Gider Pusulasi

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...

Ari

Arkadaslar merhabalar gider pusulasi hakkinda son sorum olacak bu bir daha da tek kelime etmeyecegim bu konu hakkinda :)
Meslegim web programciligi ve meslegim geregi musterilerime web sitesi yaptikca dogal olarak musterilerimde kasalarindan cikan parayi belgelendirmek istemekteler
Forumdan arkadaslardan ogrendigim kadariyla gider pusulasi kestiklerinde bana bunun belgelendirilebildigini ogrendim yalniz su war sureklilik arzettiginde bu gider pusulasi kesme isi illegal bir durum ortaya cikariyormus benim icin
Yani bana baska baska firmalardan web sitesi hizmeti diye gider pusulasi kesildiginde, bir devamlilik arzettiginde bir illegallik soz konusu
Gelelim asil soruya bunun limitleri nedir ?
Bir ayda su kadar kesilebilir veya bir yilda su kadar kesilebilir diye bir limit warmidir warsa nedir ?
Simdiden herkese cok tesekkurler
Saygilarimla

Ynt: Gider Pusulasi

gider pusulalarında miktar sınırlaması yoktur.

bu arada sizin mükellefiyeiniz yok mu?

Gültekin KARAHAN konu ile ilgili yazısı

GİDER PUSULASI

Gider Pusulası; Birinci ve ikinci sınıf tüccarlar, kazancı basit usulde tespit edilenlerle defter tutmak zorunda olan serbest meslek erbabının ve çiftçilerin VERGİDEN MUAF ESNAF? a yaptırdıkları işler veya onlardan satın aldıkları emtia için bir gider pusulası tanzim ederek işi yapana veya emtiayı satana imza ettirmek mecburiyetinde oldukları belgelerdir (VUK 234).

Yasalara aykırı değil diye ve işin mahiyetine göre de gider pusulası düzenlemesi sınırsız değildir. Bu yüzden düzenlenen gider pusulalarında Gelir Vergisi Kanununun 48. maddesinin göz önünde bulundurulması gerekmektedir. Anılan maddede Basit Usule Tabi Olmanın Özel Şartları anlatılmış ve 2 numaralı bendindeki hadlerin aşması halinde Basit Usule göre vergilendirilmeleri gerektiği vurgulanmıştır.

sayın emustafa10,
konunun sizin belittiğinizGVK 48. md. yönü tabiiki var
ben olayı GVK 18. md. kapsamında mütalaa ettim
eğer 18. md. kapsamındaysa yani gider pusulalarında sınır yok
aksi halde sizin de belittiğiniz gibi belirlenen limitlerin aşılması halinde mükellef olunacağından ve dolayısıyla fatura vs. düzenleneceğinden kuşku yoktur.

Bozuk plak gibi hep aynı şeyi çevirip duruyorsun bence senin forumdan atılma zamanın gelmiş, Umarım forum yönetimi gereğini yapar.

Bahsettiğin gibi eğer yıl içinde birçok kez, çeşitli firmalardan web hizmeti vs. adlarla adına düzenlenmiş gider pusulaları olduğu tespiti yapılırsa, bu senin için artık arizi kazanç olmaktan çıkar, vergi mükellefi olman gerekir. Gider pusulalarında adına stopaj yapılıyordur sanırım. Ayrıca KDV hesaplanmasıda gerekli! bu konu genelde atlanıyor.

