Geriye Dönük Fatura Kesimi

Merhaba, en sonra kesdiğim fatura tarihi 24/07/2013. geriye dönük yedi gün içinde fatura kesebilirmiyim.
bu konuda VUK 231 . maddeye baktım .
1. fıkrasında "Faturalar sıra numarası dahilinde teselsül ettirilir.";
5. fıkrasında ise fatura azamı 7 gün içinde kesilir . diyor.

Son düzenleme:
Sayın topsakal1982,

Şirketler bazen farklı serilerde anlaşmalı matbaalarda fatura bastırarak ana faaliyet konusuna istinaden bu serilerden faturalar düzenleyebiliyor, yada tek seri halinde anlaşmalı matbaalarda fatura bastırarak yine ana faaliyet konusuna istinaden fatura düzenleyebiliyor.

Sizin şirketiniz tek seri olarak fatura bastırmış ise ve en son düzenlediğiniz tarih olan 24.07.2013 tarihli faturanızdan sonraki sıradaki faturanızı 24.07.2013 tarihinden önceki bir tarihe düzenleyemezsiniz.

Şirketiniz farklı serilerde fatura bastırmış ise ve bu serilerden düzenlenen en son faturanın tarihi 17.07.2013 ve öncesi ise tabiiki 24.07.2013 tarihinden önceki 7 günlük süreye istinaden fatura düzenleyebilirsiniz.

Bu 7 günlük süreye ait düzenleyeceğiniz faturanın içeriğide önemli.

İyi Günler.

sizin yazdığınız gibi düşündüm ama 231/1 acık net yazmış .bizde 5 cild olarak bastırdık biribini takip eden numaralar var. sadece sıra nuraması tesellüm edilir. tarih teselsül edilecek diye bir düzenleme yok.
yedi günlük süreyi dikkate alarak düzenliyebilirmiyim diye düşündüm.

arkadaşlar ilgili madde aşağıda,

Kanun Ad VERGİ USUL KANUNU
Madde No 231
Kapsam
(2365 sayılı Kanunun 35'inci maddesiyle değişen madde) Faturanın düzenlenmesinde aşağıdaki kaidelere uyulur:
1. Faturalar sıra numarası dahilinde teselsül ettirilir. Aynı müessesenin muhtelif şube ve kısımlarında her biri aynı numara ile başlamak üzere ayrı ayrı fatura kullanıldığı takdirde bu faturaları şube ve kısımlarına göre şube veya kısmın isimlerinin yazılması veya özel işaretle seri tefriki yapılması mecburidir.

2. Faturalar mürekkeple, makine ile veya kopya kurşun kalemi ile doldurulur.

3. Faturalar en az bir asıl ve bir örnek olarak düzenlenir. Birden fazla örnek düzenlendiği takdirde her birine kaçıncı örnek olduğu işaret edilir.

4. Faturaların baş tarafında iş sahibinin veya namına imzaya mezun olanların imzası bulunur.

5. (3239 sayılı Kanunun 20'nci maddesiyle değişen bent) Fatura, malın teslimi veya hizmetin yapıldığı tarihten itibaren azamî (5035 Sayılı Kanunun 48/1-b maddesiyle değişen ibare. Geçerlilik:01.01.2004; Yürürlük:02.01.2004) yedi gün(*) içinde düzenlenir. Bu süre içerisinde düzenlenmeyen faturalar hiç düzenlenmemiş sayılır.

6. (3239 sayılı Kanunun 20'nci maddesiyle eklenen bent) Bu Kanunun 232 nci maddesinin birinci fıkrasına göre fatura düzenlemek zorunda olanlar, müşterinin adı ve soyadı ile bağlı olduğu vergi dairesi ve hesap numarasının doğruluğundan sorumludur. (Ancak bu sorumluluk, aynı maddenin 2 nci fıkrasının uygulandığı halleri kapsamaz.) Fatura düzenleyenin istemesi halinde müşteri kimliğini ve vergi dairesi hesap numarasını gösterir belgeyi ibraz etmek zorundadır.

yukarıdaki açıklamalar dayanarak konuşmak gerekirse,
bu maddenin bütün maddeleri birbirleri ile bağlantılı, bu maddeleri birbirinden ayrı düşünmek yanlış olur.
faturalar hem sıra numarası hemde tarih olarak birbirini takip eder. örnek vermek gerekirse

sıradaki faturanın 10 numaralı fatura olduğunu ve tarihin 24.07.2013 olduğunu düşünelim
bu durumda 10 numaralı faturayı 23.07.2013 tarihine kesemezsiniz.
yani hem tarih hemde sıra birbirini İLERİYE doğru takip edecek şekilde düzenlenir. aksi halde, faturalar hiç düzenlenmemiş sayılır.

mehmet bey, VUK 3/A :Vergi kanunları lafzı ve ruhu ile hüküm ifade eder. Lafzın açık olmadığı hallerde vergi kanunlarının hükümleri, konuluşundaki maksat, hükümlerin kanunun yapısındaki yeri ve diğer maddelerle olan bağlantısı gözönünde tutularak uygulanır.
sizin bahsetmiş olduğunu şey ruhu ile hüküm ifade ediyor ama burda lafzı acık bir şekilde yazılmış.
yanlış anlamayın maksadım birşeyler kurcalamak değil öğrenmek, tartışmak...

