Hamile Kadının İşten Çıkarılması

Merhabalar,

Benim şöyle bir durumum var siz üstadlardan bana yardımcı olmanızı rica ediyorum...

09.02.2009 tarihinden beri bu firmada muhasebe-finans şefi olarak çalışmaktayım... ve şu anda 3,5 aylık hamileyim... işim çok yoğun ve kritik bir pozisyon finans müdürü hamileyim diye beni çıkartmak istiyor hala beyannamelerimi, mahsup kontrollerimi, aylık yurtdışı faaliyet raporunu, maliyeti vs her görevimi yapıyorum ama bazen iş yoğun olduğunda mesaiye kalamadığım için (ki kaldığım zamanlarda oldu) çalışmamı istemiyorlar... ben 8,5 aylık evliyim biliyorsunuz 1 senem dolmadan kıdem tazminatımı alıp çıkabilirim onlarda bana kıdemini al çık dediler bende kabul etmedim madem çıkmamı istiyorsunuz beni hamileyken çıkaramanız yasal zorluklar getirir dolayısıyla kıdem+ihbar+almam gereken tüm izin ve maaşları (doğum izni de dahil) istiyorum dedim napıcam ne yapmalıyım beni direkt çıkarabilirler mi benim istemem gereken hak ve yasal sorumluluklar nedir lütfen yardımcı olun :(((

Ynt: Hamile Kadının İşten Çıkarılması

Haklarınızı vererek çıkarabilirler...

Haklarınız neler oalbilir
-Varsa ödenmeyen fazla mesai ücretleri 4857 say. Kan. Mad. 41, 102,
-Kullanmadığınız varsa yıllık izin ücreti 4857 say. Kan. Mad.53, 54
-Varsa verilmeyen bayram mesai ücretleri 4857 say. Kan. Mad.37
-Kıdem tazminatı 1475 sayılı kanun kıdem tazminat bölümü
-İhbar tazminatı (İhbar süresi kullandırılmaz ise geçerli olur) Mad. 17

Aklıma gelenler bunlar.

merhabalar buna benzer olay bende yaşıyorum doktor izinlerini hafta sonları kullanmamı istiyorlar ya iş ya bebek işten çık diyorlar ve doktor iznini vermek istemiyorlar,iznimi vermez iseler ne yapmam gerekir.

Aşağıda 4857 sayılı İş Kanunu'nunun Eşit Davranma İlkesinden alıntı bulunmaktadır. Ben hukukçu değilim ancak,

"İşveren, biyolojik veya işin niteliğine ilişkin sebepler zorunlu kılmadıkça, bir işçiye, iş sözleşmesinin yapılmasında, şartlarının oluşturulmasında, uygulanmasında ve sona ermesinde, cinsiyet veya gebelik nedeniyle doğrudan veya dolaylı farklı işlem yapamaz."

şeklindeki ifadeden gebelikten dolayı işten çıkarma yapılamayacağını anlıyorum. Bence en iyisi bir iş hukuku avukatı danışıp bu maddenin ne şekilde yorumlanabileceğini öğrenip en doğru bilgiyi edinmeniz.

- Eşit davranma ilkesi

MADDE 5. - İş ilişkisinde dil, ırk, cinsiyet, siyasal düşünce, felsefî inanç, din ve mezhep ve benzeri sebeplere dayalı ayırım yapılamaz.

İşveren, esaslı sebepler olmadıkça tam süreli çalışan işçi karşısında kısmî süreli çalışan işçiye, belirsiz süreli çalışan işçi karşısında belirli süreli çalışan işçiye farklı işlem yapamaz.

İşveren, biyolojik veya işin niteliğine ilişkin sebepler zorunlu kılmadıkça, bir işçiye, iş sözleşmesinin yapılmasında, şartlarının oluşturulmasında, uygulanmasında ve sona ermesinde, cinsiyet veya gebelik nedeniyle doğrudan veya dolaylı farklı işlem yapamaz.

Aynı veya eşit değerde bir iş için cinsiyet nedeniyle daha düşük ücret kararlaştırılamaz.

İşçinin cinsiyeti nedeniyle özel koruyucu hükümlerin uygulanması, daha düşük bir ücretin uygulanmasını haklı kılmaz.

İş ilişkisinde veya sona ermesinde yukarıdaki fıkra hükümlerine aykırı davranıldığında işçi, dört aya kadar ücreti tutarındaki uygun bir tazminattan başka yoksun bırakıldığı haklarını da talep edebilir. 2821 sayılı Sendikalar Kanununun 31 inci maddesi hükümleri saklıdır.

