Gün Hesabı ve Ücret Hesabı...

Örn:
Aylık ücret ile çalışan;
Ekim ayı için
1 gün izin alarak işine gelmediyse;
SGK gün sayısı : 31-1=30
Ücreti : 30-1=29

1,5 gün izin alarak işine gelmediyse

SGK gün sayısı : 31-1,5=29,5 (30)
Ücreti : 30-1,5=28,5

Doğrumudur?

Teşekkürler

Ynt: Gün Hesabı ve Ücret Hesabı...

Sigortada gün hesabı yapılmaktadır. Aylık maktu ücretle çalışanlar yarım gün değil kişi 1 saat dahi gelse o gün sigorta günü kabul edilmelidir. Yok eğer part time (Kısmi süreli) ve saat ücretli bir çalışma ise çalışılan saatler toplamı 7.5 'a bölünmek suretiyle çıkacak gün tama iblağ edilir.

Örnek: 220 saat çalışma var ise/7,5 = 29,33 çıkan rakam 30 gün olarak tama iblağ edilir.

İNSAN KAYNAKLARI MÜDÜRÜ

ydogan ' Alıntı:
Sigortada gün hesabı yapılmaktadır. Aylık maktu ücretle çalışanlar yarım gün değil kişi 1 saat dahi gelse o gün sigorta günü kabul edilmelidir. Yok eğer part time (Kısmi süreli) ve saat ücretli bir çalışma ise çalışılan saatler toplamı 7.5 'a bölünmek suretiyle çıkacak gün tama iblağ edilir.

Örnek: 220 saat çalışma var ise/7,5 = 29,33 çıkan rakam 30 gün olarak tama iblağ edilir.

İNSAN KAYNAKLARI MÜDÜRÜ

ok. söyledikleriniz ile mutabıkım
Anlamak istediğin şey şu;

Aylık ücret ile çalışan personel 1 gün işe gelmez ise sigortasını 30 gün maaşınıda 29 günden mi ödemem gerekir.

Teşekkürler,

Eksik gün çalışmasının hesaplanması ve SGK?ya bildirimi nasıl yapılır?

I.GİRİŞ
Kayıtdışı ekonominin istihdama yansıyan yüzünü kayıtdışı istihdam teşkil etmektedir. Kayıtdışı istihdam genelde kamu maliyesini özelde ise en fazla SGK?yı olumsuz yönde etkilemektedir. Bu etkilerin özel sektör işletmelerine yansıyan en olumsuz yönü ise haksız rekabet şeklinde ortaya çıkmaktadır.

Kayıtdışı istihdam SGK?ya sadece çalışanların SGK?ya bildirilmemesi şeklinde ortaya çıkmamaktadır. Bildirilen çalışanların ücret veya gün sayılarının eksik bildirilmemesi şeklinde de ortaya çıkmaktadır. İşte buna çözüm bulmak için ilk defa 1999 yılında yürürlüğe giren 4447 sayılı Kanunla I.sosyal güvenlik reformunun yapıldığı düzenlemelerle çözüm üretilmeye çalışılmıştır. O dönemde SSK?nın bulduğu çözün eksik gün nedenin işverenlerce ıspatlanması şeklinde olmuştur. Bu uygulama daha da geliştirilerek SGK mevzuatında da yer almaktadır.

II. EKSİK GÜN ÇALIŞMASININ HESAPLANMASI

Ay/dönem içinde işe girişi veya işten çıkışı bulunmayan, çeşitli nedenlerle (istirahat, ücretsiz izin, disiplin cezası gibi) ay/dönemin bazı günlerinde çalışmayan ve çalışmadığı günler için de ücret almayan sigortalıların ilgili ay/dönemdeki prim ödeme gün sayıları, ilgili ay/dönemdeki gün sayısından, ücret almaya hak kazanılmamış gün sayısı çıkartılmak suretiyle hesaplama yapılması gerekmektedir.

III.HESAPLAMA FORMÜLÜ VE ÖRNEKLER

Yukarıda belirtilen kurala göre, ay içinde eksik çalışması bulunan sigortalıların prim ödeme gün sayıları;

Ay/Dönemdeki Toplam Gün Sayısı ? Eksik Gün Sayısı = Prim Ödeme Gün Sayısı formülü vasıtasıyla belirlenecektir.

