fonradar

Gmsi İadesi Hk.

Selamlar. Bir tanıdığımın iş yerinden kira geliri var.15 yıla yakındır da kirada bir iş yeri burası ve daha önceden bir bilgi veren olmadığı için hiç GMSİ verilmemiş . Ben bu sene vermeleri gerektiğini söyledim ve beyanı verdirdim . Stopajdan ötürüde şu anda iade çıkıyor. Bizim önceki dönem beyanlarını pişmanlıkla vererek mi iade istememiz daha doğru olur yoksa iade istedikten sonra idarenin ceza kesmesini bekleyip ödeme yoluna mı gitmemiz daha doğru olur. Şimdiden Teşekkürler .

Ynt: Gmsi İadesi Hk.

1-Önceki dönemlerde anladığım kadarıyla ödenecek vergi çıkmadığı için VUK.md.371'e göre pişmanlıktan faydalanamazsınız.

2-Önceki dönemler için KSS olarak beyanname verdikten sonra (bu beyanname de mahsup edilecek tevkifat da görüleceği için ödenecek vergi çıkmayacaktır) iadeye hak kazanmış olacaksınız. Bundan sonra 252 Nolu GVK Genel Tebliğine göre iade talep edebilirsiniz.

Cevabınız için teşekkür ederim Koray Bey. KSS beyan verirsek sadece 1. derece usulsüzlük cezası kesilecek sanırım sadece mükellefe.

Evet vergi ziyaı olmadığı için sadece VUK.md.352'ye göre birinci derece usulsüzlük cezası kesilecektir.