Hırsızlık Nedeni İle Kaskodan Tahsil Edilen Para ?

Değerli arkadaşlar öncelikle herkese iyi akşamlar dilerim.

Şöyle bir sorum olacak fikirlerinizi rica ediyorum.

2007 yılında mükellefimin işyerinde meydana gelen hırsızlıkta 41.000 TL tutarında mal çalındı.
Mal çalındıktan sonra tespit edilen mal tutarını muhasebe kayıtlarımızda diğer olağan dışı gider ve zararlar hesabına kaydettik.
Sigorta şirketi ilk aşamada ödemeye yanaşmadı ve hasar tazmini için mahkemeye başvurduk ve 7 yıl sonra mahkeme sonuçlandı. Sonuç karşılığında 127.000 TL ödeme çıktı. Mahkeme masrafları avukatlık ücretleri vs. kesildikten sonra elimize net 101.000 TL para geçti.
Şimdi gelelim soruya.
1. Tahsil ettiğim bu paraya karşılık fatura kesmek zorundamıyım.?
2. Fatura kesersem 41.000 TL 'ye mi kesmeliyim. ?
3. Tutarları hangi hesaplara kaydetmeliyim ?

yada böyle bir durumda ne yapılmalıdır. ?

görüşlerinizi bekliyorum.

Değerli arkadaşlar öncelikle herkese iyi akşamlar dilerim.

Şöyle bir sorum olacak fikirlerinizi rica ediyorum.

2007 yılında mükellefimin işyerinde meydana gelen hırsızlıkta 41.000 TL tutarında mal çalındı.
Mal çalındıktan sonra tespit edilen mal tutarını muhasebe kayıtlarımızda diğer olağan dışı gider ve zararlar hesabına kaydettik.
Sigorta şirketi ilk aşamada ödemeye yanaşmadı ve hasar tazmini için mahkemeye başvurduk ve 7 yıl sonra mahkeme sonuçlandı. Sonuç karşılığında 127.000 TL ödeme çıktı. Mahkeme masrafları avukatlık ücretleri vs. kesildikten sonra elimize net 101.000 TL para geçti.
Şimdi gelelim soruya.
1. Tahsil ettiğim bu paraya karşılık fatura kesmek zorundamıyım.?//// Hayır sigorta bedelleri için fatura kesilmez. Poliçeye dayanarak ödenir.////
2. Fatura kesersem 41.000 TL 'ye mi kesmeliyim. ?//// kesmeyeceksiniz///
3. Tutarları hangi hesaplara kaydetmeliyim ?///// eğer çalınan malları zarar kayıt etti iseniz, sigorta tazminatını da (olağan dışı gelir ve karlar) gelir kayıt edeceksiniz

yada böyle bir durumda ne yapılmalıdır. ?

görüşlerinizi bekliyorum.

Yukarda açıkladım.

Teşekkür ederim Nizam bey bende hemen hemen bu şekilde düşünmüştüm. Ancak birkaç arkadaşla görüş ayrılığına düştük. O nedenle bir fikir alayım dedim.

Peki 2007 yılında gider olarak yazdığımız bu tutarı ( hırsızlıktan sonra bugüne kadar şirkette faaliyet yok ) 7 yıl geçtiği için geçmiş yıl zararları olarak gösterebilirmiyiz ?

Teşekkür ederim Nizam bey bende hemen hemen bu şekilde düşünmüştüm. Ancak birkaç arkadaşla görüş ayrılığına düştük. O nedenle bir fikir alayım dedim.

Peki 2007 yılında gider olarak yazdığımız bu tutarı ( hırsızlıktan sonra bugüne kadar şirkette faaliyet yok ) 7 yıl geçtiği için geçmiş yıl zararları olarak gösterebilirmiyiz ?

Hayır böyle birşey yapamazsınız. Zaten geçmiş yıl zararlarının mahsup edilme süresi 5 yıldır.