Hamilelikte Çalışma Saatleri Hakkında

Üyelik
17 Mar 2015
Mesajlar
2
Konum
izmir
Merhaba
8.5 yıldır çalıştığım işyerinde 5 gün 9 saat çalışma var.cumartesi çalışılmıyor.hamilelik edeniyle kanun gereği günde 7.5 saatten fazla çalışamıyorum.dolayısıyla 45 saati tamamlayamıyorum.işyerim ya cumartesi gel yada maaştan 4 gün eksik gün bildirimi yaparak kesinti yapalım diyor.cumartesi gelirsem tek başıma çalışacağım bana servis ve yemek vermek zorunluluğu varmı?hamile kişinin yalnız çalışması yasalmı? yada ayda 4 gün eksik gün bildirimi yapıp maaştan kesmeleri yasalmı?bu durumda bu forma 7.5 saat çalışma nedeniyle eksik gün diye not düşmelimiyim imzalarken? beni bu belgeyi bahane ederek tazminatsız işten çıkarabilirlermi?eğer bu belgeyi imzalarsam doğum öncesi ve sonrası 8 er hafta olan izinlerimi etkilermi?doğum parası almamı etkilermi?riskli olan hamilelğim nedeniyle doktor ara ara rapor veriyor. bu doğum öncesi ve sonrası izinlerimi nasıl etkiler?doğum parasını nasıl etkiler? Yardımcı olursanız sevinirim.Saygılarımla.
 

şeref aydemir

Tanınmış Üye
Üyelik
25 Kas 2011
Mesajlar
4,830
Konum
ankara
Genel manada olayımızda ki bu durumu,madde 62 yönünden incelediğimizde,kadın işcinin ücretinden kesinti yapılamayacağı düşüncesindeyim.
Bu noktadan hareketle,haftanın 5 iş günü(pazartesi-cuma) çalışma yapılan iş yerinde,hamile kadın işciye + cumartesi çalışması yaptırılamayacağı,zira cumartesi o işyeri için akdi tatil günüdür,iş/çalışma günü değil,dolayısıyla iş sözleşmesi veya iş yeri uygulamasına göre( hafta tatili 1 gün +akdi tatil)=haftalık tatil günü 2 gündür,işveren bu 2 günü 1 güne düşürmek istemektedir,bu istek/öneri de çalışma koşulları çerçevesinde,işci aleyhine esaslı değişiklik niteliğinde olup,işverenin önerisinin kabül görmeyeceği düşüncesindeyim.
 
Üyelik
21 Şub 2015
Mesajlar
45
Konum
İZMİR
Merhabalar,
“gebe veya emziren kadınların çalıştırılma şartlarıyla emzirme odaları ve çocuk bakım yurtlarına dair yönetmelik[/B][/B]” madde 9'a göre "Gebe veya emziren çalışan günde yedi buçuk saatten fazla çalıştırılamaz." Yine aynı yönetmeliğe göre "Çalışma koşullarının ve/veya çalışma saatlerinin uyarlanması mümkün değilse, işveren ilgili çalışanı başka bir işe aktarmak için gerekli önlemleri alır. Sağlık raporu ile gerekli görüldüğü takdirde gebe çalışan, sağlığına uygun daha hafif işlerde çalıştırılır. Bu halde çalışanın ücretinde bir kesinti yapılmaz."
İşvereniniz sizden cumartesi de gelip 45 saati doldurmanızı istemekte. Ancak sanırım kendisi "eşit davranma borcunu" unutmuş. 4857/5' göre "İş ilişkisinde dil, ırk, cinsiyet, siyasal düşünce, felsefî inanç, din ve mezhep ve benzeri sebeplere dayalı ayırım yapılamaz. İşveren, esaslı sebepler olmadıkça tam süreli çalışan işçi karşısında kısmî süreli çalışan işçiye, belirsiz süreli çalışan işçi karşısında belirli süreli çalışan işçiye farklı işlem yapamaz. İşveren, biyolojik veya işin niteliğine ilişkin sebepler zorunlu kılmadıkça, bir işçiye, iş sözleşmesinin yapılmasında, şartlarının oluşturulmasında, uygulanmasında ve sona ermesinde, cinsiyet veya gebelik nedeniyle doğrudan veya dolaylı farklı işlem yapamaz."
Bence siz kendisine yukarıda bahsedilen mevzuat hakkında bilgi verin, geri adım atacaklardır.
 

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,287
Konum
Manisa
İşverenle uzlaşmayı gerektiren bir durum. İşçide işverende kendi açılarından haklı. İşçi kanuni hakkı gereği günlük 7,5 saat çalışmak istemekte, işveren de haftalık çalışma süresi olan 45 saati tamamlaması için çalışanın c.tesi çalışmasını veya hafta tatilini hak etmediği için h.tatili ücretini kesmek istemektedir. Bir alternatif olarak; kalan eksik çalışmayı doğum izni sonrası günlük yarım saat fazladan çalışarak kapatmayı teklif edebilirsiniz. (tabii fazla çalışma ücreti talep etmeden)
 
Üyelik
17 Mar 2015
Mesajlar
2
Konum
izmir
cevaplariniz icin cok tesekkur ederim.
sanirim kanun bu konuda biraz havada kalmis.ilcemizdeki sgk rehberlik personeli 7.5 saat calisma hakkinda bilgisi olmadigini soyleyince 170 danisma hattini aradim.onlar kesinti yapilamaz cumartesi gelmelisiniz dedi ama cokta emin degillerdi. peki diyelimki bir tek ben cumrtesi calismaya geldim.bana servis ve yemek saglamalimi.zira isyerim cok uzakta.yada maastan kesinti yaptilar diyelim.eksik gun bildirimi formuna bir not dusmem gerekirmi hamilelikten dolayi eksikcalisma gibi.ve dogum oncesi ve sonrasi izinlerimi nasil etkiler bu eksik gunlet.dogum parasi alabilirmiyim.tekrar tesekkur ederim.
 

Benzer konular

Üst