Her Sene İhale Yapılması // Yıllara Sari İş

Day-Dream

Tanınmış Üye
Merhaba

üç sene her sene başında ihale yapılmış. 3 senede aynı firma kazanmış bu iş yıllara sari olmuştur denir mi ?

Saygılarımla

Tamam ama aynı inşaata ilişkin hafriyat mı, yoksa bir birinden bağımsız 3 değişik inşaata ilişkin hafriyat mı?

Üstad aynı inşaata ilişkin ama her sene başında o senenin hafriyat işleri ihaleye çıkıyor 3 senede aynı firma almış

O zaman bence kesinlikle YYİO olarak değerlendirilmesi gerekir, ki bir vergi inceleme elemanı baktığı zaman da aynı şeyi düşünücektir.

Üstadım teşekkür ederim .1 sene stopaj yapılmamış 2.sene benim kazanacağım kesin değildiki neden stopaj yapayım diyor

Sayin koraykarakaya,

YYİO isi olarak degerlendirirseniz ve ikinci yada ucuncu yil ise alamadiginizi dusunun.
Yukarida soruda uc yil ihaleyi ayni sirket almis ve is henuz bitmemis ve isin suresi dort ve daha fazla yil surer ise ve dorduncu yil ihalesini alamaz ise bu durumda siz dusunun bence her yil ihale ile alinan isi YYİO olarak degerlendirmemek gerekir her yil yapilan ihale ayni is olsa dahi.

İyi Gunler.

Böyle bir durum vergi incelemesinde tespit edildiğinde %99,99 olasılıkla YYİO'nun peçelendiği eleştirisi yapılacaktır. Kalan on binde bir ihtimal için risk almak isteyen alabilir tabi, ama ben olsam hiç risk almazdım.