fonradar

Hem Sigortalı Hem de Bağ-Kur?lu Olunur mu?

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Hem Sigortalı hem de Bağ-Kur?lu olunur mu?

S.K.
SSK?lı çalışan vergi mükellefi olursa Bağ-Kur?a geçmek zorunda mıdır? Hem sigortalı hem de Bağ-Kur?lu olabilir mi?

CEVAP: hem Sigortalı hem Bağ-Kur?lu olunmaz. İlk başlayan devam eder. Sigorta?lı olan bir kimse Vergi Mükellefi olursa ve Sigorta?sı başka yerde devam ediyorsa, devam ettiği müddetçe Bağ-Kur?lu olunmaz. Sigorta?sı kesintiye uğrarsa Bağ-Kur başlar.
Emeklilik durumunuza gelince, numaranızı bildirmediğiniz için Sigorta bilgilerinize ulaşamadık. 04.10.2000 tarihli Bağ-Kur girişiniz ve 9 yıl hizmetiniz var. 16 yıl daha prim öderseniz, 60 yaşınızda 25 tam yıl = 9000 günle Bağ-Kur?dan emekli olabilirsiniz. Askerliğinizi borçlanırsanız, 58 yaşınızda emekli olursunuz. Sigorta?ya geçerseniz, Bağ-Kur?dan sonra 3.5 yıl prim ödemek şartıyla 60 yaş ve 7000 günle Sigorta?dan emekli olabilirsiniz. Askerlik borçlanması 1 yıl kazandırır.
Kademeli Yaşa girenler için 18 yaş şartı aranmaz

> M.B. / NEVŞEHİR

Birkaç ay önce size bir sorum olmuştu... ?Emekli olurken ilk işe giriş tarihi mi esas alınır, yoksa 18 yaş mı?? Siz de, ?İlk işe giriş tarihiniz? demiştiniz. Fakat Nevşehir SSK Müdürlüğü?ndeki memurlar, ?Yok öyle bir şey? diyerek 1982 olan girişimi 1986 olarak hesaplıyorlar, ?Kanunda var da niye haberimiz yok? diyorlar. Primim dolduğunda ne yapmam lazım?

CEVAP: Kademeli Yaşa giren herkes için ?18 yaş şartı? dikkate alınmaz. Sigorta giriş tarihinin 18 yaşından önce sayılmayan durumları şunlardır: Ölüm, maluliyet, engellilerin emekliliği ve 01.04.1981- 08.09.1981 tarihleri arasında işe giren bayanlarda uygulanıyor. Ayrıca ?Bir bayan bu tarihlerde işe girmişse 38 yaşından önce emekli olamaz? diye kanun maddesi vardır...
Sayın Başaran, 10.08.1982 tarihli Sigorta girişiniz ve ödenen primleriniz geçerli. Sigorta ve Bağ-Kur?da toplam 4504 gününüz var. Buna göre 20 yıl, 40 yaş ve 5000 gün ile emekli olabilirsiniz. 20 yılınız ve yaşınız dolmuş. 17 ay daha prim öderseniz, 5000 gününüz doluyor. Gününüz dolunca yazılı olarak emekli müracaatı yapabilirsiniz. Yazılı olarak size cevap versinler. Ona göre değerlendirme yaparız. Şu anda yapılacak bir şey yoktur. Prim ödemeye devam edebilirsiniz.

Şerif Akçan

Ynt: Hem Sigortalı Hem de Bağ-Kur?lu Olunur mu?

merhaba ben ocak 2009 dan bu yana ssk lı olarak bir işyerinde çalışıyorum bu arada 2010 şubat ayındada ticari taksi ile akşamları çalışmaya başladım ve vergi mükellefi oldum bagkura gittigimde ssk lı isen bagkur ödemen gerekmez dediler her hangi bir bildirimdede bulunamana gerek yok dediler otomatikmen ssk işler bagkuru ödemene gerek yok denildi ve ben 12 temmuz 2012 yılında vergi mükellefiyetini sona erdirdim yani taksi işletmeyi braktım ve ben e-devlet şifresini girerek sürekli kontrol ediyordum hiç bi şekilde bagkur borcum görünmüyordu ben vergi mükellefiyrtini sonlandırdıktan sonra 10500.tl gibi bagkura bir borcum oldugunu gördüm ve şok oldum ben şimdi bu parayı ödeyecekmiyim şunuda belirteyim şuan ciddi bir hastalıgım var ve %96 engelli raporu aldım malulen emeklilige baş vuracam bu bagkuru ödemelimiyim ödememelimiyim ödersem emekli maaşıma bir faydası olurmu izlemem gereken yol nedir..ssk maaşım asgari ücretin 3 katı lütfen bilen arkadaşlar cevap yazsın

Sayın ersin_27;
Öncelikle çok geçmiş olsun.Bu bağ kur primini ödeyeceğini düşünmüyorum.Bir dilekçe ile sgk ya başvurup belirtilen tarihler arasında zaten 4/a kapsamında sigortalı olduğunuzu belirtirseniz muhtemelen düzeltme yapacaklardır.
Siz zamanında ticari faaliyete başladığınızı bildirip 4/a kapmsamında sigortalı olduğunuzdan ötürü 4/b kapsamında prim ödemek istemediğinizi beyan etse idiniz sanırım bu sorun yaşanmayacaktı.
Şahsi fikrim bu bağkur prim ödemenizin emekli maaşına çok yansımayacağı.Bence ödemeyin. Düzeltilmesini sağlayın.
Ek not malüllen emeklilik 7000 iş günü üzerinden hesap ediliyor.
Kolay gelsin

Bu arada sayın ersin_27 durumunuzu bilmediğim için şayet %96 raporu ile çalışabilecek durumda iseniz bence malülen emekliliği değilde erken emekliliği düşünün.
Zira malülen emekli olursanız bir daha hiç bir şekilde hiç bir işte çalışamazsınız.Çalıştığınız tespit edilirse malülen emekli maaşınız kesilir.
Ama erken emeklilikte kesilmez.Erken emekllikten kastım %40 ve üzeri özürlülük oranına sahip olanların erken emekliliğidir.
Malülen emeklilik hesabı 7000 iş günü üzerinden yapılır.Özürlü emeklilik hesabı 5400 gün üzerinden hesaplanıyor.Malülen emeklilikte az bir fazla maaş alırsınız.
İyi çalışmalar....