alınan parçaları
birde araç satışında keseceğim faturadan bana çıkacak kdv oranından indirime gidilecek izlenecek yol yok diyorsunuz. saygılar teşekkürler

Yok onu kastetmedim, zaten sizin gerçek usülde KDV mükellefiyetiniz olduğu için hesaplanan KDVden bakım-onarım v.s faturalarındaki KDV indirim konusu yapılacak, yeter ki gerçekten bir bakım-onarım hizmeti alınmış, faturalar defterlere zamanında işlenmiş olsun. Örneğin 10.000.-TL'lik bakım onarım gideriniz varsa buna bağlı indirilecek KDV 1.800.-TL, ödenecek KDVniz ise 6.200.-TL(8.000-1.800) olacaktır.

ok . benimde anlatmak ıstedıgım bu ıdı yaz sezonu bakım onarım yedek parça bunlar deftere işleniyor zaten birde mozot giderim oluyor çıkacak kdv yi oduyorum .
türkçesi zamanında işlenen bakım ve parça giderleri ile satışta kesecegım faturanın kdv sinden çıkan mıktardan eksilere dogru gıdebılıyorum dogrumudur ? yoksa satısın oldugu son ay ıslenen parça ve bakımlarınmı kdv oranı o çıkan 8000 den düşüyor

Siz o kısmını mali müşavirinize bırakın o halleder.

buradaki kasko değeri yorumlarına ek olarak şunu demek isterim.Evet kaçtan sattıysan faturasını ondan kes , satış tutarın kasko değerinin çok altında olabilir kimse neden kestin diyemez ancak , ekspertiz raporuna varıncaya kadar ispatlama yükü size aittir.Yani 2011 model arabanla 2 takla attın yaptırdın felan 40.000 e aldığın kasko değeride 40.000 diyelim arabanı 15.000 e bile zor sattın bide faturasını 40.000 denmi kescen hayır, neyse o ama unutmamak lazım ispat önemli

merhaba ben bir alacağım karşılığında kamyon aldım karşılığında fatura falan almadım ama satmak istiyorum ama faturasız satamazsın dıyolar ben mükellef degılım ne yapmam lazım yardımcı olursanız sevinirim