Geriye Dönük İşçi Girişi

sultan

Katkı Sunan Üye
merhaba,

ssk konusunda tecrübeli olan arkadaşlara bir sorum olacak,bir mükellefim yanında 6 yıldır çalışan elamanına 6 yıl geriye dönük ssk girişini yaptırmak istiyor...ssk ve bağkurda yapılan taksitlendirme den faydalanabilirmi aca ve en önemlisi bu işin maliyeti ne olur prosüdürü nedir...şimdiden görüşleriniz için teşekkür ederim.

sn.sultan
böyle birşey imkansız geriye dönük işe girişler ve ek bildirgeler bile önce müfettiş incelemesine gönderiliyor ve butür işlemler için de 1 yıllık süre ancak sözkonusu olabiliyor. sizin dediğiniz bir bakıma geriye dönük borçlanmadır ama sosyal sigortalar kurumunda böyle birşey kabul edilemez.

peki işçi işvereni mahkemeye verirse bir sonuç elde edermi

merhabalar,
bence öyle bir hata yapmayın! zamanında bildirilmeyen işe girişin 6 yıl gibi baya bi zaman geçtikten sonra geriye dönük bildirilmesinin cezası çook ağır olur.(şuan hesaplayamıyorum) arkadaş için yapılacak birşey yok işe girişini zamanında yapmak gerekirdi. 5458 sayılı Yeniden yapılandırma kanunu farklı durumlarda geçerli sizin belirttiğiniz durumla alakası yok. http://www.xyz.com/xyz/xyz/62.asp inceleyin lütfen. bu işin maliyeti ne olur demişsiniz. 6yıl geriye dönük işe giriş bildirgesi prim bildirgeleri verilmeme cezaları ve asıl tutarlarını ben hesaplayamayacağım. hesaplayan arkadaş olurmu bilmiyorum. bu işin prosedürü arkadaşınızın hemen işe girişini ssk ya en yakın zamanda bildirmek olacaktır.
selam ve saygılarımla,

Geriye dönük işçi girişi...

Merhaba,
Daha önce böyle bir iki olay yaşamıştım. Biraz zorlama idi ama; önce işçi gösterilmek istenilen tarih ile kayıtlı olduğu tarihler arasında bu işyerinde çalıştığını (örneğin, 01 Mayıs 2001 ile 31 Ekim 2005 arasında) iddia eden bir dava açacak ve şahitler gösterecek.Açılan davada işyeri sahibi de ifade verecek.Burada önemli olan işyeri sahibinin iddiayı kabul etmesi.Bu hem mahkemenin kısa sürede bitmesini sağlayacak, hemde SSK tarafından bir inceleme yapılmayacak. Bu şekilde işçinin hizmet kayıtları güncellenecek. Tabii döneme ait tüm primler, gecikmeler ve de cezaları ödenecek.Bunların hesabını diğer arkadaşların dediği gibi iyi yapmak lazım.Bir yıllık prim tutarının hesabını yaparsanız 6 yıl için küçük bir servet ödenecektir.
Tabii bu en az 10 yıl önceki olay, değişen kanunlar buna izin veriyor mu bilmiyorum. SSK konusunda uzman bir avukata danışırsanız yardımı olur.
Kolay gelsin.

Ercüment Aylanç

pardon arkadaşlar ben bir sayfa göndermeye çalışmıştım sayfa görüntülenemiyor sayfası açılmıştı ancak her deneyişimde sayfalar tekrar tekrar gönderilmiş :oops: özürdilerim

selam ve saygılarımla,

hakan03' Alıntı:
merhabalar,
bence öyle bir hata yapmayın! zamanında bildirilmeyen işe girişin 6 yıl gibi baya bi zaman geçtikten sonra geriye dönük bildirilmesinin cezası çook ağır olur.(şuan hesaplayamıyorum) arkadaş için yapılacak birşey yok işe girişini zamanında yapmak gerekirdi. 5458 sayılı Yeniden yapılandırma kanunu farklı durumlarda geçerli sizin belirttiğiniz durumla alakası yok. http://www.xyz.com/xyz/xyz/62.asp inceleyin lütfen. bu işin maliyeti ne olur demişsiniz. 6yıl geriye dönük işe giriş bildirgesi prim bildirgeleri verilmeme cezaları ve asıl tutarlarını ben hesaplayamayacağım. hesaplayan arkadaş olurmu bilmiyorum. bu işin prosedürü arkadaşınızın hemen işe girişini ssk ya en yakın zamanda bildirmek olacaktır.
selam ve saygılarımla,

Forum Kuralları