Örnek 1: 31 gün çeken Ağustos ayında 11 gün raporlu olan sigortalının;

Prim ödeme gün sayısı 31-11=20,

Eksik gün sayısı 11 olarak bildirilecektir.

Örnek 2: 31 gün çeken Aralık ayında 1 gün raporlu olan sigortalının;

Prim ödeme gün sayısı 31-1=30 olacağından,

Prim ödeme gün sayısı ?30? gün olarak bildirilecek ve eksik gün sayısı girilmeyecektir.

Örnek 3: 30 gün çeken Eylül ayında 19 gün raporlu olan sigortalının;

Prim ödeme gün sayısı 30-19=11,

Eksik gün sayısı ise 19 olarak bildirilecektir.

Örnek 4: 30 gün çeken Nisan ayında 1 gün raporlu olan sigortalının;

Prim ödeme gün sayısı 30-1=29,

Eksik gün sayısı ise 1 olarak bildirilecektir.

Örnek 5: 28 gün çeken Şubat ayında 8 gün ücretsiz izinli olan sigortalının;

Prim ödeme gün sayısı 28-8=20,

Eksik gün sayısı ise 8 olarak bildirilecektir.

İsa KARAKAŞ

hocam sağol paylaşımın için ancak yukarıda yazılanlar sgk gün hesabıyla alakalı
benim merakım ücret gün hesabı
31 çeken ayda personel 1 gün işe gelmezse ve personel ile ben aylık ücret üzerinden anlaştıysam
ücretini 29 günlük ödersem sorun yaşar mıyım?

SavaGe ' Alıntı:
hocam sağol paylaşımın için ancak yukarıda yazılanlar sgk gün hesabıyla alakalı
benim merakım ücret gün hesabı
31 çeken ayda personel 1 gün işe gelmezse ve personel ile ben aylık ücret üzerinden anlaştıysam
ücretini 29 günlük ödersem sorun yaşar mıyım?

yaşamazsınız .

Ücretini neden 29 günlük ödüyorsunuz ki çalıştığı ay kaç gün çekiyosa o güne bölün ücretini de ona göre ödeyin xxx/30 , xxx/31 , xxx/28 ekim ayında bir gün işe gelmediyse maaşı / 31 = günlük ücret x 30 = ekim ayında alacağı ücret.

doğrusu maaş ödemelerinde her ayı 30 günden baz almak değilmidir ?

Doğrusu öyle idi ama artık sgk ay gunu ne kadarsa o kadar dan ıstıyor. 31 çeken aylar da 31 e bölünüp eksık gun ve ssk net ve brüt ayarlaması ona göre yapılıyor maaşlar bankadan yatırıldıgı ıcın resmı olarak bu sekılde olması gerekıyor artık. Bildiğim ve bizim uyguladıgımız bu yanlısım varsa konuda uzman arkadaslar düzeltsin lütfen.

Bu sorunun makul yanıtını bende çok merak ediyorum. Asgari ücretin üzerinde ücret alanlarda sgk açısından sorun yaşamıyoruz Asgari ücretlilerde sorun oluyor.

2 tane asgari ücretli personel olsun biri bir gün işe gelmesin. İkiside 31 çeken ayda 30 gün bildirilecek ee bordroda 30 ar gün dolayısı ile aldıkları ücrette peki tam gelen adam benim suçum ne demez mi.

31 günlük maaş öde sende öbürüne diyenler var sgk seminer verenleri öyle diyor. İşverene nasıl atlacaksın bunu
Benim kanaatim herkes bu sorunun farkında ama nasıl çözülecek kimse bilmiyor.

biz ayı 30 gün üzerinden hesaplıyoruz.
eğer sizin dediğiniz gibi ise yani sizin söylediğiniz gibi değiştirildiyse bu çok saçma o zaman ay 31 gün olduğunda maaşının artması 28 gün olduğunda düşmesi gerekir .
kaldı ki şubat ayı 28 gün o zaman 1 gün ücretsiz izin alan personelin maaşından fazla kesinti yapılır ama ay 31 gün olduğunda maaşından daha az kesinti olur . her ay 30 gün baz alınırsa kesinti oranı değişmez ..
peki elinizde bir tebliğ varmı bu konu ile ilgili

cevabı olmayan bir soru ve adil olmayan bir uygulama...