Sen en iyisi mükellef ol, kurtul.

türk_bey üstadım,bu neki...ona bakarsan ,aynı yemeği aylardır ısıtıp ısıtıp getiren biri daha var. :(

Arkadaslar wermis oldugunuz bilgiler icin cok tesekkur ederim
Bu konu hakkindaki son sorumdu bu sadece gider pusulasinin limitlerini ogrenmek istemistim bunu da sorumda gayet acik bir dille belirtmistim
Ben forumlardaki mantigin bilgi paylasimi oldugunu saniyodum fakat bazi arkadaslar ya bunun farkinda degil yada yazdiklarimi okumayip bilgi alma istegimin kotu niyetli oldugunu dusunuyorlar bence kisi kendinden bilir isi ne diyeyim
Uye profilimi kontrol ederlerse yazdigim diger mesajlari gorebilirler kendi bilgim deneyimlerim we birikimlerim dogrultusunda bende bilgilerimi forumdaki diger insanlarla paylasiyorum
Umarim bunlari forum yoneticileri goruyordur ve kimin forumdan atilmasi gerektigini goruyorlardir
Insanlarla kaybetmek bir cift lafa bakar ama kazanmak hic de kolay degildir
Kolay yolu secenlere duyurulur !

Türk_bey ' Alıntı:
Bozuk plak gibi hep aynı şeyi çevirip duruyorsun bence senin forumdan atılma zamanın gelmiş, Umarım forum yönetimi gereğini yapar.

Nasıl yani, forumdan atılmasını gerektiren sebep nedir, sayın Türk_bey

Aynı soruyu soruyorsa, cevap vermezsiniz olur biter.O zaten çeşitli kişilerden aynı cevabı alınca, sormaktan da vazgeçer.
Ama sizin Ari' nin forumdan atılmasını istemeniz, bana saçma geldi.Forumdan atılmak bu kadar basit olmamalı.

Tekrar merhaba,
Bence konulardan sıkılan yada yanıt vermek istemeyen arkadaşlar, kendilerini zorunluluk içinde hissetmesinler ve cevap yazmasınlar. Boylece konuları tekrar tekrar dile getiren arakadaşlar da bu tavrı anlayıp daha dikkatli olurlar.
ne yazıkki üzülerek paylaşmak istiyorum, bazı arkadaşlar bu sitedeki üyelik yıldızlarını bir ordu mensubu gibi algılamaktalar ve sanırım Orgeneralliğe kadar ulaşacaklarını sanıyolar. Gerek yok bu tavırlara. Herkesin iyi niyetli olduğunu varsayıp, bilgi paylaşmak adına cevap verilecekse verilir yada susulur. Ortamı germeyin boşuna.
Saygılar.

polemiğe girmek istemem ama aşağıdaki lafınız bana ise,konuyu anlamadan böyle değerlendirmemenizi rica ederim.
alıntı :bazı arkadaşlar bu sitedeki üyelik yıldızlarını bir ordu mensubu gibi algılamaktalar ve sanırım Orgeneralliğe kadar ulaşacaklarını sanıyolar. Gerek yok bu tavırlara.

Şahsın Avukatlığına soyunan arkadaşlar aşağıdaki vermiş olduğum linki inceleme zahmetini gösterirlerse sorusuna karşılık verdiğim benzetmeye karşılık dil çıkarma işareti ile karşılık vermiş ve konuyu alaya almıştır. Bunun üzerine konu Tamer Başkan tarafından kilitlenmiştir.

Buna rağmen bu şahsın konu üzerinde ki ısrarına tepki verdim.

http://forum.alomaliye.com/index.php?topic=14735.0

bbzoro ' Alıntı:
Tekrar merhaba,
Bence konulardan sıkılan yada yanıt vermek istemeyen arkadaşlar, kendilerini zorunluluk içinde hissetmesinler ve cevap yazmasınlar. Boylece konuları tekrar tekrar dile getiren arakadaşlar da bu tavrı anlayıp daha dikkatli olurlar.
ne yazıkki üzülerek paylaşmak istiyorum, bazı arkadaşlar bu sitedeki üyelik yıldızlarını bir ordu mensubu gibi algılamaktalar ve sanırım Orgeneralliğe kadar ulaşacaklarını sanıyolar. Gerek yok bu tavırlara. Herkesin iyi niyetli olduğunu varsayıp, bilgi paylaşmak adına cevap verilecekse verilir yada susulur. Ortamı germeyin boşuna.
Saygılar.
ZİNDAN ' Alıntı:
Türk_bey ' Alıntı:

Nasıl yani, forumdan atılmasını gerektiren sebep nedir, sayın Türk_bey

Aynı soruyu soruyorsa, cevap vermezsiniz olur biter.O zaten çeşitli kişilerden aynı cevabı alınca, sormaktan da vazgeçer.
Ama sizin Ari' nin forumdan atılmasını istemeniz, bana saçma geldi.Forumdan atılmak bu kadar basit olmamalı.