20 nci madde hükümleri saklı kalmak üzere işverenin yukarıdaki fıkra hükümlerine aykırı davrandığını işçi ispat etmekle yükümlüdür. Ancak, işçi bir ihlalin varlığı ihtimalini güçlü bir biçimde gösteren bir durumu ortaya koyduğunda, işveren böyle bir ihlalin mevcut olmadığını ispat etmekle yükümlü olur.

tam olarak anlamadım açıkçası ???

Bana göre,
İşten gebelik nedeniyle çıkarılmanız Anayasaya ve İş Yasasına aykırı olduğu gibi Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'ne göre de ayrımcılıktır, insan hakkı ihlalidir. İş Yasasının 5/6 hükmüne göre iş ilişkisinde veya sona ermesinde gebelik nedeniyle ayrımcılık yasağına aykırı davranıldığı takdirde işçi, 4 aya kadar ücreti tutarında tazminat yanında yoksun kaldığı diğer haklarını da isteyebilir. Ayrımcılık yapıldığını işçi kanıtlamakla yükümlüdür ama eğer işçi bir ihlalin varlığı olasılığını güçlü gösteren bir durumu ortaya koyarsa aksini işveren kanıtlamakla yükümlü olur. Bu tazminat diğer tazminatlardan ayrıdır ve ayrımcılık uygulamasının yaptırımıdır.
Haklarınızı güvenle kullanabilmek için bir avukattan yardım almanızı, mali gücünüz elverişli değilse bulunduğunuz ildeki baronun adli yardım servisine başvurmanız gerekmektedir.

bilgileriniz için teşekkür ederim peki iş yeri muayneleri hafta sonu ctsi gibi yap diye diretir hafta için izin vermez ise şikayet edebileceğimiz bir yer var mıdır?

mls1994 ' Alıntı:
bilgileriniz için teşekkür ederim peki iş yeri muayneleri hafta sonu ctsi gibi yap diye diretir hafta için izin vermez ise şikayet edebileceğimiz bir yer var mıdır?
Hak haktır, eğer bu hak bana tanınmışsa ve kullandırılmıyorsa mantığına dayanamıyorum.
O nedenle benzer bir durumda, ben işveren olsam; haftada 5 gün çalışılan işyerimde doktor kontrolu için yasal hakkımdır diyerek hafta arası izin istemekte direten çalışanın hafta tatili gününü haftanın en içi olan çarşamba günü olarak değiştirmeyi düşünürdüm.
Böylece hem çalışanımın istediği gibi hafta içi doktor kontroluna gidebilmesini, hem de iş günlerimden bir kayıp oluşmamasını sağlamış olurdum.

Ben mi yanlış düşünüyorum yoksa şu son sorudaki düşünce yapısında mı bir yanlışlık var?

İşveren işçi ilişkileri, yasa ile belirlenen esaslar çerçevesinde iş sözleşmelerinde düzenlenmektedir. Bu kapsamda; işin niteliği, görev tanımları, çalışma süre ve koşulları, işçiye ödenecek ücret ve diğer esaslar iş sözleşmelerinde düzenlenmektedir. İş sözleşmesi hükümleri, işyeri uygulamaları veya çalışma koşulları konusunda değişiklik yapmak isteyen işveren, durumu yazılı olarak bildirmek ve işçinin onayını almakla yükümlüdür. İşçi tarafından 6 gün içinde kabul edilmeyen değişiklikler işçiyi bağlamamaktadır. İş sözleşmesinin bu nedenle feshi halinde, kıdem tazminatı ve bildirim süreleri konusundaki yükümlülüklere bağlı kalınacaktır.Bu sebeple işveren olarak bu kişinin çalışma koşullarını değiştirmek için o işyerindeki sözleşmeleri tamamen yenilemesi yada herkesin yazılı onayını alması gerekmekte. Yani herkesin tatil günü Pazar benimkini hafta içi bir güne yazılı onayım ve sözleşmemde geçmiyorsa nasıl yapacak. İşçide bu hak bana verilmiş neden kullanmayayım demezmi. Bence işçi bunu kabul etmez?

Şu dönem içinde almanız gereken haklarınız vererek sizi işten çıkartabilirler.

İhbar,Kıdem,İzin ücretleri gibi.

Merhaba benzer bir durum için hamileyken işten çıkarılma vakası olduğunda oluşabilecek tazmittan şu şekilde bahsedilmiş. Umarım faydası dokunur.

Hamileyken İşten Çıkarılma Tazminatı Var Mı?

