Gider Pusulasıyla Yazar Kasa Alımı..

bi mükellefimize gider pusulası bastırdık ikinci el bi yazar kasa alımı yapıcaz rakam 350 TL bunu nasıl kesicez gider pusulasında örnek verirmisiniz.

Ynt: Gider Pusulasıyla Yazar Kasa Alımı..

Nihai tüketiciden alış yapmış olacağınızdan stopaj kesintisi olmadan keseceksiniz.

Konu eski ama, yenileyim.

Gider pusulasında 2.el yazarkasa alınıyorsa eğer %5' lik stopaj kesintisini yapmıyoruz.
Yani Gelir vergisi yok.Kdv yok.
Diyelimki direkt 100,00 TL ye aldığımız malın brütüne de netine de 100,00 TL yazıyoruz o kadar.
Doğrumudur.?

doğrudur. Ayrıca servisten yeni hafızanın ft almayı da unutmuyoruz.

doğrudur. Ama bu maliyenin sağı solu belli olmaz :)
İşçiliksiz Altın satışından kdv almaya kalkan maliye :)
Bunuda yapar.

kapanışı yaptırdım yazarkasanın servisten. ama evraklarla henüz vergi dairesine gitmedim. 30 gün sürem var. işi yeni açan kişi bu yazar kasayı açtırabilirmi ?

Bildiğim kadarıyla Yazar kasanın kapanışını, yazar kasa servisleri bildiriyor.
Evet Yazar kasa kullanma izni alarak açtırabilirler.

mohicans ' Alıntı:
...İşçiliksiz Altın satışından kdv almaya kalkan maliye :)
...
Soru içinde soru olacak ama hangi işçiliksiz altından kdv alınmaktadır?

Sorunuzu tam olarak anlıyamadım. Ama ben ne demek istediğimi açıklayım. Geçenler de bir meslektaşımın Kuyumcu mükellefi incelendi. Bu mükellefin Alıp sattığı daha önce işçilik yapılmış altınlara KDV Tahakkuk ettirdi.

Altında sadece has altın kısmı kdv istisnasına tabidir. işçilik olarak adlandırılan 24 ayar külçeyi 08 14 18 22 ayar yapılırken kullanılan diğer madenler ile yapım işçiliği kdv tabidir. Bazıları çeyrek, yarım gibi altınlarda işçilik (kdv tabi matrah) yok zannetmektedir ama onlarda da vardır.

Yukarıda anlattığım olay (işçilik hariç) has altın ile ilgili vergi dairesi ilgili inceleme dönemindeki tüm altın satışlarının buna işçilik hariç Altınlarıda dahil ederek KDV tahakkuk ettirmiştir. :)

eskiden kullandığımız yazar kasayı yeniden işyeri açılısında nasıl kullanabiliriz...gider pusulası kendi kendimize kesebilir miyiz..