Gider Pusulası Ve Gelir Vergisi Sorusu

Merhaba,
Bir arkadaşımla beraber bir şirkete tasarım danışmanlığı hizmeti veriyoruz.
İş 6 ay sürecek ve her ay sonunda 5500 dolarlık ödeme alınacak.
Ödemeleri gider pusulası imzalamamız karşılığında yapıyorlar.
Ve para da hep aynı hesaba yatıyor.

Şunu merak ettik, bu senenin sonunda gelir vergisi beyanında bulunmamız gerekir mi? Öyleyse bunun oranı ne olabilir? Buna göre vergiyi aldığımız ödemelerden bir kenara ayırmak istiyoruz.

Herkese şimdiden çok teşekkürler.

Gider pusuluası ile ödenen vergi nihai vergidir. Yani başka bir vergi ödemeniz gerekmez.
Ancak tabi bu iş yıl içersinde tekrarlanırsa artık arizi kazanç olmaktan çıkar ve serbest meslek erbabı olmanız gerekir. O zaman beyanname vermeniz ve vergi ödemeniz gerekebilir.

Gider pusuluası ile ödenen vergi nihai vergidir. Yani başka bir vergi ödemeniz gerekmez.
Ancak tabi bu iş yıl içersinde tekrarlanırsa artık arizi kazanç olmaktan çıkar ve serbest meslek erbabı olmanız gerekir. O zaman beyanname vermeniz ve vergi ödemeniz gerekebilir.

yani bir ay değil de iki üç ay alınca vergi ödemesi gerekiyor öylemi?

Sayın nguroy,

Soruya tekrar bakalım ne deniliyor.

''İş 6 ay sürecek ve her ay sonunda 5500 dolarlık ödeme alınacak.
Ve para da hep aynı hesaba yatıyor.''

Yani bu işin artık Allah aşkına arizi kazanç kısmımı kalmış.

İyi Günler.

Yukarıdaki kazanç diyorki ben buradayım benim mükellefiyet tesis ettirip gelir vergisi ödemem gerekir diyor. Mizahi olarak.

Güne ait TCMB Döviz Alış Kurundan hesaplasak kabaca 15.084,30 TL ödenecek gelir vergisi çıkıyor.

İyi Günler.

Son düzenleme:
Sayın nguroy,

Soruya tekrar bakalım ne deniliyor.

''İş 6 ay sürecek ve her ay sonunda 5500 dolarlık ödeme alınacak.
Ve para da hep aynı hesaba yatıyor.''

Yani bu işin artık Allah aşkına arizi kazanç kısmımı kalmış.

İyi Günler.

Sanki ben başka birşey söylüyorum.
:alkış:

Şirket işini garantiye almak istiyor ise Kdv ödemesi de yapmalı, Serbest meslek makbuzu karşılığında yapılmış olduğunu düşünüyorum bu işin,
zaten arızi kazanç olmadığı da apaçık, 6 ay devam eden 30.000 dolarlık bir kazanç pek arızi gözükmedi,

ama bu iki müteşebbise 30.000 dolar peşin ödeyip stopaj kesintisi yapmış olsalar yine sorun çıkarmıydı ?

mesela aylık 2500 dolar ödeme yapılıyor olsa büyük problem de bir seferde 30.000 ödeme yapılması sorun teşkil etmiyorsa daha büyük sorun, aylık ödemeleri iş avanslarında göstermek de mümkün.

Şirket işini garantiye almak istiyor ise Kdv ödemesi de yapmalı, Serbest meslek makbuzu karşılığında yapılmış olduğunu düşünüyorum bu işin,
zaten arızi kazanç olmadığı da apaçık, 6 ay devam eden 30.000 dolarlık bir kazanç pek arızi gözükmedi,

ama bu iki müteşebbise 30.000 dolar peşin ödeyip stopaj kesintisi yapmış olsalar yine sorun çıkarmıydı ?

mesela aylık 2500 dolar ödeme yapılıyor olsa büyük problem de bir seferde 30.000 ödeme yapılması sorun teşkil etmiyorsa daha büyük sorun, aylık ödemeleri iş avanslarında göstermek de mümkün.

