Hizmet Firmasına Alınan Temizlik Malzemesi Faturaları

Tahsin Kurt

Fenomen Üye
Platin Üye
Selamlar arkadaşlar.
Spor ve jimnastik salonuna her ay oldukça fazla galoş,eldiven,poşet,deterjan tarzında faturalar alınmaktadır.Bugüne kadar bu malzemeler hep direk gider hesabına alınmış.Aslında bunlar gder olsa da anında tüketilebilen malzemeler değillerdir.Bunlara kırtasiye malzemelerini de ekleyebiliriz.Bu tip alışları ilk alındığında 150 nolu hesaba alıp sonra da kullandıkça (genellikle tahmini olarak) giderleştirmeyi düşünüyorum,ama bir konuda tereddütteyim.Üretim firmalarında 150'den önce üretim maliyeti hesaplarına alıyoruz ama bu tip firmalarda bu tip hesaplar 150'den önce hangi hesaba gitmeli tereddüt ettim.150'den direk 740'a mı gitmeli yoksa aralarda maliyet ve yansıtma hesaplarımı kullanmalıyım.Ya da ilk alışta direk giderleştirilmesi doğru mu?Teşekkürler.Saygılar.

Ynt: Hizmet Firmasına Alınan Temizlik Malzemesi Faturaları

Sn.twolf
Bahsettiğiniz kalemler Genel yönetim gideri kabul edilir.Gider yazmanız bencede daha mantıklıdır.150 hesaba almanız için ise üretime ait bir İlk Madde kalemi olması gerekiyor.Temizlikte kullanacağınız malzemeleri 150 hesaba almanız pek uygun olmayacaktır diye düşünüyorum.Ayrıca gider yazmak istememenize sebep olan bir düşünceniz varsa en kötü ihtimalle ne kadar kaldığını takip etmek istiyorsanız 157 hesaba alıp kullandıkça yada belirli dönemlerde oradaki temizlik malzemesi stoğunuzu gider hesabına alabilirsiniz.

Sayın sercan öncelikle tşk.ederim.Aksine gider yazmaya haddinden fazla ihtiyacımız var.Fakat bu durum bazı şeyleri usulüne göre yapmamızı engellemesin istiyorum. Bunların tamamını dönem sonunda gidere atıp stok bırakmayacak olsam bile usül ne ise onu yapmak istiyorum.Doğrusuda budur diye düşünüyorum.Sadece hesaplar konusunda tereddüt ettim.Saygılar.

Arkadaşlar aşağıda 150 hesabı ile alakalı uzunca bir yazı buldum.İlk yorumumdaki söylediklerimi biraz doğrular gibi.Yani önce 150'ye sonrada direk gider hesabına.Ama emin değilim yine de paylaşayım.

150-İLK MADDE MALZEME HESABI

150 İlk Madde ve Malzeme hesabının kapsamında hangi tür stokların yer aldığı ve bunların tanımı şöyle verilebilir;

?Hammadde: İlk defa üzerinde değişim işlemleri uygulanan ve üretilen şeyin bünyesini oluşturan maddeler(kumaş üretiminde pamuk gibi)

İlk madde: Üzerinde değişim işlemleri uygulanan ve üretilen şeyin bünyesini oluşturmamakla birlikte üretilmesine katkıda bulunan maddeler (kumaş üretiminde iplik gibi)

Yardımcı madde: Üretilen şeyin bünyesini oluşturmamakla birlikte, üretilmesine katkıda bulunan maddeler, (kumaş üretiminde boya gibi)

İşletme malzemesi: Mal ve hizmet üretim faaliyeti sırasında tüketilen maddeler(bakım işinde kullanılan yağ gibi)

Ambalaj malzemesi: Ürünün muhafaza edilmesi ve müşteriye ulaştırılması için bir defa kullanılan ve alıcıdan geri alınması söz konusu olmayan maddeler.(peynir üretiminde teneke gibi)

Diğer maddeler: İşletme çalışmaları sırasında tüketilen, yukarıda sayılanlar dışındaki maddeler (kırtasiye, ampul, sabun gibi)? [1]

