Gider Pusulası

Yapılan iş süreklilik taşıyor ve ücret tanımına giriyor.. Yani sgk kapsamında çalışmaları gerekiyor. Gider pusulası düzenlenmesi incelemede sorun yaratır.

Evet iş süreklilik arz ediyor. Bunu ben de biliyorum ama başka da yapılabilecek bir şeyimiz yok. Ya elimizdeki işleri yetiştiremeyip müşterilerle birbirimize girip onları kaybedeceğiz ya da bu kişilere muhtaç kalmaya devam edeceğiz. Benim amacım zararımızı aşağılara çekmek. Bu kişiler zaten sigortalı eleman olmayı kabul etseler ya da vergi mükellefi olmak isteseler zaten sorun yok. Ama kabul etmiyorlar.
Ne kadar zamanda bir bu iş yapılırsa süreklilik arz eder ve dediğim gibi farklı kişilere kesilirse bu gider pusulası olur mu? Mesela bunlar 4 kişi ise 1.ay x, 2.ay y, 3. ay z, 4. ay w kişisine gider pusulası kessem böylece aynı kişiye sene de 3 defa 4 ay aralıkla gider pusulası kesmiş olurum. Bu da süreklilik arz edecek bir sıklıkta değil gibi kanaatimce. Siz ne dersiniz ?

Bazı konfeksiyon işlerinde evlere iş gönderiliyor. Belki o işlerin yapılması karşılığı gider pusulası düzenleniyor gibi izah edilebilir.

Bazı konfeksiyon işlerinde evlere iş gönderiliyor. Belki o işlerin yapılması karşılığı gider pusulası düzenleniyor gibi izah edilebilir.

Ben de öyle düşünüyorum. Dediğim gibi sakal bıyık meselesi oldu bu mesele. Ben bütün yaptığım işleri faturalandırırken aldığım hizmet ve komisyonların bir kısmına fatura alamıyorum. Yorumunuz için teşekkür ederim.