Hisse Satışı hk

fatmanur

Katkı Sunan Üye
HERKESE HAYIRLI HAFTALAR
arkadaşlar anonim şirket sahipleri 2 ortağın hisselerini almak istiyorlar ortak sayısı 5 dolayısı ile 3 kişiye inecek
bunu la ilgili olarak hangi işlemleri yapılması gerekiyor
yani genel kurul yapılacak mı hisse satışları nasıl olacak ?

Önce Şirketin Ana Sözleşme hükümlerini inceleyiniz.
Sonra şu sorulara cevap arayınız
1) Ana sözleşmede hisse devrine ilişkin belirleme varmı? varsa bağlayıcıdır.
2) Hisse senedi bastırılmışmıdır? Bastırılmış ise nevi nedir? Nama, Hamiline yazılı,muvakkat senet veya hisse senedi basılmamış (çıplak pay)
Hisse senedi Nama yazılı veya Muvakkat senet bastırılmış ise hisse devri bu senetlerin cirosu yapılarak alıcıya zilliyetinin geçirilmesi gerekir.
Hisse senedi Hamiline yazılı ise hisse senetlerinin alıcıya teslimi ile hisse devri yapılır
Hisse senedi bastırılmamış ise, bir başka ifade ile çıplak payın devri 6098 sayılı BK hükümlerince yapılacak bir devir sözleşmesi ile mümkün olur.(Vergisel açıdan sorunlu bir hisse devridir.)
3) Ana sözleşmede YK sayısı kaçtır.? Hissedarların her biri YK üyesimidir? Buna göre Hisse devrinin YK etkisi incelenmelidir?
4) 3. Madde sonuçlarınıza göre Ana sözleşme tadili hususunu belirleyiniz.

İyi Çalışmalar

SAYIN ALİPINAR
cevap için teşekkür edrim ortaklardan birisi yönetim kurulu üyesi
hisse satışı yapılacak noterden
pekiondan sonra genl kurulmu yapılacak yani diğer işlemler nelerdir bununla ilgil bilgi verirmisiniz

Sn.fatmanur,
Anonim şirketlerde hisse devrinin noterden yapılması zorunluluğu yok. Noterde de devir yapabilirsiniz. Devir sonrası yönetim kurulu devir için karar alıp, pay defterine kaydedecek. Ana sözleşmenizde yönetim kurulu üyesi en az üç kişi ise (büyük bir ihtimalle üçtür.) devirden sonra yönetim kurulu üye sayısı ikiye düşeceğinden, üçüncü ortağı da yönetim kurulu üyesi yaparsınız. Yapılacak ilk genel kurulda yeni atanan üyenin,yönetim kurulu üyeliğini onaylarsınız. Bu arada dilerseniz genel kurulda ana sözleşmenin yönetim kurulu maddesini değiştirerek, üye sayısını bire düşürebilirsiniz ayrıca ortak olmayanlarında yönetim kurulu üyesi olabileceğini de belirtebilirsiniz.

arkadaşlar, eski bir ltd.şti. a.ş.ye dönüştürdüğümüzde a.ş. hisse edinim tarihi olarak ltd.in kuruluş tarihinin baz alıncağına dair özelge buldum bununla ilgili fikri olan üstadlar var mıdır.

Evet.
Şirket 2005 de kurulmuş, ortaklar hisselerini gerçek bedelden satarak ayrılacaklar. Ancak GVK göre çok vergi çıkacak. Ltd. Şti AŞ'ye çevirip basacakları hisse senedini satar ve tek kuruş vergi ödemez.

ortaklar hisse satışı gerçekleştirdirler.şimdi genel kurul yapmamız gerekiyor
1-ortak saysı 5 altına düştüğü için ana sözleşme değişikliği ile ilgili konuyu gündeme almalımıyız
2-elimizde ana sözleşme yok neyi baz lacaz
3-denetçi ile ilgili durum nedir genel kurul toplantı tutatanağında bir değişiklik varmı
4-eger ana sözleşme değişikliği yapılacaksa nasıl bir karar alınacak formatı nedir yani eski şekli yeni şekli olarak mı kara alınacak
yardımlarınızı bekliyorum

Son düzenleme: