Gider Pusulası ve Senetler

mursey2001

Katkı Sunan Üye
Herkese Selam

Gerçek kişi olan Bir eğitimciden yardım alıyoruz bu kişiye şirket ortağı imzalı ve şirket kefilli 2 yıla dağıtılan senetler verildi bu senetler bankadan direk şirket vermiş gibi görünüyor yani borçlu a şirketi yazıyor.
1. sorum bu senetleri işleme almamda bi sakınca varmı?(ilk başta resmi yapmayacaktık daha sonradan bu olay değişti.)
2. sorum bu kişiye gider pusulası hazırlayacağım senetler karşılığında gider pusulası hazırlayacağım.Bu gider pusulası ile ilgili başım ağrırmı çünkü yaklaşık 150.000 ytl lik bir gider bunlar.Bunları 8.000 ytl nin altındamı gider pusulası hazırlamam gerekiyo.MAliye açısından bi sorun olurmu ???
3.soru bu kişinin başka bir şirkette ssk olup olmaması olayı değiştirirmi ???

Ynt: Gider Pusulası ve Senetler

Bu konuda yardımcı olabilecek kimse yokmu? Sorularıma nedense cevap alamıyorum lütfen yardımcı olursanız sevinirim..

Sn Mursey

Sorunuza verilecek hiç bir cevap yok.
Çünkü işlem baştan sona yanlış ve usulsuz. 150,000 YTL den söz ediyorsunuz 150 ytl değil. Bu tutar asla gider makbuzu falan şeklinde kapatılamaz.
Şirket bu tutarda bir senedi verdiği takdirde karşılığında mutlaka VUK uygun fatura almalıdır. KKEG de yapılamaz. Kesinlikle vergi ziyaı, matrah farkı hatta hileli vergi suçu sayılır.

Ama bu senetler tek bir senet değil 6 adet olarak ve 2 yıla dağıtılmış senetler.Eğitim aldığımız kişi bir üniversitede eğitimciydi şuan ssklı bir işyerinde sonuçta bununla ilgili gider pusulası kesilemezmi yani kısım kısım biz ilk önce senetleri verdik ama eğitim her zaman devam ediyo.Yaptığımız olay aslında gerçek bi olay ama maliye olarak ne olduğunu bilemiyorum.Açıkçası işin içinden çıkamadım.

Söyliyeceğimi söyledim. Yanlış olanda israr edip kendinizi haklı çıkarmaya çalışmayın.
Senetleri geri alıp ödemeyi firma sahibi nakten haricen yapsın. Bu tip bir ödemeyi giderleştirmek doğru değildir.

Sn. mursey2001

150.000 YTL tutarındaki bir eğitim bedeli faturayla bile dikkat çekecektir. Aynı zamanda Gider Pusulasıyla birlikte Senet veriyorsunuz bu bile dikkat çekici bir olay. Yanlış hatırlamıyorsam 3 günü geçen iş olaylarında gider pusulası düzenlenemez, bordroya dahil olur.

Yani Sayın nguroy'un da dediği gibi işleminiz baştan sona yanlış ve matrah farkı çıkartılır.

Çözüm istiyorsanız; O kişinin ssk'lı olduğu firma tarafından fatura kesilebilir. Ama bunu karşı firma kabul edermi o ayrı konu... Sonuçta gelir beyan edecekler ve matrah yüklenecekler... Çözüm sizin.

Sayın ngüroy
"Söyliyeceğimi söyledim. Yanlış olanda israr edip kendinizi haklı çıkarmaya çalışmayın."

Ben sizin sus kes sesini diyip oturtacağınız küçük çocuğunuz değilim sizlere soru sordum bana cevap verdiniz.Bende sorumu biraz daha açarak olayı izah ettim.Bu sözlerimin kendimi haklı çıkarmak amacı ile değil yapılanın doğru olup olmadığınıda bilmediğimizden sonuç aramaktayım.
Tavrınız ve üslubunuz çok yanlıştır sizi kınıyorum.

Ngüroy'un dedği gibi. yapılan iş vergisel açıdan riskli bir iştir.

İşin arizılik boyutuna bakmak gerekir. Arizi bir iş bile olsan tutar oldukça önemli yükseklikte olduğu için risk taşımaktadır. Yani şöyle size 150.000.-YTL'ye arizi bir iş yapan hoca okadar talep gören bir hocaki bu parayı almış %90'da sizin gibi başka eğitim faaliyetleri vardır. Ne olur bu durumda? Arızilik bozulur.

Sonuçta bu Hoca'nın mükellefiyet tesis ettirip size serbest meslek belgesi kesmesi daha uygun olacaktır.

Serbest melek makbuzunu kesti diyelim, bu sefer eğitimin gerçekliğini ispatlamanız gerekecektir. Yani eğitim verilen salonun kirası, (150.000.-YTL'lik hocaya 3 m2 yerde eğitim verdirmezsiniz sanırım). Ya da eğitim faaliyetinin fotoğrafları, katılımcı isimler, basına yansımışsa haber kupürleri vs...

Özet: Serbest meslek makbuzu ve verilen işin fiiliyatını ispatlamak şart. Bunlar tamamsa ödeme aracı (bankadan geçmek şartıyla) pek bir risk barındırmıyor.

AA bir dakika sn. Mursey..

Beni kınıyorsunuz öylemi.

Sorumalarıma cevap verilmiyor diyen kim? SİZSİNİZ

Sorduğunuz saçma sapan akıl dışı soruya oturup üşenmeden mantıklı ve mevzuat çerçevesinde cevap verip yardımcı olmaya çalışan kim? BEN

Pekiii bu cevaba rağmen hala hatada israr edip öylemi böylemi diye olayı çarpıtan kim??? SİZSİNİZ

Bütün bunların sonunda ben kınanıyorum öylemi?* El insaf elinizi vicdanınıza koyun. Sözlerini seçerken yetişkin gibi davranın madem azarlanacak çocuk değilsiniz büyümeyi de öğrenin.

Size cevap verip yardımcı olanda kabahat.

Sayın ngüroy
Bu forum sitesinde yapmış olduğum araştırma neticesinde sizin konuşma üslubunuz sorun olmuş ve hep olaylar farklı yerlere taşınmış.Yani sorular unutulmuş tartışma diyalogları oluşmuş.Ben daha fazla birşey demiyeceğim yeterince büyüdüm kime ne şekilde davranıcağımı ve konuşma üslubumu bilirim.
Sorduğum "saçma sapan akıl dışı" ama bizzat benim için sorun olan sorumu sorduğum için üzgünüm bu site sanırım bilinen ve mevzuat içi soruları kabul ediyo

Hepinize yardımlarınız için teşekkür ederim.Diğer formdaşların ne demek istediğini anladım teşekkürler tekrar.

ÜStadlar gerek yok böyle şeylere,

hepimiz kardeşiz bu öfke ne diye.

şimdi nakaratı hep beraber söylüyoruz, Dağlar oy..... ;D ;D

;D ;D >:(

Bir daha cevap verip de yardımcı olan ne olsun 8)

nguroy ' Alıntı:
;D ;D >:(

Bir daha cevap verip de yardımcı olan ne olsun 8)

Yapma Üstad gözünü yiyem. Kaç kişiyiz şurda. İş yoğunluğundan yazamam dersen anlarım ama öteki türlü dağ dağa küsmüş olur.... :)

mursey2001 ' Alıntı:
Ama bu senetler tek bir senet değil 6 adet olarak ve 2 yıla dağıtılmış senetler.Eğitim aldığımız kişi bir üniversitede eğitimciydi şuan ssklı bir işyerinde sonuçta bununla ilgili gider pusulası kesilemezmi yani kısım kısım biz ilk önce senetleri verdik ama eğitim her zaman devam ediyo.Yaptığımız olay aslında gerçek bi olay ama maliye olarak ne olduğunu bilemiyorum.Açıkçası işin içinden çıkamadım.

merhaba,

özellikle kırmızıyla çizdiğim bölümde eğitimin sürekli olacağını söylemişsiniz.

bordroya dahil edin derim, ssk kesintisi yapmadan sadece vergi kesintisi yaparak bu sorunu halledersiniz.

saygılarımla,

nane ' Alıntı:
UZMAN ' Alıntı:
... ssk kesintisi yapmadan ...
Eğitimci şu an kamuda değil. SSK'lı olarak çalışmakta.

Sayın Nane,

Ne demek istediğinizi anlayamadım. Başka yerde sigortalı çalışan birine tekrar ssk kesintisi yapılması mı gerekiyor? Yoksa ssk dışındaki kesintilerin uygulanarak bordroya dahil edilmesi mi gerekiyor?

Bordroya dahil edeceksiniz ancak SSK Primi ödemeyeceksiniz.

Merhaba,

nane ' Alıntı:
UZMAN ' Alıntı:
... ssk kesintisi yapmadan ...
Eğitimci şu an kamuda değil. SSK'lı olarak çalışmakta.

Sayın nane;

Soru sahibi ssk'lı dememiş, ssk'lı olup olmaması durumu değiştirirmi demiş;

Ayrıca eğitimci diyor, buda büyük ihtimalle 4c grubunda;

ancak 4a ise (Yani eski adıyla SSK ya tabiyse) elbetteki statüsü aynı olan bir işyerinde çalıştığı için SSK kesintiside uygulanmalıdır.

Saygılarımla,

mursey2001 ' Alıntı:
...
Eğitim aldığımız kişi bir üniversitede eğitimciydi şuan ssklı bir işyerinde sonuçta
...

Bir kişi birden fazla işverene bağlı çalışabilir ve her işveren kendi işyerinde sigortalı göstermek zorundadır. B işv. "a işv. ssk gösteriyor nasıl olsa" deyip ssk yapmaktan kaçınamaz.