Gittigidiyor.com'da Resmi Satış Yapabilmek İçin Şirket Kurma Maliyeti

Selamlar,
Ben Gittigidiyor.com sitesinde ufak tefek ürünler satmak, devlete sadık kalabilmek için de fatura kesmek istiyorum. Yapmak istediğim satışlar çok büyük şeyler değil ama işler yolunda giderse devamlılık arz edebilir. Sektörü hiç bilmediğimden yüksek maliyetler ödeyecek durumda da değilim zaten öğrenciyim. Tek amacım satışlarımı fatura keserek vergisini ödeyerek yapmak. Bana bu ufak çaplı olayın giderleri nasıl olur. Bir muhasebeciyi ne kadara tutabilirim? Şahıs şirketi kurmak en iyisiyse bunun için nelere kaç para harcamam lazım? Dükkan açmıycam satışlarımı evden yapıcam.

Sayın Fedrickey
Sizin için en uygun şahıs şirketi açmaktır. Eğer vergi dairenizi ikna edebilirseniz (kabul etmiyorlar) basit usul de açabilirsiniz. Evde iş yeri için ayrıca bir oda ayırmanız da ve buranın büro gibi görünmesinde fayda var. Aksi halde yoklamaya gelen memurlar şirketiniz açtırmaz. Olumsuz tutanak tutulur. Maliyet kısmına gelince en kaba hali ile her ay beyanname ücreti en azından Damga vergisi ödenir. Muhasebeci ücreti. Eğer vergi çıkarsa ki çıkar verginizi ödersiniz. Tahmini maliyetleriniz şirket kurmak için (şahıs işletmesi ) 1,500-2,000 tl arasında her aylık masraf minumum 200 tl. (Evde olduğunuz için elektirik su telefon vs saymıyorum) Ayrıca kdv çıkarsa kdv ödersiniz. Üç ayda bir elde ettğiniz kazancın vergisi. Yıllık artan oranlı olarak vergi ödersiniz. Üç aylık ödediğiniz vergiler bundan düşülür. Yıl için net 10.000 tl kadar %15 üzeri %20. Tahminimce bu limiti geçmezsiniz.
İyi çalışmalar.

sayın Fedrickey
bey benim fikrimdeki uygulamayı sizde düşünmüşünüz. aslında bende internet üzerinden satış mağazası kurmak istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum. bu konuda bana bilgi verirseniz sevinirim. muhasebe işine gelince sayın koray karakayanın dediği gibi bağlı bulunduğunuz mal müdürlüğü/vergi daresinin internet üzerinden satış mağazasının basit usul/gerçek usul/yada sizin isteğinize bağlı oarak ltd.şti türünde olması işe başlamanııza bağlıdır. basit usulde olursa yıllık basit usulde 1 defaya mahsus beyan ederisiniz.gerçek usulde vergi mükelefi olursanız aylık kdv beyannamesi,işyeri kiralık olursa muht. bey. ve 3 aylık olarak gelir geç bey. beyan edersiniz ve mütakibinde gelir vergisi beyanında bulunursunuz. Fedrickey
eğer internet üzerinden satış yapılması gittigidiyorda nasıl alt bayi yada satış mağazası nasıl oluruz. bu konuda bilgi veriseniz sevinirim. muhasebe konusunda size her zaman yardımcı olabilirim. şimdiden hayırlı olsun.....

Sayın Hamit Bey,
Vermiş olduğunuz değerli bilgiler için çok teşekkür ederim. 2.000 TL maliyet sorun değil aylık 100 - 200TL de ödenir. Bu yazdıklarınız için google'dan çok sayıda hit gelecektir . (site yetkilileri sitenin sağlıklı devamı için varlar)
Tekrar teşekkürler

Moderatör tarafında düzenlendi:
Selamlar Yusuf Bey,
İnşaallah başarılı olursunuz. Ben dürüst olmak gerekirse birkaç aydır deneme yapıyorum. Gittigidiyor'da uygun fiyatı ve trend ürünü sağlayabilirseniz gerçekten hakkını verecek şekilde satış yapılıyor. Türkiye'de e ticarete olan güven artıyor gördüğüm kadarıyla. Allah izin verirse üniversite ile birlikte Gittigidiyor.com ile ticarete vergilerimi ödeyerek başlıycam yakında. Tavsiye ederim.