fonradar

Gümrükde Devir

MUSTAFA KAYADUMAN

Katkı Sunan Üye
1-Daha önce yurtdışından yaptığımız ithalatı gümrükde yurtiçi firmasına sattık ve firma şimdi bize geri iade ediyor ama mal gene gümrükde bekleyecek ve belki başka bir firmaya devredilecek bizim depomuza gelmeyecek bu durumda gümrükdeki devrin iadesinde muhasebesel işlemde muhasebede stoğa 153 e mi alalım yoksa yoldaki mallar hesabı açıp orada mı bekletelim ya da başka bir hesaba ayrıca bu mallar gümrükde tekrar devredielcek 2-ithalata getirilen kısıtlamalardan dolayı mallarımız hep gümrükde bekliyor gümrük vergilerini ödeyip depoya çekemedik daha, bu malları yoldaki mallar olarak mı göstermeliyiz yoksa hiç göstermesek de olur mu tesekkurler.

gümrükde devir edip tekrar gümrükde iade aldığımız mal gümrükde bekliyor peki bizim kayıtlarda 157 diğer stoklarda mı olmalı yoldaki mal olmaz zira yolda ğil 153 de riskli oalbilir 157 mantıklı mı

Sayin mustafakayaduman

Ben ''ben yoldaki mallar '' derken zaten 157 hesabi kastettim. Zira TDHP'ninda yoldaki mallar diye bir hesap yok. Biz bu tip hesaplari kolay takip edebilmek icin Ana Hesaplari degistirmeden alt hesaplari istedigimiz kadar istedgimiz hesap altinda acabiliriz. Mesela siz 157 hesabin alt kivrimina 157 Gumrukteki Mallar Hesabi diyebilirsiniz