İşveren tarafından ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan hallere dayanarak süresiz fesih bildirimi dışında kalan sözleşmenin işveren tarafından feshi hallerinde işveren kıdem tazminatı ödemekle yükümlüdür. Bu sebeple, hamile çalışanın işten çıkarılması da bu duruma istisna teşkil etmemektedir ve normal bir çalışanın işten çıkarılması gibi değerlendirilmelidir. Ayrıca dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise, İş kanunu madde 25 uyarınca ihbar bildirim süresi dikkate alınarak, ihbar bildirim süresinden 6 hafta daha fazla rapor kullanan çalışanın iş sözleşmesinin işveren tarafından haklı şekilde feshedilebilmesi hükmüdür. Ancak hamilelik durumuna kanunen ayrıcalık tanınmıştır ve hamile çalışanlara doğum öncesi 8 hafta ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere toplam 16 hafta doğum izni hakkı verilmiştir. Bu sebeple hamilelik süresinde raporlu olan çalışanın işten çıkarılması haklı fesih nedeni sayılamayacaktır.
kaynak: (Sizi defalarca uyardım link vermeyiniz diye. reklam yapmak istiyorsanız bunun legal yolları var.):banghead:

Moderatör tarafında düzenlendi:
Aşağıda 4857 sayılı İş Kanunu'nunun Eşit Davranma İlkesinden alıntı bulunmaktadır. Ben hukukçu değilim ancak,

"İşveren, biyolojik veya işin niteliğine ilişkin sebepler zorunlu kılmadıkça, bir işçiye, iş sözleşmesinin yapılmasında, şartlarının oluşturulmasında, uygulanmasında ve sona ermesinde, cinsiyet veya gebelik nedeniyle doğrudan veya dolaylı farklı işlem yapamaz."

şeklindeki ifadeden gebelikten dolayı işten çıkarma yapılamayacağını anlıyorum. Bence en iyisi bir iş hukuku avukatı danışıp bu maddenin ne şekilde yorumlanabileceğini öğrenip en doğru bilgiyi edinmeniz.

- Eşit davranma ilkesi

MADDE 5. - İş ilişkisinde dil, ırk, cinsiyet, siyasal düşünce, felsefî inanç, din ve mezhep ve benzeri sebeplere dayalı ayırım yapılamaz.

İşveren, esaslı sebepler olmadıkça tam süreli çalışan işçi karşısında kısmî süreli çalışan işçiye, belirsiz süreli çalışan işçi karşısında belirli süreli çalışan işçiye farklı işlem yapamaz.

İşveren, biyolojik veya işin niteliğine ilişkin sebepler zorunlu kılmadıkça, bir işçiye, iş sözleşmesinin yapılmasında, şartlarının oluşturulmasında, uygulanmasında ve sona ermesinde, cinsiyet veya gebelik hesaplama nedeniyle doğrudan veya dolaylı farklı işlem yapamaz.

Aynı veya eşit değerde bir iş için cinsiyet nedeniyle daha düşük ücret kararlaştırılamaz.

İşçinin cinsiyeti nedeniyle özel koruyucu hükümlerin uygulanması, daha düşük bir ücretin uygulanmasını haklı kılmaz.

İş ilişkisinde veya sona ermesinde yukarıdaki fıkra hükümlerine aykırı davranıldığında işçi, dört aya kadar ücreti tutarındaki uygun bir tazminattan başka yoksun bırakıldığı haklarını da talep edebilir. 2821 sayılı Sendikalar Kanununun 31 inci maddesi hükümleri saklıdır.

20 nci madde hükümleri saklı kalmak üzere işverenin yukarıdaki fıkra hükümlerine aykırı davrandığını işçi ispat etmekle yükümlüdür. Ancak, işçi bir ihlalin varlığı ihtimalini güçlü bir biçimde gösteren bir durumu ortaya koyduğunda, işveren böyle bir ihlalin mevcut olmadığını ispat etmekle yükümlü olur.

arkadaşın dediği gibi almanız gereken haklarınız vererek sizi işten çıkartabilirler.

Ben şuan 6 aylık hamileyim işten çıkarıldım ayrıca aynı işyerinde 1yıldır çalışıyorum SGK 127 iş günü görülüyor ne yapmam lazım haklarım neler yardımcı olursanız sevinirim

Doğum iznine ayrılmadan işten çıkarıldığınız için doğum ile ilgili para alamazsınız. Ancak işyerinizden kıdem ve ihbar tazminatlarınızı alabilirsiniz.