iki asgari ücretli 31 günden oluşan aylarda biri izinli/raporlu olursa diğerine haksızlık oluyor
sgk ayı 30 gün olarak kabul ediyor ve ayın bütünlüğünün bozulup bozulmadığna bakıyor bu durumda ayın bütünlüğü bozulmuyor dolayısı ile her iki kişinin de 30 günlük prim ödemesi yapılıyor...

900-TL brüt maaş ile ( 700-TL net kabul edelim ) çalışan bir personeli dikkate alalım.

Mevcut uygulamam yukarda da belirttiği üzere aşağıdaki şekilde;

Örn 1 : personel 31 çeken ayda 2 gün işine gelmiyor.

Ödeme gün sayısı = 30 - 2 = 28 (700/ 30 * 28 = 653,34-TL )
Sgk gün hesabı = 31 - 2 = 29 (SPEK tutarı = 900/ 30 * 29 = 870,00-TL günlük 30,00-TL)

Örn 2 : Personel 30 çeken ayda 2 gün işe gelmemiş olsun.

Ödeme gün sayısı = 30 - 2 = 28 (700/ 30 * 28 = 653,34-TL)
Sgk gün hesabı = 30 - 2 = 28 (SPEK tutarı = 900/ 30 * 28 = 840,00-TL günlük 30,00-TL)

Örn 3 : Personel 28 çeken ayda 2 gün işe gelmemiş olsun

Sgk gün hesabı = 28 - 2 = 26 (SPEK tutarı = 900/ 30 * 26 = 780,00-TL günlük 30,00-TL)

Şahsi fikrim ve tecrübelerim bu uygulamanın doğru olduğunu söylüyor. Hesaplamalarda personel SPEK tutarları değişmiyor. Alacağı ücrette sözleşmede belirtildiği şekilde aylık olarak hesaplanmış oluyor. Ancak son dönemde kafama takılan bir soru var; 4857/49. Maddesinde belirtildiği üzere izinli günlerin kesilemeyeceği ( Aslında tam olarak bunu anlattığınıda düşünmüyorum ama bazı yazarlar bu şekilde yorumlamışlar) . Benim tüm personelim aylık ücret ile çalışmakta ve gelmediği, izinli olduğu, raporlu günlerini maaşından kesiyorum. Sigortayada eksik gün bildirimlerini yapıyorum.

Şahsi düşüncem ne kadar prim günü bildiriyorsanız. o kadar günlük maaş ödenmelidir. Örneğin Ağustos ayında tam çalışmışsa 30 günlük ücret, Şubatta 2 gün raporu varsa 26 günlük ücret gibi.

Ha benim anlaşmam netten veya brütten derseniz, örneğin şubatta 2 gün raporu var, siz 26 gün prim bildirip 28 günlük ücret ödediğinizde SGK veya Maliye kardeşim sen daha fazla ücret tahakkuk ettirmişsin ama az vergi prim ödemişsin diyebilir. Siz izahını yaparsınız belki ama ikna olurlar mı bilemem. Tamamen şahsi düşüncemdir

turkasia ' Alıntı:
Şahsi düşüncem ne kadar prim günü bildiriyorsanız. o kadar günlük maaş ödenmelidir. Örneğin Ağustos ayında tam çalışmışsa 30 günlük ücret, Şubatta 2 gün raporu varsa 26 günlük ücret gibi.

Ha benim anlaşmam netten veya brütten derseniz, örneğin şubatta 2 gün raporu var, siz 26 gün prim bildirip 28 günlük ücret ödediğinizde SGK veya Maliye kardeşim sen daha fazla ücret tahakkuk ettirmişsin ama az vergi prim ödemişsin diyebilir. Siz izahını yaparsınız belki ama ikna olurlar mı bilemem. Tamamen şahsi düşüncemdir

Maliyenin ve SGK' nın prim ve vergi bazında hiçbir kaybı yokki ödenen ücrete göre primleri yatıyor. Tek problem gün hesabı ve bahsettiği 4857/49 madde

SavaGe ' Alıntı:
900-TL brüt maaş ile ( 700-TL net kabul edelim ) çalışan bir personeli dikkate alalım.

