Hangi Hallerde İşveren Stopaj İadesi Alabilir ?

MUSTAFA KAYADUMAN

Katkı Sunan Üye
işveren der ki yıllardır benim kira gelirim var şirketime kiraya veriyorum her sene de vergi dairesinden stopaj iadesi alıyorum ama son 3 senedir alamıyorum bunun sebebi nedir diyor birde ben her gideri düşebilirmiyim yıllık kira gelirimden kendi şahsi ödemelerim aile giderlerim düşülebiir mi diyor ben daha önce stopaj iadesi yapmadığım için konuya tam olarak hakim değilim hatta işyerini kiraladığımız kişide bizden stopaj iadesi için hep geçen yıl ki dökümanları istiyor kısaca hangi halde iade çıkar ve püf noktaları nelerdir tesekkurler

Öncelikle gelir vergisi beyannamelerini inceleyiniz. İade alacağı görülüyor mü? Kira ödemelerinden %20 kesinti yapıldığı ve vergi dilimleri de %15 den başladığı için beyannamede daha az vergi çıkabilir. Bu farkı talep edebilirsiniz. 2020 nin bir kısmında kesinti %10 uygulandığı için iade çıkmayabilir. Ayrıca matrahın %10 unu geçmemek kaydıyla eğitim ve sağlık harcamalarını gelir matrahından düşebilirsiniz.

Peki bu işveren her ay kira gelirini almış mantıken yıl sonu da bu gelirin vergisini ödemesi lazım işyerini kiralayan firma ödemiş %20 stopajı nasıl oluyor da stopaj iadesi çıkıyor devlet bu kişiye kısaca şunu mu diyor evet sen bir sahıs olarak işyerini işverene kiraya vermişsin ama senin adına işveren bana %20 stopaj ödemiş yıl sonu da senin ödeyeceğin vergi ile ödenmiş olan vergi arasındaki farkı gel vergi dairesine müracaat et sana iada edeyim mi diyor doğru mu anladım acaba tesekkurler