Sayın topsakal1982,

Dediğim gibi farklı cildleriniz düzenlenen en son faturanın tarihi 17.07.2013 ve öncesi ise tabiiki 24.07.2013 tarihinden önceki 7 günlük süreye istinaden fatura düzenleyebilirsiniz.

Bir sıkıntı olmaz sadece düzenleyeceğiniz faturanın içeriği önemlidir.

İyi Günler.

sayın demiral sizin dediğini gibi yaptık ama vergi inceleme elamanı(arkadaşa) sorduğumuzda 231/1 göre ceza keselir dedi. başka koçanlardan kesebilirsin bir iki kere izahatini yaparsın ama fazla oldumu ilgi maddeye göre ceza kesilir denildi.

Size şöyle diyeyim şuan tarih 24.07.2013 ve 7 gün öncesinden bir hizmet vermişsiniz ve elinizdeki fatura serinizde en son düzenlediğiniz fatura tarihi 15.07.2013 olarak görülüyor son düzenlediğiniz faturadan bir sonraki faturayı 16.17.18.19.20.21.22.23.24/07/2013 tarihine düzenlediğiniz takdirde siz söylemedikçe inceleme memuru nereden bilecek 24.07.2013 tarihinde 18.07.2013 tarihine fatura düzenlediğinizi sonuçta verdiğiniz hizmet ile fatura düzenleme tarihi arasındaki 7 günlük sürede bir sıkıntı olmadığı sürece bilemez tabii siz direk söylerseniz inceleme memuru olarak bende cezayı düzenlerim. :)

İyi Günler.

mal ve hizmetin yapıldığı tarih 20/07/2013 (resmi evraklar mevcut), VUK 231/5 bendiyle bana 28/07/2013 tarihine kadar fatura düzenleme izni vermiş,
20 ile 28 si arasında istediğim tarihte fatura düzenliyebilirim. VUK 231/1 görede faturalarımı teselsül ettiriyorum.en son kesdiğim 558 nolu faturada tarih 24/07/2013 ve 559 nolu faturamda da 20 ile 28 arasında fatura kesebilirim.
sokrates mantığını gibi oldu ama:)

En son düzenlediğiniz fatura olan 558 no lu faturanızın tarihi 24.07.2013 ise bir sonraki faturanız olan 559 no lu faturanızı 24.07.2013 tarihinden önceki bir tarihe düzenleyemezsiniz. 559 no lu faturanızı 24.07.2013 olarak düzenleyebilirsiniz benim gönderdiğim #8 no lu mesajımı okumadınız sanırım.

559 no lu faturanızı 24.07.2013 tarihinden önceki bir tarihe sakın düzenlemeyiniz.

İyi Günler.

mal ve hizmetin yapıldığı tarih 20/07/2013 (resmi evraklar mevcut), VUK 231/5 bendiyle bana 28/07/2013 tarihine kadar fatura düzenleme izni vermiş,
20 ile 28 si arasında istediğim tarihte fatura düzenliyebilirim. VUK 231/1 görede faturalarımı teselsül ettiriyorum.en son kesdiğim 558 nolu faturada tarih 24/07/2013 ve 559 nolu faturamda da 20 ile 28 arasında fatura kesebilirim.
sokrates mantığını gibi oldu ama:)

Sanırım bu mesajı şaka olarak yazdınız ben öyle düşünmek istiyorum.

İyi Günler.

Sayın topsakal1982,

Siz benim yazdıklarımı sanırım ya eksik okudunuz yada kusura bakmayın anlamadınız. Bu nedenle mesajlarımı tekrar okuyunuz bunun haricinde 559 no lu faturayı katiyen 24.07.2013 tarihinden önceki bir tarihe sakın ama sakın düzenlemeyiniz. İsterseniz müşavirinize yada şirketteki mali işler yöneticinize danışınız sanırım yazdıklarımdan farklı anlamlar çıkardınız.

İyi Günler.

arkadaşlar konu gayet açık,
fatura kesiminde 7günlük olan süre, malın veya hizmetin teslim tarihinden itibaren faturanın düzenlenmesi gereken süre. yani irsaliye tarihinden itibaren 7 gün içinde düzenlenmeli fatura.
bu fatura düzenlenirken de, kesilecek olan faturanın tarih ve seri numarası da İLERİYE doğru birbirini takip etmeli. olay gayet basit ve anlaşılır

7 gün içinde fatura keseceksin ve kesilen bu fatura geçmiş tarihe olmayacak. hem seri hemde tarih olarak kendinden önceki gelen faturayı İLERİYE doğru takip edecek.
bunun dışında herhangi bir uygulama veya farklı bi şekilde fatura düzenlenirse hiç düzenlenmemiş sayılır ve ceza kesilir.

