Gider pusulası ile araç alımı ba forumunda bildirilir mi

SerhanSerhan

Tanınmış Üye
Şirket şahıstan gider pusulası ile araç almıştır bu alımı ba forumunda bildirmesi gerekir mi?

Bir şahıstan araç kiralaması yapılmakta ve her ay gider pusulası düzenlenmektedir kiralamaya ilişkinin gider pusulası ba forumunda bildirilecek midir?
Teşekkürler

Şirket şahıstan gider pusulası ile araç almıştır bu alımı ba forumunda bildirmesi gerekir mi?

Bir şahıstan araç kiralaması yapılmakta ve her ay gider pusulası düzenlenmektedir kiralamaya ilişkinin gider pusulası ba forumunda bildirilecek midir?
Teşekkürler

213 sayılı Vergi Usul Kanunu kapsamında elektronik belge olarak düzenlen ihracat faturası, döviz ve kıymetli maden alım-satım belgesi, müstahsil makbuzu gibi belgelerin,...... şeklinde diye devam ediyor sirkü

Açıkçası kağıt ortamında düzenlenmiş gider pusulasını Ba formunda bildiriyorum ben. Ancak net bir bilgim yok.

Teşekkürler
Evet. Kesinlikle bildirilir

Bana göre araç alımının bildirilmesine gerek yoktur.Sonuçta noter üzerinden gerçekleşmiş bir satış vardır.
Ancak kiralama için hazırlanan belge kesinlikle bildirilmelidir.Çünkü bunun gelir idaresi tarafından herhangi bir şekilde kontrol ve teyit edilebilmesi mümkün değildir.

Bana göre araç alımının bildirilmesine gerek yoktur.Sonuçta noter üzerinden gerçekleşmiş bir satış vardır.
Ancak kiralama için hazırlanan belge kesinlikle bildirilmelidir.Çünkü bunun gelir idaresi tarafından herhangi bir şekilde kontrol ve teyit edilebilmesi mümkün değildir.
Tahsin kurt

Araç alımı bile olsa İdare Vergi Usul Kanunu'nun 229 ve takip eden maddelerinde yer alan tevsik edici belgeler içerisinde Noter evrakı olmadığından kabul etmiyor.

Tahsin kurt

Araç alımı bile olsa İdare Vergi Usul Kanunu'nun 229 ve takip eden maddelerinde yer alan tevsik edici belgeler içerisinde Noter evrakı olmadığından kabul etmiyor.
Makbule hn hakli Zira bu durum asagidaki gibi degistirildi;
(7338 sayılı Vergi Usul Kanunu ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun) Noterden, ARAÇ SATIŞ SÖZLEŞMESİ ile satın alınan taşıtlar için GİDER PUSULASI tanzim edilip söz konusu belgede yazılı matrahın tamamının “Ba” Bildirim formuna dahil edilmesi gerekmektedir.

Yukaridaki kiralama oldugundan zaten bildirilmesi gerekir.

Not : Kira varsa ( Is yeri, depo, magaza vb bunlarda bildirilir