zirve

Halk Otobüsü Plaka Kira Geliri

husok

Katkı Sunan Üye
Üyelik
18 Şub 2006
Mesajlar
427
Konum
istanbul
Selam arkadaşlar, halk otobüsü plakasını (araç üzerine değil, sadece plaka hakkı var) kiraya vererek elde edilen gelir GMSİ midir?
 

husok

Katkı Sunan Üye
Üyelik
18 Şub 2006
Mesajlar
427
Konum
istanbul
ticari faaliyeti yok, sadece miras yoluyla edinilmiş olan plaka hissesini kiraya veriyor. araç olsa gmsi olacak ama, sadece plaka olunca kafam karıştı.
 
Son düzenleme:
Üyelik
31 May 2005
Mesajlar
461
Konum
İstanbul
Sayın husok,

"Ticari taksi yada halk otobüsü plakası" GVK'nun 70. maddesinin birinci fıkrasının (5) numaralı bendinde yazılı olan "işletme hakkı" kapsamında değerlendirilir. Zira sahip olunan "ticari taksi yada halk otobüsü plakası" sahibine veya bu plakayı kiralayan kişiye ticari taksi işletmeciliği faaliyetinde bulunulabilmesine olanak sağlamaktadır.
VUK'nun 269. maddesinde gayrimaddi hakların gayrimenkul gibi değerleneceği hüküm altına alındığından gayrimaddi hak kapsamında olan "ticari taksi yada halk otobüsü plakası" da gayrimenkuller gibi değerlenecektir.

Bu nedenle plakanın kiralanmasını GSMİ geliri olarak değerlendirip vergi mükellefi olan kişiye kiralanması durumunda gelir vergisi kesintisi ve vergi mükellefi olan kişinin 2 nolu KDV beyannamesi ilen KDV beyan etmesi gerekmektedir. Vergi mükellefi olmayan kişiye kiralanması durumunda gelir vergisi ve KDv olmayacaktır. Kiralayan ise bu gelirini yıllık beyanname ile GSMİ geliri olarak beyan etmelidir.

İyi günler.
 
Üyelik
2 Tem 2014
Mesajlar
56
Konum
antalya
Sayın Güroy ben biraz daha farklı bir konuda görüşünüzü almak istiyorum.
Halk otobüsü işletmeciliği yapan bir mükellefimiz var. bağlı bulunduğu kooperatif
tarafından günlük olarak bankaya kazançtan kendisine düşen miktar yatırılıyor.
Bizde günlük olarak fatura kesiyoruz. Ancak bu kestiğimiz faturalar muhtelif müşteri
olarak geçiyor. 5.000,- TL'yi geçtiği için BS' mizde göstermeli miyiz?
 

nguroy

Tanınmış Üye
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Teorik olarak göstermek lazım diye düşünüyorum ancak karşı taraf kim olacak ? kim ba gösterecek?. Bence 5000 tl geçmeyen birkaç fatura kesin
 
Üyelik
2 Tem 2014
Mesajlar
56
Konum
antalya
faturaları günlük olarak kesiyoruz ki tutarlar 500TL ile 700Tl arasında değişiyor ancak fatura başlığına muhtelif müşteriler yazıyoruz. Bu yüzden toplamda
muhtelif müşteriler olarak 5000TL'yi geçen gelirimiz oluyor. Ancak Kütahya Defterdarlığı'nın bir özelgesinde şöyle diyor;

''Yukarıda yer alan açıklamalara göre; bilanço esasına göre defter tutmanız dolayısıyla 382 Sıra No.lu Vergi Usul Kanunu Genel Tebliğine istinaden gün sonunda elde ettiğiniz kazanç ile ilgili “muhtelif müşteriler” ibareli fatura düzenlenmesinde 213 sayılı Vergi Usul Kanunu açısından yasal bir isabetsizlik bulunmamakta olup, bir kişi veya kurum adına düzenlenmeyip muhtelif müşteriler adına gün sonunda düzenlenen fatura bedelleri katma değer vergisi hariç 5.000 TL’yi geçmesi durumunda Bs bildirim formu ile bildirilmesi gerekmektedir.''
Bu özelge dolayısıyla da kafam karıştı.
 
Üst