Hem Sigorta Hem Bağkur u Olanlar

MERHABA,

BIR ISYERINDE SIGORTALI OLARAK CALISMAKTAYKEN, ISYERINDEN AYRILARAK YENI KURULAN BIR FIRMAYA ORTAK OLDUM. ANCAK DAHA SONRA TEKRAR SIGORTALI OLARAK CALISMAYA DEVAM ETTIM. KURDUGUM FIRMADA ORTAKLIGIM SURDUGU VE BU FIRMA FAALIYETINE DEVAM ETTIGI ICIN BAGKUR BORCUMDA ISLEMEYE DEVAM ETTI.
BURADA SUNLARI SORMAK ISTIYORUM.
1. FIRMA ORTAKLIGI DEVAM ETTIGI SURECE BAGKUR BORCU DEVAM MI EDECEK? BAGKUR PRIMI ODEMEMEK ICIN NE YAPMAK GEREKIR?
2. CALISTIGIM FIRMANIN YATIRDIGI SIGORTA PRIMINDEN BAGKURA MAHSUP ETMEK MUMKUN DEGIL MI?
3. BIR SEKILDE BAGKUR KAYIDINDAN DUSERSEM, GECMISE YONELIK BORCU ODEME YAPMADAN NASIL TEMIZLEYEBILIRIM?

YARDIMLARI ICIN HERKESE TESEKKURLER.
Başlık açarken ve mesaj içeriğinde büyük harf kullanmayınız.

Ynt: HEM SIGORTA HEM BAGKUR U OLANLAR

Selamlar.

1- İkincisi sigortalılığınız geçersiz sayılacak,yatırılan paralar kesinti yapılarak iade alınabilir.
2- Ortaklığınız başladığı andan itibaren bağkurlu sayılacak ve bugüne kadar da borçlanacaksınız.
3- Ortaklığınız devam ettiği sürece bağkurdan kurtulamazsınız.
4- Sigorta primi ile bağkur arasında maalesef mahsuplaşma olmuyor.

5- Forum kurallarına,evet lütfen dikkat edelim.

Saygılar.

Ynt: HEM SIGORTA HEM BAGKUR U OLANLAR

benım bıldıgımde ssk hıc eksık gun bıldırmeden ssk devam eder ancak bagkur odenmez.

Ynt: Hem Sigorta Hem Bağkur u Olanlar

Soruda atlamamak gereken önemli cümleler var.

Şirket ortağı olmadan önce sigortası yokmuş. Eğer sigortalı olsaydı bağkurlu olmak zorunda kalmazdı

Sn. Tahsin bey in yazdığı tüm maddeleri tartışılmaz doğrudur. Buna 5.madde de dahil ;)

Ynt: Hem Sigorta Hem Bağkur u Olanlar

ssk için ödenen primler bağkura mahsup yapılır. eskiden yapılmıyordu.
09.05.2006 tarih, `5458 sayılı Kanuna Göre Hizmet Sürelerinin Çakışması` konulu, 12-156 ek sayılı genelgeye bakabilirsiniz.