GMSİ beyanı verilmemesi gerekirken, verilmesi halinde Öd.vergi geri alınır mı?

Üyelik
30 May 2011
Mesajlar
167
Konum
izmir
Merhaba,

Arkadaşlar bir yakınım,
Kasım-2007 de 70.000.-TL krediyi, 20.000.-TL faizi ile birlikte 5 yıl içinde ödeme koşulu ile kredi kullanılmak suretiyle daire satın almıştı.
Konu dairenin 2010 yılı kira gelirinden G.V.K. Madde 74/4 hükmüne göre kullanılan 70.000.-TL kredinin % 5 tutarı 3.500.-TL ( 70000 x %5 = 3500) ile 20.000.-TL faizin bir yıllık faiz tutarı 4.000.-TL ( 20000 / 5 = 4000) olan toplam 7.500.-TL, 2010 yılı 6.600.-TL kira gelirinden fazla olduğu halde bir sehiv sonucu hata ile 2010 yılı kira gelir beyannamesini, bağlı bulunduğu vergi dairesine vermek suretiyle 480.-TL kira vergisini ödemiş.

Bu dairenin 2010 ve 2011 yıllarındaki kira gelirleri beyan edilmemesi gerekirken,
2010 yılı kira geliri için hata ile ödemiş bulunduğu 480.-TL kira gelir vergisini iade talep etme şansı var mı?

Küçük bir not; şimdiye kadar hep götürü gider uygulaması seçmiş..
halbuki gerçek giderlerde göstermesi gerekirken bu kredi faizlerini düşmemiş..
 

bulent249

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
3,913
Konum
ADANA
Ynt: GMSİ beyanı verilmemesi gerekirken, verilmesi halinde Öd.vergi geri alınır mı?

Mükellefler kendi beyanlarına itiraz edemezler. Ancak beyanname üzerinde maddi hatalar varsa (toplama,çarpma, vs.) onların düzeltilmesini talep edebilirler. Kendi rızası ile götürü gider usulü seçildiğine göre buna itiraz edemezsiniz.
 
Üst