Grup Şirketlerinde C/H Ve İştirakler Muhasebe Kayıt İşlemleri

Üyelik
1 Ara 2008
Mesajlar
65
Konum
ankara
Merhaba

3 grup şirketimiz var; Biraz kafam karıştı sizlere danışmak istedim.

A- İnşaat firması
B- Çelik İmalat
C - Yurdışı Gücistan yabancı ortaklı Çelik Kontrüksiyon firması (yurtdışında iş yaptığınız zaman o ülkenin bir girişimci ile ortak olmanız zorunlu olduğu için)

1. Soru A- firması => B - firmasına dekont kesiyor. açıklamada ekli listedeki ödemeler C firması adına ödenmiş olup nezdimizdeki yani (B) firması hesabınıza borç kayıt edilmiştir . deyip 132.001 nolu hesap koduna borç yazmışlar.2.Soru A- firması => B - firmasına dekont kesiyor. açıklamada C firmasından tahsilat olup nezdimizdeki yani (B) firması hesabınıza alacak kayıt edilmiştir . deyip 132.001 nolu hesap koduna alacak yazmışlar.3. Soru Bu kez Irakta iş yapan Asıl yüklenici A- firması' dır (B) firması ise => A firmasının çelik işlerini yapıyor. A firması finasman sağlayarak (B) şirketinin maliyetlerini ödüyor B - firmasına dekont kesiyor. açıklamada ekli listedeki silo projesi harcamaları yurtdışı adınıza ödenmiş olup nezdimizdeki yani (B) firması hesabınıza borç kayıt edilmiştir . deyip 320.001 nolu hesap koduna borç yazmışlar.

Bu durumda ben yani (B) firması nasıl muhasebede kayıt yapacağım hangi hesabı kullanacağım.

Teşekkür Ederim

Saygılarımla,
 

bulent249

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
3,914
Konum
ADANA
B ile C arasında nasıl bir ilişki var. Mal veya hizmet faturası kesiliyor mu?
 
Üyelik
1 Ara 2008
Mesajlar
65
Konum
ankara
C firması => B firması Çelik’le bir bağlantısı yok. ( B firması A firmasının Çelik İşlerini yapıyor Asıl Yüklenici A firması)

C => iştirak değil.A firmasının Yurtdışında almış olduğu işi yapabilmek için o ülkede yerel bir girişimci ile ortaklık şirketi kurması gerekiyor. o ülkenin mevzuatına göre işlem gören vergisini o ülkeye ödeyen firmadır (Aslında bizim grup şirketimiz değil) Faturayı C firması düzenliyor

Irak Süleymaniye Silo Projesi => A firmasının Irak bakanlığıyla sözleşmesi var.Nurol Çeliğin Nurolinşaatla sözlü anlaşması var.Şantiyede bulunan personellerin hepsi Nurolİnşaatın bordrosunda bulunmakta.Şantiyenin bütün giderleri bize ait.

 
Son düzenleme:
Üst