Mevcut uygulamam yukarda da belirttiği üzere aşağıdaki şekilde;

Ödeme gün sayısı = 30 - 2 = 28 (700/ 30 * 28 = 653,34-TL )
Sgk gün hesabı = 31 - 2 = 29 (SPEK tutarı = 900/ 30 * 29 = 870,00-TL günlük 30,00-TL)

Sgk gün hesabı = 30 - 2 = 28 (SPEK tutarı = 900/ 30 * 28 = 840,00-TL günlük 30,00-TL)

Sgk gün hesabı = 28 - 2 = 26 (SPEK tutarı = 900/ 30 * 26 = 780,00-TL günlük 30,00-TL)

Şahsi fikrim ve tecrübelerim bu uygulamanın doğru olduğunu söylüyor. Hesaplamalarda personel SPEK tutarları değişmiyor. Alacağı ücrette sözleşmede belirtildiği şekilde aylık olarak hesaplanmış oluyor. Ancak son dönemde kafama takılan bir soru var; 4857/49. Maddesinde belirtildiği üzere izinli günlerin kesilemeyeceği ( Aslında tam olarak bunu anlattığınıda düşünmüyorum ama bazı yazarlar bu şekilde yorumlamışlar) . Benim tüm personelim aylık ücret ile çalışmakta ve gelmediği, izinli olduğu, raporlu günlerini maaşından kesiyorum. Sigortayada eksik gün bildirimlerini yapıyorum.

Örnek 1 e göre 870 TL kazanç bildirip 653,34 TL ücret ödeyeceksiniz
Örnek 2 e göre 840 TL kazanç bildirip 653,34 TL ücret ödeyeceksiniz
Örnek 3 e göre 780 TL kazanç bildirip 653,34 TL ücret ödeyeceksiniz

Üç ayrı Brüt ücret üzerinden aynı nete ulaşacaksınız. Ücret tahakkukunu nasıl yapacaksınız, nete göremi brüte göremi

Aslında haklısınız ben hemen gerçek bir öenk üzerinden gidiyorum.

700-TL net ücretli bir çalışan için hesaplıyorum.

ücreti ödeme günü : 30 - 2 = 28
700 / 30 * 28 = 653,34-TL

Sigorta Günü : 31 - 2 = 29

Brüt = 912,61
Günlük = 31,46

Sigorta Günü : 30 - 2 = 28

Brüt = 912,61
Günlük = 32,59

Sigorta Günü : 28 - 2 = 26

Brüt = 912,61
Günlük = 35,10

Doğru söylüyorsunuz hocam.
Gerçek bir örnek yapınca primleri değişiyor.
peki nasıl bir yol izlenmeli

Yalnız yine aynı görüşteyim ödenen vergi ve primde herhangi bir değişiklik yok.

SavaGe ' Alıntı:
Aslında haklısınız ben hemen gerçek bir öenk üzerinden gidiyorum.

700-TL net ücretli bir çalışan için hesaplıyorum.

Sigorta Günü : 31 - 2 = 29

Brüt = 912,61
Günlük = 31,46

Sigorta Günü : 30 - 2 = 28

Brüt = 912,61
Günlük = 32,59

Sigorta Günü : 28 - 2 = 26

Brüt = 912,61
Günlük = 35,10

Doğru söylüyorsunuz hocam.
Gerçek bir örnek yapınca primleri değişiyor.
peki nasıl bir yol izlenmeli

Bu şekilde yaparsanız mümkün, tabi bu sefer de prime esas günlük kazanç farklılaşıyor. Ama bence en makbulu sgk günü=maaş günü net brüt farketmez. Kişisel görüşümdür.

o zamanda adeletsizlik oluyor çalışanlar arasında,

31 çeken ayda 1 gün işe gelmeyen personel ile tam çalışan personel aynı ücreti almaları pek de adil değil gibi.