Sayın makuli,

Kusura bakmayın ama ne anlatmaya çalıştığınızı anlamadım sanırım siz birşeyleri karıştırdınız yazdıklarınızdan alıntı yaparak insanların kafasını karıştırmamak için yazdıklarınızı düzeltelim.

----------------------------------------------------------------------------------------------------

Şirket işini garantiye almak istiyor ise Kdv ödemesi de yapmalı
(Cevabı arızi kazanç olsaydı bir seferlik yapılan bir iş fatura düzenlenmesine gerek kalmazdı vergi mükellefi olmadığını düşünürsek hizmet verenin bu nedenle fatura düzenleyemeyecek bunun yerine gelir tevkifatı (stopaj) uygulanır bu tutarda aynen hazineye aynı kdv'de olduğu gibi yansıtılır fatura kesilir ise kdv şeklinde ödenir (fakat alış yapan şirket indirilecek/devreden kdv durumuna göre hazineye aktarıp aktarmaması oluşabilir) gelir tevkifatını ise diğer hizmeti aldığı kişi adına öder.

Serbest meslek makbuzu karşılığında yapılmış olduğunu düşünüyorum bu işin,
serbest meslek makbuzu ile bu işi yapmış olsaydı eğer sorunun sorulma gereksinimi kalmazdı ve bizde bu cevapları yazmazdık serbest meslek makbuzu düzenlemiş olsaydı o zaman hizmeti veren vergi mükellefi olurdu serbest meslek makbuzunda hem kdv hemde stopaj hesaplanırdı dolayısı ile hizmeti veren vergi mükellefi olmadından serbest meslek makbuzu düzenleyemez zaten sorudan anlamanız gerekirdi.

Tabiiki sorun çıkardı.

aylık ödemeleri iş avanslarında göstermek de mümkün.
Aylık ödemeleri iş avansında gösteremezsiniz hizmeti aldığınız kişi vergi mükellefi değil üstüne vergi mükellefi olmuş olsaydı avans hesabında göstermeniz için işin ilerleyen dönemlerde teslim alınması gerekirdi oysa hizmet anında veriliyor aylara yıllara yayılmamış ve sözleşme olması gerekirdi yani iş avansı ile uzaktan yakından bir ilgili mevcut değil.

Sayın makuli

Bir SMMM olarak bunları bilmeniz gerekirdi diye düşünüyorum yanılıyormuyum yoksa ?:confused:

İyi Günler.

Son düzenleme:
Antalya Manavgat bölgesinde gelir vergisi stopajı yok.
Diğer husus olan yatırım teşvikinin alınıp alınmaması ile ilgili yatırım teşvikinden yararlanma süresine bakınız örnek 2014 döneminde yatırım teşvikinden yararlanma süresi doluyor ise ve siz şimdi yatırım teşvikinden yararlanmak isterseniz mükellefinizi tatmin eden bir durum pek olmayacaktır.

Diğer husus olan yatırım teşvikinin alınıp alınmaması ile ilgili yatırım teşvikinden yararlanma süresine bakınız örnek 2014 döneminde yatırım teşvikinden yararlanma süresi doluyor ise ve siz şimdi yatırım teşvikinden yararlanmak isterseniz mükellefinizi tatmin eden bir durum pek olmayacaktır.

Sayın suman,

Daha önce yatırım teşviki konusu'na vermiş olduğum cevabımı neden kopyalayarak bu konuya eklediniz çok merak ediyorum şuandaki konumuz ile uzaktan yakından bir ilgisi ve alakası bulunmamaktadır lütfen farklı bir konuda verdiğim cevabımı neden şuanki konuya kopyaladınız nedenleri ile açıklarmısınız.

İyi Günler.

Sayın tugba_cag,

İyi Günler.

Son düzenleme: