geriye dönük ssk başlangıcı hk

merhabalar,

02/07/1986 ilk ssk girişi ancak kişi öncesinde 1984 ve 1985 yıllarında 18 yaşını doldurmuş biri olarak yaz dönemleri boyunca çalımış ve ssk'sı yapılmamış. şimdi SSK2ya başvurup bu işyerinde çalıştığını beyan eder ve işverende bu durumu kabul ederse. süreç nasıl işler ve işverenin bu durumda ödeyeceği ceza ne kadardır.

yardım ve destekleriniz için çok teşekkür ederim

Ynt: geriye dönük ssk başlangıcı hk

Güzel soru. Zamanaşımı işler mi diyede ben merak ettim doğrusu.

kartalruhu ' Alıntı:
merhabalar,

02/07/1986 ilk ssk girişi ancak kişi öncesinde 1984 ve 1985 yıllarında 18 yaşını doldurmuş biri olarak yaz dönemleri boyunca çalımış ve ssk'sı yapılmamış. şimdi SSK2ya başvurup bu işyerinde çalıştığını beyan eder ve işverende bu durumu kabul ederse. süreç nasıl işler ve işverenin bu durumda ödeyeceği ceza ne kadardır.

yardım ve destekleriniz için çok teşekkür ederim

İşveren ceza ödeyeceğini bile bile kabul eder mi dersiniz...

Belli olmaz akrabası,arkadaşı falansa kabul edebilir. Ben bir iki örneğine rastladım ama sağlam ceza geliyor. Burada zaman çok eski 1985 den bahsediliyor. Zamanaşımı olabilir mi diye düşünüyorum.

arada bir ilişki var ama tabi işveren ödeyeceği cezaya göre durumu kabul edip etmeyeceğine karar verecek.
ayrıca zaman aşımı kavramı da önem taşıyor

dava acarsa olabilir bildiğim kadarıyla hismet tespitlerinde zaman aşımı olmuyor.

her iki tarafta bu durumu kabul etsede olay yargıya taşınmalı mıdır?
bir de 2 ay çalışmış bir kişi için şvrenenin ödeyeceği ceza faizleri ile birlite ne kadar tutabilir

Bir arkadasımda benzer bir soru sormustu. Kendisi üniversite öğrencisiyken staj yaptığı yer sigorta girişini yapmamıs bildirimde bulunmamış yıl 1996 (işletmenin genel müdür ve ilgili müdürünün staj defterinde imzaları var ). Bende Mahkemeye gitmesini önermiştim. Ancak stajda yapılan işe giriş, emeklilik başvurusunda ilk işe giriş tarihi olarak dikkate alınmamadığını öğrendim.