fonradar

Gerçek Usulde Vergilendirilmeyen Zirai Kazanç Genç Girişimci İstisnasından Nasıl Yararlanırım

hayvan yetiştiriciliği faaliyeti yapmak için ilçe tarıma başvurdum. hayvancılık yetiştiriciliği belgesi aldım. ziraat odasında çiftçi olarak kaydım var. 6 adet büyük baş ile işe başladım. vergi dairesine işe başlama bildirimi yaptım. 28 yaşımdayım. işe başlama yoklaması yapıldı. gerçek usulde vergilendirilmeyen çiftçi olacağım. genç girişimci istisnasından yararlanabilir miyim?

Merhaba
Eğer faaliyetiniz, zirai kazanç türü ve gelir vergisine tabi olarak tescil edilmişse istisnadan yararlanabilirsiniz.

Vergi Teşvikinden Kimler Yararlanabilir?
Genç Girişimcilerde Kazanç İstisnasından;
• Ticari, zirai veya mesleki faaliyeti nedeniyle adlarına ilk defa gelir vergisi mükellefiyeti tesis olunan,
• Mükellefiyet başlangıç tarihi itibarıyla 29 yaşını doldurmamış tam mükellef gerçek kişiler...

İnteraktif vergi dairesi üzerinden "genel dilekçe" adımından dilekçe yazın,vergi dairesinden olur yazısını isteyin veya dilekçeyi elden verin. Başvurunuz olumlu sonuçlanırsa, daireden ".................. yazılı şartları taşıdığınızdan; mükellefiyetiniz genç girişimci olarak dairemiz kayıtlarımıza işlenmiştir." şeklinde bir cevap yazısı alacaksınız.Bu yazıyı Sgk kurumuna verirseniz 1 yıl süreyle (29 yaşını doldurmayana kadar) bağkur primi de ödemezsiniz.