Çalışmanın daha önceki bölümlerinde yukarıdaki bazı kavramların tanım ve açıklamaları yapıldığı halde burada kaynak gösterilen eserden 150 no?lu hesap kapsamında geçen kavramlarla ilgili tanımlamalar özellikle alınmıştır. Çünkü gerek tebliğdeki açıklamalarda gerekse alıntı yapılan eserdeki tanımlamalarda 150 no?lu hesabın, salt üretim işletmelerinde ve üretimde kullanılacak, tüketilecek madde ve malzeme stoklarının kaydedileceği kanısını uyandıracak bir ifade bulunmamaktadır. Ancak bizim daha önce yaptığımız işletme malzemesi tanımı, alıntı yaptığımız eserdeki sınıflandırmaya göre ?diğer malzeme? kapsamında yer almaktadır. Kuşkusuz bu bir sorun değildir, çünkü farklılık aynı ana hesabın altında açılacak olan yardımcı hesap adında görülmektedir. Yani ticaret işletmeleri, faaliyetleri sırasında tüketmek üzere aldıkları malzemeleri ister ?işletme malzemesi? isterse ?diğer madde? olarak nitelesin her koşulda 150 İlk Madde ve Malzeme hesabına stok kayıt etmek durumundadırlar. Zaten, üretim yapan bir işletme de, örneğin yakacak maddesini ilk madde ve malzeme hesabına borç yazarak stoklara alıp, tüketilen kısmı kadar değeri genel üretim giderleri ve faaliyet giderleri hesaplarına gider yazmak hatalı olmazken, aynı yakacak maddesini ticaret işletmesinde stok gibi görmeyip, gelecek döneme ait bir giderin bedelinin şimdi ödenmesi gibi düşünerek, mevcut olan yakacak maddesini yok saymak, ilk madde ve malzeme hesabına kaydının hatalı olduğunu savunmak bir ikilemdir.

Tebliğde hesabın işleyişi hakkındaki açıklamada tanımda sıralanan ?..hammadde, yardımcı madde, işletme malzemesi ve diğer malzemelerin üretim amacı dışında da değerlendirilebileceği ?....üretime verildiğinde, tüketildiğinde, satıldığında veya devredildiğinde ise hesabın alacağına yazılır? İfadesinden de, bu hesabın üretim amacı dışında elde tutulan malzemeler için de kullanılacağı anlaşılmaktadır.

İlk madde ve malzeme hesabının borç ve alacak tarafları aşağıdaki gibi çalışır;

Buna göre, işletme malzemesi stokları 150 İlk Madde ve Malzeme hesabının altında aşağıda açılıma ya da amaca uygun biçimde gibi yardımcı hesaplar açılarak stok kaydedilebilir;

150. İlk Madde ve Malzeme Hesabı

150.01. Hammadde(İlkmadde)

150.02.Yardımcı malzeme

150.03. İşletme Malzemesi

150.03.01. Kırtasiye Malzemesi

150.03.02. Temizlik Malzemesi

150.03.03. Yakacak Malzemesi

150.03.04. Ambalaj Malzemesi

150.03.05. Yiyecek Malzemesi

150.04. Diğer Malzemeler

Kuşkusuz yukarıdaki alt hesap isimleri örnek olarak verilmiştir ve bu alt hesapların altında malzeme türlerine göre de alt hesaplar açmak olanaklıdır.

224.1. İŞLETME MALZEMESİNİN MUHASEBE KAYITLARI

İşletme malzemesi alındığında hem ticaret ve hizmet işletmelerinde hem de endüstri işletmelerinde ?150 İlk Madde ve Malzeme? Hesabına yapılması gereken kayıt şöyle olacaktır;

150 İLKMADDE VE MALZEME HESABI XXX

191 İNDİRİLECEK K.D.V. HESABI XX

BİLANÇO HESABI XXX

İşletme malzemesinin tüketilen kısmı benimsenen stok değerleme yöntemlerinden (gerçek maliyet, aritmetik ortalama maliyet, LIFO veya LIFO yöntemlerinden) birine göre değerlenerek ilgili üretim ya da faaliyet gideri hesabına borç, işletme malzemesi stoku hesabına alacak kaydedilerek muhasebeleştirilir.

Ama buraya alınan stoklar ilk madde niteliği taşımalıdır.Üretimde kullandığınız kırtasiye vs gibi giderleri 150 ye alıp buradan ilgili maliyet hesaplarına aktarabilirsiniz.Fakat bence işletmenin idari personeline alınan kırtasiye malzemesi ve ofis için kullanılan temizlik maddelerini illa stokta takip etmek istiyorsanız 157 daha uygun bence!!!

Merhaba,

benimde bir gerçek kişi bilanço esasına tabi otobüs işletmesi bir mükellefim var. Kendisi bir otobüs firmasının yolcu listesilerine istinaden fatura kesiyor.
Otobüs firması da, mükellefime çeşitli gıdalar, yani dondurma, kek,su, v.s gibi seyahat sırasında tüketilen malzemeleri fatura karşılığında işletmeye satıyor.
Ben bunları 150 hesabın altında mı takip etmeliyim yoksa direk 740 hesabın altında hizmet gideri olarak mı işlemeliyim?

kesinlikle 740 nolu hesaba işlemelisiniz...