Gib E-Fatura Kullanımı

Arkadaşlar merhaba kısa bir soru ile başınızı ağrıtacağım,

7-8 yıllık şahıs firmam var ve mevcutta gib portal üzerinden e-arşiv faturaları düzenlemekteyim. 2024 itibari ile e-faturaya geçiş yapacağım.
Bazı arkadaşlarım mutlaka bir entegratör ile çalışmam gerektiğini söylüyor. Fakat ben ayda en fazla 5-6 fatura kesiyorum ve müşterilerimde sabit yani aynı değişmiyor. Sayı az olduğu için muhasebe programı da kullanmıyorum, gelir gideri basit kalamoza şekilde excelde tutuyorum. Tüm arka işleri müşavirim hallediyor zaten.

Sorum 1: Bunun için gib üzerinden e-fatura kesemez miyim, mutlaka bir entegratöre ihtiyacım mı var? Gib kullanmanın zararı olur mu?
Sorum 2: E-imza yerine Mali mühür alsam bana veya muhasebecime bir faydası olur mu?

Şimdiden teşekkür ederim.

Arkadaşlar merhaba kısa bir soru ile başınızı ağrıtacağım,

7-8 yıllık şahıs firmam var ve mevcutta gib portal üzerinden e-arşiv faturaları düzenlemekteyim. 2024 itibari ile e-faturaya geçiş yapacağım.
Bazı arkadaşlarım mutlaka bir entegratör ile çalışmam gerektiğini söylüyor. Fakat ben ayda en fazla 5-6 fatura kesiyorum ve müşterilerimde sabit yani aynı değişmiyor. Sayı az olduğu için muhasebe programı da kullanmıyorum, gelir gideri basit kalamoza şekilde excelde tutuyorum. Tüm arka işleri müşavirim hallediyor zaten.

Sorum 1: Bunun için gib üzerinden e-fatura kesemez miyim, mutlaka bir entegratöre ihtiyacım mı var? Gib kullanmanın zararı olur mu?
Sorum 2: E-imza yerine Mali mühür alsam bana veya muhasebecime bir faydası olur mu?

Şimdiden teşekkür ederim.
Sorum 1: Bunun için gib üzerinden e-fatura kesemez miyim, mutlaka bir entegratöre ihtiyacım mı var?
Ayda 5-6 faturayi GIB uzerinden kesebilirsin.

Gib kullanmanın zararı olur mu?
olmaz

Faydasi olur. Zarari olmaz.

GİB Portal'a giriş nasıl yapılır?​

• e-Fatura Portalına giriş yapmak için tarayıcıya https://portal.efatura.gov.tr/efatura internet adresini yazarak ilgili sayfaya gidin. Ekrana "Elektronik imza uygulaması başarı ile yüklendi. Elektronik İmza ile sisteme giriş işlemine başlamak için aşağıdaki butonu tıklayınız." bilgilendirmesi gelecektir. Test portaline giriş yapmak için tarayıcıya https://test.efatura.gov.tr/efatura/ internet adresini yazarak kullanıcı kodu ve şifre ile giriş yapın.
  • Başla butonuna tıklandıktan sonra Mali Mührü barındıran USB kart okuyucunun seçileceği ekran görüntülenecektir. Kullanılan donanım seçildikten sonra Mali Mühür/Elektronik İmza sertifikasının şifresini girin.
  • Şifre girilip Tamam butonuna tıklandıktan sonra ekrana Java security güvenlik uyarısı gelecektir. Bu uyarıda Mali Mühür/Elektronik İmza kartınıza erişimin engellenmesini isteyip istemediğiniz sorulmaktadır. Bu hata mesajında NO ( hayır) butonuna tıklayın.
  • Daha sonra Mali Mühür/Elektronik İmza için kullanacağımız sertifika bilgilerini gösteren bir ekran gelecektir. Burada kullanmak istediğimiz sertifikayı seçerek Tamam butonuna tıklayın.
  • Mali Mühür/Elektronik İmza sertifikası ile imzalayarak sisteme giriş yapabilmek için İmzala butonuna basın.
Portal üzerinde "Hoş geldiniz" ekranının sol tarafında bulunan menüde yer alan ögeleri kullanarak e-Fatura oluşturabilir, yükleyebilir, gönderebilir ve alabilirsiniz. Alınan ve gönderilen e-Faturaların arşivlenmesini yapabilirsiniz. Ayrıca fatura düzenlenen kişileri adres defterinde tanımlayabilirsiniz.

GIB portalden fatura kesmek sizin için daha mantıklı gözüküyor.

Burada unutmamanız gereken en önemli şey kestiğiniz faturaları mutlaka bilgisayarınıza indirip saklayın.
GIB bu belgeleri saklamaz.