Gümrükcünün KDV si

SMMM STAJER

Katkı Sunan Üye
Gümrükcü yaptığı masraflara karşılık bize fatura ve dekont yolluyor ama bazı dekontlarda kdv yok ama kdv li fatura var bazen faturayı bile göremiyoruz.
BENDE BU DURUMDAN MUZDARİBİM gümrükçümüzün hesabına para yatırıyoruz bütün işlemleri yapıyor bize hizmet faturası kesiyor kdv var ama ayrıca dosyada birdünya dekont var ıvır zıvırları istediği gibi kdv siz dekont edebilir mi bizim adımıza ardiye ödemiş ordino ödemşş iyi güzelde bunlarda çoğu zaman kdv yok direk dekont etmiş kendi kdv yi indirecek bize de bindirecek bunun yasal yolu yokmu istediği gibi bize kdv li fatura yerine dekont edebilirmi gümrükcüler mi uyanık muhasebecilermi bu havada kış uykusunda anlamadım işin doğrusu nedir?

Ynt: gümrükcünün çakallığı

Kimse çakallık yapmıyor. Sizin yerinize cebinden çıkardığı parayı karşılamaya çalışıyor. Bunu da dekontta teker teker belirtiyor. Ivır zıvır dediğiniz tüm evraklar incelerseniz zaten sizin adınıza fatura edilmiştir. Haliyle kendisi indirim konusu edemez.

Ynt: gümrükcünün çakallığı

Ardiye ve ordino'da kdv yoktur zaten. Gümrükçü kendi hizmet faturasını kdv'li olarak keser. Onun dışında ardiye için limanın kestiği makbuzu gönderir size, Gümrük vergisi, kdv vb vergi ödemeleri için ise Gümrük Vergisi Tahsil alındısını gönderir, ordino ve navlun için zaten nakliye firmasından faturayı alırsınız, navlun ve ordino için ödemeyi de gümrükçüye değil de nakliye firmasına yaparsanız daha sağlıklı olur.Gümrükçü kendi hizmet faturası dışında harcama yaptığı kalemler içinde dekont düzenler. Bir problem yok bence.

Ynt: Gümrükcünün çakallığı

peki üstadım 1800 tl lik kdv li fatura var gümrükcü bize faturayı yollamamış sadece dekont etmiş hadi onun ilgilendirmez kdv beni demi ilgilendirmez benim burda zararım söz konusu olmaz mı ben zaten önceden masraflar için gümrükcüye para yolluyorum o da masrafları dekont ediyor ellerine sağlık da şu kdv yi anlamadım müdürüm neden bana kdv siz dekont ediyor hep

1.800 tl ödemesi ne ödemesi peki? Hizmet faturası ise kdv'li fatura etmek zorunda fakat bu 1.800 tl ardiye de olabilir, Gümrük Vergisi de olabilir. Bence size düşen, mecburen evrakları tek tek kontrol etmek, eksik evrak var ise istemektir. Örneğin ardiye için 400 tl ödedi iseniz size hem kendisi dekont düzenler hem de limanın kestiği makbuzu gönderir buna dikkat edin, sadece kendisi makbuz düzenlememekli, kdv'yi ödedi ise sizin adınıza Gümrük Vergisi Tahsil alındısını mutlaka göndermeli.

Zaten yapılması gereken gümrükçünün dekontu bir yana, ekte evraklar bir yana. Eksik varsa aç telf ise bir daha tekerrür etmesin de...

Gümrükçü kendi hizmetinin karşılığında fatura keser. Ayrıca mükellefi adına yaptığı harcamalarıda (gümrük makb., ardiye,ordino bedeli, ihr.birliği makbuzu, navlun ftr.vs. gibi.) dekont eder. Tek başına dekontun hiç bir anlamı yoktur. Ekinde mutlaka bahsettiğim giderlerin belgesi olmalıdır. Bu belgeler yoksa gümrükçü gayrı ciddi çalışmaktadır, veya suistimal de yapıyor olabilir.

Ynt: Gümrükcünün KDV si

kdv yi indirecek bize de bindirecek ifadesi

düzgün cümle olarak düzenlersek "kdv yi indirecek bizi de mağdur edecek olmalı" bence.

1- gümrükçüler hizmet verdiği müşterisi adına yaptığı ödemeleri evrakları ile beraber dekont eder ve dekont ekine evraklarını ekler. (Yapmazsa hizmet kusurlu demektir.)

2-Hizmet alan firmanın sorumlusu (gümrüklerde alınan hizmetin denetleyicisi veya SMMM STAJER) belgeler ve ödemeyi karşılaştırır varsa fark, açar gümrükçüsüne telefonu şu belgeler eksik derhal bana ulaştırın der.

3- Belgeler ulaştırılmazsa gümrükçüsüne der ki şu kadar ödeme belgesi şirketimize ulaştırılmadığı için cari hesabınıza borç olarak yazılmıştır. hemen ödeyin veya doğacak borçlarımıza mahsup edeceğiz.

4- Gümrükçü belgesiz gider yaptım derse hayır olmaz belgesiz gider kabul etmiyorum diye gümrükçü ile yapılan anlaşma revize edilir.

5- Gümrükçü de belgeleri her daim temin eder ve mutlu mesut bir iş akışı sağlanır.

sağlanmazsa tekrar forumda devam ederiz.

"4- Gümrükçü belgesiz gider yaptım derse hayır olmaz belgesiz gider kabul etmiyorum diye gümrükçü ile yapılan anlaşma revize edilir. "

Diğer söylediklerinize katılıyorum ama bu belge işi biraz karışık.
Çünkü herkes bilir ki gümrükte bazı ödemeler " belgesizdir" bunun adı manifestodur.
İyi muhasebeci bunları ayırıp avanları kapatmasını da bilmelidir.

tamam anladım çok teşekkürler peki müteferrik giderler var hep dekont edilmiş 50-70-100-150 bunlar belgesiz yol ve merdiven altındaki ayakçılara verilen rüşvetmiş rüşvetin belgesi olmaz kaidesinden hareket edersek bu müteferrik gider dekontlarını işleyebiliriz yane kimse sormaz değilmi neye istinaden diye

Müteferrik giderleri (rüşveti) işlemeniz için tek bir şart var.

BEN bir garip stajerim forum forum hep gezerim iyi niyetli üstatlardan birazcık bilgi edinirim benim bilgim pekte yoktur aslında da tecrübem çoktur fakat ama lakin veya sayenizde hep tırmanırım yukarıya bana sakın hiç kızmayın forumdan silip atmayın bazı sorular ters gelsede bu iş maalesef hep böyle

biraz da gümrükçünüzün insafına kalan bir hizmet alımıdır bu iş.

malı kırmızı bölgeye çekecekti çektirmedim şu kadar masraf yaptım derse ne yapacaksınız ki mecbur karşılayacaksınız

neyse hesap eşitlenecek ve kapatılacak muhasebe ayağında gerisi size kalmış diyelim :)