Arkadaslar haksiz ve yalniz olmadigimi gormek cok guzel
Turk_Bey rutbenin hersey demek olmadigini umarim anlamistir
Buranin sadece sanal ortam oldugunu ve bilgi paylasim ortami oldugunu belirtmekte fayda goruyorum
Turk_bey yaptiginin bir gerekcesini gosterirse sevinirim aksi halde forum yoneticilerinden ben bir uyari veya geregi neyse yapilmasini talep ediyorum
Bu zamana kadar saygi sinirlarini asmamaya gayret gosterdim
Turk_bey'in onceki forumda meslegimi alaya almasina bende ayni uslupta cevap verdim
Kim nasil yaklasiyorsa nabzina gore serbet vermeye ve bilgi alip, bilgimi vermeye calistim
Bundan sonra da oyle olacaktir
Fakat hak ettigim bu olmamaliydi
Istisnasiz herkese saygilar ve tesekkurler

Evet bir kilitte bu konuya gelecek gibi.
Bence Gereksiz yere uzadı tartışma soruyu soran arkadaş dün ve bugün gerekli cevapları aldı diye düşünüyorum.
Bu forumu fırsat buldukça takip etmeye çalışıyorum. Ceviz kabugunu doldurmayacak tartışmalar yüzünden; kızıp değerli üstatların forumdan ayrılmasını hiç istemem.

Saygılar.

Bak güzel arkadaşım daha önceki açtığın başlıkta benim vermiş olduğum benzetme konuyu daha iyi idrak etmeni sağlamaktı. nasıl hesap makinesi ile web sitesi yazmak mümkün değil ise meslektaşlarımın sana sunduğu yasal şartların dışında çözümü olmadığını anlatmak istedim. Kaldı ki yazdımda ne mesleğini nede seni alaya alacak bir husus içermiyor. Sn.Ari diyerek söze başladım ve devam ettim. Buna rağmen terbiye sınırlarını aştığımı düşünüyorsan tartışmamıza e-mail üzerinden devam edelim çünkü: bundan sonrası artık forumun dışına taşmıştır. Profilimde e-mail adresim yazıldır.

Bu yanitinin ne anlama geldigini neyi kasdettigini de cumle alem anlamistir umarim
Benim de mail adresim belli we acik secik gorunurde suanda
Kaldi ki vermis oldugun cewap aynen suydu :
Türk_bey' Alıntı:
Sn. Ari

Bende Bilgisayar yok kimseyede minnet etmek istemiyorum. babadan kalma bir hesap makinem var acaba bu hesap makinesi ile kendime bir web sitesi hazırlayabilirmiyim.
Bu resmen dalga gecmek, alay etmektir

hayır hayır sn ari,yanlış anlıyorsunuz.üstad dalga geçmiyor. sadece şunu demek istiyor.

Nasılki hesap makinası ile web sayfası hazırlamak mümkün değilse, vergi mükellefi olmadan gider pusulasıyla/makbuzla/kısa süreli iş sözleşmesi ile/yada başka bişeyle bu işi yürütemezsiniz.DEMEK İSTİYOR.
Size bunu anlatmaya çalışırkende aslında güzel bir benzetme yapmış ki daha kolay anlayasınız.
artık konuyu uzatmayın.size karşı/başka birine karşı ard niyet taşıyan yok.kimse kimseyi tanımıyor ki zaten. herkese iyi çalışmalar

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...