fonradar

Haberleşme faturalarının muhasebe kaydı nasıl olmalıdır.

arkadaşlar, turkcell ve telekom fatura alım kayıtları nasıl olmalıdır (aylık haberlesme faturaları )ve hangı hesaplara atılmalıdır ,ayrıca matbaa alım faturası kaydı nasıl olmalıdır ,( matbaadan gelen fatura )yardımcı olursanız sevınırım ,cunku bayadır muhasebe tutmuyordum ,su an baslamıs durumdayım ,teşekkurler ...

Ynt: Haberleşme faturalarının muhasebe kaydı nasıl olmalıdır.

Selamlar
Sorunuz anlaşılmıyor Sayın Sas..
1- Telefon faturalarından kastınız herhalde ödenen aylık görüşme faturaları
2- Matbaa alım faturası dediğiniz nedir? Matbaa siz misiniz? Yoksa siz başka firmasınızda matbaadan fatura mı bastırdınız.Matbaada size karşılığında fatura mı kesti?

Biraz daha detay lütfen..
Saygılar.

ayse.sas ' Alıntı:
arkadaşlar, turkcell ve telekom fatura alım kayıtları nasıl olmalıdır ve hangı hesaplara atılmalıdır ,ayrıca matbaa alım faturası kaydı nasıl olmalıdır ,yardımcı olursanız sevınırım ,cunku bayadır muhasebe tutmuyordum ,su an baslamıs durumdayım ,teşekkurler ... :-[

Nasıl başlarsanız öyle gider. Tek düzen hesap planına çalışın derim

evet aylık tel gorusme faturaları ,

matbaa fatura ise ,matbaaya fatura bastırdık ve dıger gereklı evraklar ,ödememızı yaptık karsılıgında faturamızı aldık
bunların kayıtları nasıl oluyor ,yardımcı olursanız sevınırım ,tek duzen hesap planını cok ıyı bılıyordum ama yıllar oldu tutmadım dedıgım gıbı tkrar basladım ,iliginize tesekkurler

Ynt: Fatura

Sayın Sas.
Telefon faturalarında değişik kayıtlar söz konusudur.O nedenle kaydı yazmaktansa daha evvel tartışılan şu sayfayı okumanızda fayda var.
http://forum.alomaliye.com/index.php?topic=3747.0

Matbaa faturasında da (tipik kdv'li gider kaydı) bu gideri yönetim gideri olarak kabul edersek, eğer ödeme nakit yapılmışsa
(ana hesap bazında yazıyorum)

770 (kırtasiye giderine atabilirsiniz)
191
100
-------------------------
Saygılar

matbaadan aldıklarınızın tamamını gider yapamazsınız.Bir kısmını aktifleştirmeniz gerekir.

yeterlilik ' Alıntı:
matbaadan aldıklarınızın tamamını gider yapamazsınız.Bir kısmını aktifleştirmeniz gerekir.

Doğrusu aktifleştirmektir ama sonrasında ipin ucu kaçar.Tahmini giderleştirme yapmak gerekebilir.
Koçan şeklindeki basımlarda kaç koçanın kaldığı kaçının kullanıldığı belki hesap edilebilir ama sürekli form olursa işin içinden çıkacaklarını pek zannetmiyorum.Bu seferde tahmini giderleştirme olacak.
Takip edilebilinirse elbetteki yapılabilir.

teşekkür ederim tahsin bey ,,,ılgılı sayfayı okuyacagım ,matbaa ıcınse kaydı dıkkate alacagım ,,

Rica ederim,iyi çalışmalar
Saygılar

twolf ' Alıntı:
yeterlilik ' Alıntı:

Doğrusu aktifleştirmektir ama sonrasında ipin ucu kaçar.Tahmini giderleştirme yapmak gerekebilir.
Koçan şeklindeki basımlarda kaç koçanın kaldığı kaçının kullanıldığı belki hesap edilebilir ama sürekli form olursa işin içinden çıkacaklarını pek zannetmiyorum.Bu seferde tahmini giderleştirme olacak.
Takip edilebilinirse elbetteki yapılabilir.

Aktifleştirmekten kastınız 157 Diğer Stoklar Hesabına alıp kullandıkça eritmek mi?
Hangi hesap ta aktifleştirmek gerekir?

Bir nevi stok kalemidir.157'de takibi bana göre uygundur..