Hizmet İhracatı Teşviki Hakkında

Herkese merhabalar,

Yalnızca Kanada'da faaliyet gösteren bir yazılım firması için Türkiye'den çalışmak üzere anlaştım. Bu firmanın benden fatura alma beklentisi yok. Ancak ben işi kuralına uygun yapmak istiyorum. Bunun için bir şahıs firması kurup gelirimi vergilendirmek istiyorum. Ortalama ne kadar vergi ödemem gerekeceğini merak ediyorum. Bir SMMM ile görüşmeden önce ön bilgi almak adına sizlere danışmak istedim.

Başka firmalara iş yapmayacağımdan benim için en uygun olanı sanırım şahıs firması kurmak olacak. Ben bu firmaya yazılım hizmeti vereceğimden, 2012'de yürürlüğe giren hizmet ihracatı teşvikinden faydalanabiliyorum gibi anlıyorum. Buna göre ödemem gereken gelir vergisi için %50'lik bir indirim uygulanıyor. Hiç gider göstermediğim bir durumda 100bin lira için ödemem gereken verginin yaklaşık 13500 lira olduğunu hesapladım.

Bu varsayımlarımda ve hesabımda acaba bir yanlışlık var mıdır?

Şimdiden çok teşekkürler.

Herkese merhabalar,

Yalnızca Kanada'da faaliyet gösteren bir yazılım firması için Türkiye'den çalışmak üzere anlaştım. Bu firmanın benden fatura alma beklentisi yok. Ancak ben işi kuralına uygun yapmak istiyorum. Bunun için bir şahıs firması kurup gelirimi vergilendirmek istiyorum. Ortalama ne kadar vergi ödemem gerekeceğini merak ediyorum. Bir SMMM ile görüşmeden önce ön bilgi almak adına sizlere danışmak istedim.

Başka firmalara iş yapmayacağımdan benim için en uygun olanı sanırım şahıs firması kurmak olacak. Ben bu firmaya yazılım hizmeti vereceğimden, 2012'de yürürlüğe giren hizmet ihracatı teşvikinden faydalanabiliyorum gibi anlıyorum. Buna göre ödemem gereken gelir vergisi için %50'lik bir indirim uygulanıyor. Hiç gider göstermediğim bir durumda 100bin lira için ödemem gereken verginin yaklaşık 13500 lira olduğunu hesapladım.

Bu varsayımlarımda ve hesabımda acaba bir yanlışlık var mıdır?

Şimdiden çok teşekkürler.

Günaydın;
Hayırlı olsun güzel bir girişim yapmışınız.
Sorularınıza gelince
1- Sizin iş alanınız şahıs firması değil Serbest Meslek erbabı olmanızı gerektirir.
2-Hizmet ihracı gelir vergisi istisna teşviğinden yararlanmanız işn mutlaka Kurumsal şirket olmanız gerekir (anonim, limited)
3-Hizmet ihracında KDV istisnası vardır. Yani kestiğiniz fatura için kdv ödemezsiniz.
4-Hesaplama şöyle 100,000 net kazanc varsa 66000 için 15,190, + fazlası 34000* %35=11,900= 27090 tl yapar. %50 inidirm yaparsanız doğru 13500 tl dir. Ancak bu net değil.

Günaydın;
Hayırlı olsun güzel bir girişim yapmışınız.
Sorularınıza gelince
1- Sizin iş alanınız şahıs firması değil Serbest Meslek erbabı olmanızı gerektirir.
2-Hizmet ihracı gelir vergisi istisna teşviğinden yararlanmanız işn mutlaka Kurumsal şirket olmanız gerekir (anonim, limited)
Üstadım GVK 89. madde 13. fıkrasında şahıslar için de bu teşvikten yararlanma imkanı bulunmakta.

Şahıslar için de varsa sorun yok. O zaman 13500 ödersiniz. Ancak firma kurunca başka bir takım yükümler de oluyor . Bağkur, belediye , muhasebeci vb. bir çok gider vardır.

Değerli cevaplarınız için teşekkür ederim.

Peki ben bu şirkete yazılım hizmeti verdiğimi vergi dairesine ispat etmem mi gerekiyor? Bunun için karşı taraftan bir belge mi talep etmem gerekiyor? Bilginiz var mıdır?

Değerli cevaplarınız için teşekkür ederim.

Peki ben bu şirkete yazılım hizmeti verdiğimi vergi dairesine ispat etmem mi gerekiyor? Bunun için karşı taraftan bir belge mi talep etmem gerekiyor? Bilginiz var mıdır?

Sayın hobolo; vergi dairesinden mükellefiyet açtırmanız gerekiyor öncelikle. Bu işlemi bir malî müşavir ile yapmanızda fayda var. Mükellefiyet açtırırken hangi işi yapacağınızı belirtiyorsunuz. Karşı taraftan evrak talep etmenize gerek yok. Yakınınızdaki bir meslek mensubuyla irtibata geçerseniz tüm sorularınıza yanıt bulacağınızdan eminim.