Hisse Devri

pardon1986

Katkı Sunan Üye
Merhabalar. X anonim şirketi Y limited şirketinin yüzde 60 na ortak. X anonim şirketi Z limited şirketine hisseleri devredecek. Bu süreçte X anonim şirketi Z limited şirketine noterde hisse devri sözleşmesi ile devredip hisseleri sattım diye karar alacak. Z limited şirketi de hisseleri aldım diye karar alacak. Y limited şirketi de hisse devir sözleşmesi ile karar alıp ticaret odasına tescil edecek. Burada yapacağım işlem de herhangi bir sıkıntı var mı 3 şirketin muhasebesi de bizde o yuzden üç şirketinde yapması gerekenleri sıraladım. Teşekkür ederim.

Sevgili pardon

Bunlar kaç ortaklı şirketler bunları da yaz. Birde hisseleri 2 yıldan fazla mı Sahipler ? Yoksa daha mı az ? Bunları da yaz. Ona göre doğru cevap verelim

Merhabalar. X anonim şirketi Y limited şirketinin yüzde 60 na ortak. X anonim şirketi Z limited şirketine hisseleri devredecek. Bu süreçte X anonim şirketi Z limited şirketine noterde hisse devri sözleşmesi ile devredip hisseleri sattım diye karar alacak. Z limited şirketi de hisseleri aldım diye karar alacak. Y limited şirketi de hisse devir sözleşmesi ile karar alıp ticaret odasına tescil edecek. Burada yapacağım işlem de herhangi bir sıkıntı var mı 3 şirketin muhasebesi de bizde o yuzden üç şirketinde yapması gerekenleri sıraladım. Teşekkür ederim.

Merhaba,

Hisse senedi satışlarında Maliye' nin görüşü fatura kesilmesi yönündedir.

a) Anonim şirket, hisse senedine yada hisse senedi yerine geçen ilmühaberlere sahip başka bir anonim şirket iştirak hissesini satarsa, 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 17/4-g maddesine göre KDV'den istisnadır.

b) Anonim şirket, a bendi dışındaki bir iştirakini satması durumunda, Kurumların aktifinde en az iki tam yıl bulundurmaları şartı ile 3065 sayılı Katma Değer Vergisi Kanunu'nun 17/4-r maddesine göre KDV'den istisnadır.

Y Limited şirketi iki ortaklı ortaklardan biri şahıs diğeri X anonim şirketi sermaye 100.000 TL X anonim şirketi yüzde 60 ına ortak şahıs ise yüzde 40.
Y Limited Şirketi 18.11.2016 tarihinde kuruldu ilk kuruluştaki hissedarlar bunlar. Şimdi X anonim şirketi Z limited şirketine sahip olduğu 60.000 değerindeki hisseyi satacak.
İzleyeceğim yol X anonim şirketi Z limited şirketine noterde hisse devir sözleşmesi ile satışı yapacak. X anonim şirketi hisseleri sattım diye karar alacak, Z limited şirketi hisseleri aldım diye karar alacak. Daha sonra hisse 2 yıl içinde satıldığı için X anonim şirketi Z limited şirketine %18 kdv li fatura kesecek. Hisse değeri ayını olacak yani fatura da 60.000+KDV
Y limited şirketi hisse devir sözleşmesi ile X anonim şirketinin ve Z limited şirketinin aldığı kararlarla kendi karar alıp ticaret sicil de tasdik ettirecek.

Sizce bu durumda eksik veya yanlış olan bir yer var mı? Ayrıca fatura olayına da değindiğiniz için teşekkür ederim

X anonim şirketi kayıtlarında

245 bağlı ortaklık (b)
102 banka (a)
şeklinde kayıt yapmıştım.

Aynı değer de satış yaptığımda uygun kayıt bu şekilde mi olmalı?

120 alıcılar (b) 70.800
245 baplı ortaklık (a) 60.000
391 h.kdv (a) 10.800

Teşekkürler