Gider Pusulası ile İşçilik Ödeme.

Şirketin otel işyeri boyatılacaktır.Boyacılar işçilik olarak 3.000,00 Tl. istemektedirler.%10 stopaj kesip gider pusulası ile ödeme yapılsa sigorta yönünden sıkıntı olurmu.Boyacılar ile sözleşme yapılmalımı.Boyacılar 5-6 kişi ile çalışıyorlar.Gider pusulasını Her birine ayrı ayrı mı yoksa tek birine düzenlense olurmu?Yapılacak iş yaklaşık üç gün sürer.Olası bir iş kazasında sigorta yönünden sorumluluk doğarmı?Boya ve çatı tamiri gibi işleri yaptırıken nasıl bir yol izlenmeli?(sigorta yönünden)
İyi çalışmalar...

Ynt: Gider pusulası ile işçilik ödeme.

Şirketin otel işyeri 3000 liralık iş yaptırıyor ve fatura almıyormu?

Bu nasıl işyeri ??. fatura versinler yada bir yerden bulsunlar.

Merhabalar,
Öncelikle boya işini verdiğiniz işçiler bir firmanın personeli olarak gelip size hizmet verir boya işini yaparlarsa o firma size hizmet bedeli faturası keser.Yok işçiler herhangi bir yere bağlı değilse yani vergi mükellefiyetleri yoksa kendilerine ödenecek ücret üzerinden dediğiniz gibi gider pusulasına istinaden %10 gelir vergisi kesilerek ödeme yapılır ve işçilerin herbirine ayrı ayrı gider pusulası düzenlenip ödenmelidir.Burda atlanılmaması gereken husus 3 iş gününü geçiyorsa iş süreklilik arz ettiğinden süresi belirli iş sözleşmesi ile kayıt altına alınıp giriş yapılmalıdır..İş kazasına gelince çalışan işçinin başına bir şey geldiğinde yandınız çok başınız ağrır.Bu yüzden eğer personel hizmeti alınacaksa hizmet veren firma tevkifatlı faturasını kesip ekinde çalıştırılan personellerin ssk bordrolarını da kanıt olarak size vermesi en doğrusudur.Yok badana boya işçiliği ile ilgili işçilikse yinede o firma ile işin yapılmasına yönelik sözleşme yapıp sözleşmeye istinaden fatura ile ödeme yapınız ve personellerin alt işveren tarafından ssk lı olduğundan emin olunuz.
Saygılar,

nguroy ' Alıntı:
Şirketin otel işyeri 3000 liralık iş yaptırıyor ve fatura almıyormu?

Bu nasıl işyeri ??. fatura versinler yada bir yerden bulsunlar.

Sn nguroy, şirket boya faturasını tabiki alacak ama fautarada boya işçiliği gösterilmiyor.Boyacılar piyasa boyacısı, dolayısı ile onlara ayrı ücret ödenecek.Benim öğrenmek istediğim olabilecek iş kazasında gider pusulası düzenleneceği için sigorta yönünden sorumluluk doğar mı?

mutlaka doğar.Buna bir örnek vermek gerekirse geçenlerde bir yazıda okumuştum evine temizlik için bir bayan gündelik usulu çağrılıyor ve temizlikçi bayan camdan düşüp sakatlanıyor.Temizlikçi bayanın ailesi çok yuklu bir miktarda tazminat aldığı yönünde yazıyordu.

Evet bu tip olaylar nadiren de olsa oluyor. Boya işçiliği için niye fatura kesilmiyor onu anlamadım.
Biz 50 tl lik iş bile yaptırsak faturasını alıyoruz. İstemezseniz vermez tabi.

nguroy ' Alıntı:
Evet bu tip olaylar nadiren de olsa oluyor. Boya işçiliği için niye fatura kesilmiyor onu anlamadım.
Biz 50 tl lik iş bile yaptırsak faturasını alıyoruz. İstemezseniz vermez tabi.

Veya istemek işlerine gelmiyordur. Bundan kastım, piyasada elinde fırça ile (veya malay ile) dolaşan, herhangi bir vergi veya ssk kaydı olmadan iş yapan insanlar var. Bir çok firma işi ucuza yaptırmak için resmi çalışan firmalar yerine bunları tercih ediyorlar. Eğer bir iş kazası olurda bir boyacının, duvarcının başına bir iş gelirse o zaman canları yanıyor, ama aksi takdirde doğru dürüst bir (vergi ve sigorta) denetim olmadığı için çoğunlukla iş kapanıp gidiyor. Bizim görevimiz, işlerin kurallara uygun biçimde yapılması gerektiğini, kurallara uyulmazsa başlarına neler geleceğini işverenlere anlatmak.

[
Veya istemek işlerine gelmiyordur. Bundan kastım, piyasada elinde fırça ile (veya malay ile) dolaşan, herhangi bir vergi veya ssk kaydı olmadan iş yapan insanlar var. Bir çok firma işi ucuza yaptırmak için resmi çalışan firmalar yerine bunları tercih ediyorlar. Eğer bir iş kazası olurda bir boyacının, duvarcının başına bir iş gelirse o zaman canları yanıyor, ama aksi takdirde doğru dürüst bir (vergi ve sigorta) denetim olmadığı için çoğunlukla iş kapanıp gidiyor. Bizim görevimiz, işlerin kurallara uygun biçimde yapılması gerektiğini, kurallara uyulmazsa başlarına neler geleceğini işverenlere anlatmak.
[/quote]

Bu sözlere aynen imzamı atarım. Tamer Bey tabi daha detaylı , açıklayıcı yazmış.
Bence ciddi bir firma 100 tl ye faturasız yaptıracağı işi 150 tl versin faturalı yaptırsın daha karlıdır.
Bu kavramı mükelleflere net şekilde anlatmak da bizlerin görevidir.