Hatalı Yapılan Enflasyon Düzeltmesinin Düzeltilmesi

merhaba, bu sene yeni bir defter geldi

geçen sene işlemleri (meslektaş demeyeceğim) yapan meslek mensubu! enflasyon muhasebesini işlemlerini yanlış yapmış,
demirbaşları güncellemiş ama neye göre güncellemiş belli değil, karşısında amortismanlar yalan yanlış eksik yapılmış
ne 570 ne de 590 hesaplar 570 e aktarılmamış bilançokda olduğu gibi duruyor, ilgili işlemlere ait raporları ve demirbaş giriş tarihlerini istiyoruz cevap dahi vermiyor

eskiyi olduğu gibi bırakıp devam etsek sonraki dönemlere ait tüm işlemler ve hesaplamalar da yanlış olacak
31 Aralık 2023 de yapılması gereken işlemleri 01.01.2024 de biz yapsak doğru olur mu?

ne yapacağız karar veremedik

Sayin m044010

eskiyi olduğu gibi bırakıp devam etme derim. Zaten devaminda dogruyu da yazmissin ''sonraki dönemlere ait tüm işlemler ve hesaplamalar da yanlış olacak'' dogru, hepsi yalan, yanlis olacak. Sen ugrasacaksin. Onun icin 31 Aralık 2023 de yapılması gereken işlemleri tarihinde yap. Duzeltmelerini yap derim.

Sayın Ferhat ustadın dediğine katılıyorum.

Eğer mükellef e-defter değilse, kağıt ortamında da defterin yazılmadığını varsayarsak en azından tespit ettiğiniz noktaları 31.12.23 tarihi itibariyle doğru şekilde kayıtları atıp kurum beyanınızı buna göre düzeltmeniz yerinde olacaktır. Keza e-defter mükellefi olsa ya da defterler yazılmış olsa bile düzeltmelerinizi 01.01.2024 tarihine yapmanız mükellefin geleceği için sağlıklı olacaktır.

Siteminizde haklısınız, yaptığı işlemlere dair bir fikri yok ki sizin sorularınıza cevap vermiyor/veremiyor.

Benimde elime bu şekilde defter geçiyor, artık kabullendim. Daha enflasyon muhasebesini araştırmadan neyin ne olduğunu kavramadan beyanname veren meslek mensubu bir hayli fazla. Sadece enflasyon düzeltmesi değil; doğru düzgün satışlarını, alışlarını işleyemeyen, yıllara sarisini, ithalat-ihracatını, taşeron SGK bildirimlerini vs. (bu v.s. içinde aklıma gelmeyen bir sürü mevzu mevcut) konularında sıfır olan meslek mensubu arkadaş var. Gerçekten sıfır. Meslek mensubu unvanı bile yakışmaz ama bu da SMMM unvanını bahşeden odaların ve devletimizin kaybı.

Tüm iş yükü tarafımıza binmekte ve kazanç/işyükü oranı rezalet bir durumda. Hak veriyorum bir noktada da vermiyorum bu işi yapan da biraz mesleği öğrenmek için çabalasın, araştırsın, tebliğ okusun ve okuduğunu anlayıp sorgulasın be kardeşim değil mi?

Sayın Ferhat ustadın dediğine katılıyorum.

Eğer mükellef e-defter değilse, kağıt ortamında da defterin yazılmadığını varsayarsak en azından tespit ettiğiniz noktaları 31.12.23 tarihi itibariyle doğru şekilde kayıtları atıp kurum beyanınızı buna göre düzeltmeniz yerinde olacaktır. Keza e-defter mükellefi olsa ya da defterler yazılmış olsa bile düzeltmelerinizi 01.01.2024 tarihine yapmanız mükellefin geleceği için sağlıklı olacaktır.

Siteminizde haklısınız, yaptığı işlemlere dair bir fikri yok ki sizin sorularınıza cevap vermiyor/veremiyor.

Benimde elime bu şekilde defter geçiyor, artık kabullendim. Daha enflasyon muhasebesini araştırmadan neyin ne olduğunu kavramadan beyanname veren meslek mensubu bir hayli fazla. Sadece enflasyon düzeltmesi değil; doğru düzgün satışlarını, alışlarını işleyemeyen, yıllara sarisini, ithalat-ihracatını, taşeron SGK bildirimlerini vs. (bu v.s. içinde aklıma gelmeyen bir sürü mevzu mevcut) konularında sıfır olan meslek mensubu arkadaş var. Gerçekten sıfır. Meslek mensubu unvanı bile yakışmaz ama bu da SMMM unvanını bahşeden odaların ve devletimizin kaybı.

Tüm iş yükü tarafımıza binmekte ve kazanç/işyükü oranı rezalet bir durumda. Hak veriyorum bir noktada da vermiyorum bu işi yapan da biraz mesleği öğrenmek için çabalasın, araştırsın, tebliğ okusun ve okuduğunu anlayıp sorgulasın be kardeşim değil mi?
Merhaba
buna benzer bir durum bende de var, sadece amortisman kısmında, 31.12.2023 te ayrılan 400 tl ve 1500 tl tutarında ki amortismanlar değerlenmemiş, e-defter de gönderildi, 01.01.2024 tarihinde düzeltme yapalım mı ? açılış fişinden önce mi yapmak gerekiyor ?

@emrcnr7

Hiç demirbaş değerlenmemiş, ya da çoğunun yalan yanlış değerlenmiş bir tablo olmadığı için şahsen olduğu gibi bırakırdım. Kendimin ve çalışma arkadaşlarımın bu tarz ufak tefek atlamaları, hataları kabul edip önümüze bakıyorum.

Evet çok büyük bir değişiklik yok, 30.09.2023 olarak almış değerlemeyi, teşekkür ederim cevabınız için.