fonradar

Haksız Hesap Kesimi

Merhabalar Arkadaşlar Temmuz 5 de işe girip 20 sinde haber vermediğim gerekçesiyle işten çıkarıldım işverene 3 gün gelmedigim günlerde whatsapptan bilgi verdim Kabul etmediler çıkışın verildi deniyor ancak halen verilmemiş ayrıca kalan paramı almak istediğimde bayram tatilini saymayip bana 05.07.2022 - 20.07.2022 Arasi çalıştığım ücreti değilde bayram tatilini es geçip 5 günlük ücret vermeyi talep ettiler hukuki olarak hak durumum nedir Aydınlatırsanız Memnun Olurum

Merhaba
İş hukuku uzmanı değilim,o neden kesin konuşmak istemem.
Bunu bilemeyebilirsiniz ancak,devamsızlığınızla ilgili işyerinde tutanak tutuldu mu?Tutulması da yetmez,noter kanalıyla, devamsızlığınız konusunda mazeret bildirmeniz istendi mi?Ayrıca whatsapp üzerinden bildirim yaptım dediniz.Karşı taraftan bu bildirime cevap geldi mi? Yoksa,sadece siz bildirip, ben bildirimi nasılsa yaptım diye mi düşündünüz?
İlk izlenimim, eksik işlemlerden dolayı haksız fesih var gibi görünüyor.Yinede aramızda bu konularda daha yetkin arkadaşlar var.Daha sağlıklı bilgi verebileceklerini düşünüyorum.

Merhaba
İş hukuku uzmanı değilim,o neden kesin konuşmak istemem.
Bunu bilemeyebilirsiniz ancak,devamsızlığınızla ilgili işyerinde tutanak tutuldu mu?Tutulması da yetmez,noter kanalıyla, devamsızlığınız konusunda mazeret bildirmeniz istendi mi?Ayrıca whatsapp üzerinden bildirim yaptım dediniz.Karşı taraftan bu bildirime cevap geldi mi? Yoksa,sadece siz bildirip, ben bildirimi nasılsa yaptım diye mi düşündünüz?
İlk izlenimim, eksik işlemlerden dolayı haksız fesih var gibi görünüyor.Yinede aramızda bu konularda daha yetkin arkadaşlar var.Daha sağlıklı bilgi verebileceklerini düşünüyorum.
Tabiki cevap verildi durumumu açıklayıp izin isterken karşı taraf mesajıma cevap verdi birşeye ihtiyacının olup olmadığını da sordular ancak noter tutanak gibi şeyler istendmedi

Noterden ihtar çekmek zorundalar, çekilmediyse siz zaten haklısınız. Avukata danışın tüm haklarınızı alırsınız.

Siz yazışmaları mutlaka muhafaza edin yinede.Şahsi düşüncem konu,yargıya taşınabilir,haksız fesih unsurları oluşmuş bana göre

Fesih işleminin olması gerektiği gibi yapılmadığı ortada, ancak 6 aydan az çalışmanız olması nedeniyle iş güvencesi kapsamında olmadığınızdan iş dava durumuna gelirse kötü niyet tazminatı davası açabilirsiniz. Bu durumda da işverenin bu feshi kötü niyetle yaptığını ıspatlamanız gerekir.
Bence noter kanalıyla bir ihtar çekilerek 20sindeki fesih tarihine kadar ödenmesi gereken ücretlerin eksik ödendiğini ve eksik kısmın ödemesinin 7 gün içinde yapılmaması durumunda hukuki yollara başvuracağınızı bildirmek, eksik ücrtet kısmını çözecektir .

yalnız çok değinilmemiş ama geçerli ve ispatlı bir mazeret olup olmadığı konusu flu, o kısım koşulları değiştirebilir.noterden ihtar çekilmemesi işverenin haklı nedenle fesih hakkını elinden alıp almayacağı konsunda net bir şey okumadım diğer iletişim araçları da buna delil sayılabilir.toplamda 9 gün çalışması gerekiyormuş eğer 20.sinde de çalışmış ise bunun 6 günü çalışmış zaten,bu kadar kısa süre için çekişmeli dava yerine ben sulh ile çözülmesinden yana olurdum.