Hisse Devrinde Zaman Aşımı

lebedir

Katkı Sunan Üye
24/05/07 De yapılan bir hise devri kaç ay içinde tescil edilmelidir. Bilgisi olan arkadaşlara duyrulur

Ynt: Hisse Devrinde Zaman Aşımı

Merhaba ;

Hisse devrinin noterde yapılmasından sonra 15 gün içerisinde tescil edilmesi gerekir,diye biliyorum.

Sicil memurluğu ile görüşmekte fayda var.

Tekrar merhaba ;

TTK' nun ilgili 32.maddesi ;

B) Tescil

I - Şartları

4. Müddet

Madde 0032:

Kanunda aksine hüküm olmadıkça, tescil talep müddeti on beş gündür.

Bu müddet, tescile tabi hususun vuku bulduğu, tamamlanması bir senet veya vesikanın tanzimine bağlı olan hususlarda bu senet veya vesikanın tanzim olunduğu tarihten başlar.

Ticaret sicili memurluğunun salahiyet çevresi dışında oturanlar için bu müddet bir aydır.

Sizin dediğiniz kararlarla alalı olmalı Hisse devrinin süresi yok imiş yani istediğin zaman tescil ettirebilirsin 1 yıl sonra dahi

lebedir ' Alıntı:
Sizin dediğiniz kararlarla alalı olmalı Hisse devrinin süresi yok imiş yani istediğin zaman tescil ettirebilirsin 1 yıl sonra dahi

Merhaba ;

Sn lebedir, kanun maddesi bana göre gayet açık.
Bu müddet, tescile tabi hususun vuku bulduğu, tamamlanması bir senet veya vesikanın tanzimine bağlı olan hususlarda bu senet veya vesikanın tanzim olunduğu tarihten başlar.

Bu soruyu yanıtlarken bulunduğum yerdeki sicil memurluğunun görüşünü de alarak yanıtlamış daha sonra da ilgili maddeyi yazmıştım.

Hatta ilgili memur;
Ticaret sicili memurluğunun salahiyet çevresi dışında oturanlar için bu müddet bir aydır.
konusunu da hatırlattı.

Ama sizin araştırmalarınıza göre 1 yıl ise sadece bana da sadece saygı duymak kalır.

Unutulmuş bir hisse devrini 3 yıl sonra tescil ettirdim.