Sayın mehmetis,

Bende farklı bir şey söylemiyorum.

Diyorumki kişi en son faturasını örn : 24.07.2013 tarihine düzenlemiş ise geriye dönük fatura düzenleyemez.

Fakat kişi hizmeti 16.07.2013 tarihinde vermiş ise ve en son düzenlediği fatura tarihi 16.07.2013 ise buğünün tarihine 22.07.2013 olduğunu düşünürsek kişi düzenleyeceği faturayı 7 günlük süreyi gözeterek 16.07.2013 ile 22.07.2013 tarihi arasındaki her hangi bir güne faturasını düzenleyebilir bu durumda kişi faturasını diyelimki 21.07.2013 tarihine düzenledi bundan sonra düzenleyeceği faturalarını 21.07 ve sonraki tarihlere düzenlemelidir.

Bu şekilde umarım anlatabilmişimdir.

İyi Günler.

231 nolu kanuna göre

en son düzenlediğiniz fatura olan 558 no lu faturanızın tarihi 24.07.2013 ise bir sonraki faturanız olan 559 no lu faturanızı 24.07.2013 tarihinden önceki bir tarihe düzenleyemezsiniz. 559 no lu faturanızı 24.07.2013 olarak düzenleyebilirsiniz benim gönderdiğim #8 no lu mesajımı okumadınız sanırım.

559 no lu faturanızı 24.07.2013 tarihinden önceki bir tarihe sakın düzenlemeyiniz.

Iyi günler.

559 nolu faturayı 24.07.2013 tarihine düzenleyip 560 nolu faturayı 03.07.2013 tarihine kesilebilir...

Aksi olan var ise genelge veya özelge ile ispat etsin (faturada sıra numarası teselsül olur)

Sayın demiral;

söylediğiniz bu uygulama kesinlikle katılmıyorum çünkü 02.07.2014 tarihinde malzemesini teslim ettiğim işyerine yedigün içinde faturamı kesecektim ancak ulaşamadığım için bekledim. Daha sonra 20.07.2014 tarihinde hakedişime istinaden 0182 nolu faturamı kestim ve müşterime malzeme karşılığı faturamı 0183 nolu seriden 05.07.2014 tarihine kestim daha sonra incelemeye söz konusu kdv iade işlemlerinden dolu maliyede kesilemez korkusu yaşadım ancak maliye bana fatura seri numarası teselsüldür ve tarih değildir deyince ne ceza ne dedüzeltme yaptırımı uygulandım. Kesinlikle insanların aynı inançmış gibi kesilemez ibaresi olamayacağı ile inandırmayın ama kanaatimce iş ahlakına aykırı bir davranış diyebiliriz. Veya kanun açığı olarak, müstesna durumlarda sıkıntı olmuyor. Teşekkür ederim..

Sayın demiral;

söylediğiniz bu uygulama kesinlikle katılmıyorum çünkü 02.07.2014 tarihinde malzemesini teslim ettiğim işyerine yedigün içinde faturamı kesecektim ancak ulaşamadığım için bekledim. Daha sonra 20.07.2014 tarihinde hakedişime istinaden 0182 nolu faturamı kestim ve müşterime malzeme karşılığı faturamı 0183 nolu seriden 05.07.2014 tarihine kestim daha sonra incelemeye söz konusu kdv iade işlemlerinden dolu maliyede kesilemez korkusu yaşadım ancak maliye bana fatura seri numarası teselsüldür ve tarih değildir deyince ne ceza ne dedüzeltme yaptırımı uygulandım. Kesinlikle insanların aynı inançmış gibi kesilemez ibaresi olamayacağı ile inandırmayın ama kanaatimce iş ahlakına aykırı bir davranış diyebiliriz. Veya kanun açığı olarak, müstesna durumlarda sıkıntı olmuyor. Teşekkür ederim..

Lütfen eksik veya hatalı bilgilere vererek forumdaşları yanıltmayınız.
Faturalar mutlaka seri ve sıra numarası izlemelidir. Yani siz 20,7 tarihinde 0182 nolu faturayı kesmiş iseniz 0183 nolu faturayı mutlaka bu tarih veya daha sonraya kesmelisiniz. (başka bir seri faturanız var ise onu kullanabilirsiniz.) Maliye buna dikkat etmemeiş olabilir. Ancak bu kural değildir. Başkasının dikkatini çeker. Fatura nizamı VUk da açıkça belirtilmiştir. Bu yorum falan değil doğrudan yasa maddesidir.
Buna uymazsanız ne olur?
Bakalım neler olabilir.:
1-Yakalanırsan 5/7 tarihinde verdiğin hizmetin faturasını niye zamanında kesmedin derler. Usulsuzlük yersin.
2-Fatura nizamına uymuyorsun derler ayrıca yine ceza yersin
3-Kdv atlarsa aynı ay içinde değilse kdv den matrah farkı yersin.
4-Bütün bunların dışında kayıtların sağlıklı ve güvenilir değil diye inceleme yersin.