resim

Hizmet İhracı

Üyelik
29 Ocak 2007
Mesajlar
46
Bir müşterimiz;
1)Yurt dışındaki firmanın bilgisayarına internetten bağlanıp, teknik destek veriyor.
2)Yurt dışından gelen yurtdışı müşteri personeline türkiyede program eğitim hizmeti veriliyor.
Bu iki işlemde de fatura yurtdışına kesiliyor. Bu işlemler kdv kanununun 11/1-a maddesine göre hizmet ihracı sayılır mı?

Hizmet ihracının koşulları
1-Hizmet Türkiye'de yurt dışındaki bir müşteri için yapılmalıdır.
2-Fatura veya benzeri belge yurt dışındaki müşteri adına düzenlenmelidir.
3-Hizmet bedeli döviz olarak Türkiye'ye gelmelidir.
4-Hizmetten yurt dışında yararlanılmalıdır.

Koşulların hepsi uyuyor gibi
ne dersiniz?
 
Üyelik
23 Eyl 2009
Mesajlar
299
Konum
istanbul
Ynt: Hizmet İhracı

questosera ' Alıntı:
Bir müşterimiz;
1)Yurt dışındaki firmanın bilgisayarına internetten bağlanıp, teknik destek veriyor.
2)Yurt dışından gelen yurtdışı müşteri personeline türkiyede program eğitim hizmeti veriliyor.
Bu iki işlemde de fatura yurtdışına kesiliyor. Bu işlemler kdv kanununun 11/1-a maddesine göre hizmet ihracı sayılır mı?

Hizmet ihracının koşulları
1-Hizmet Türkiye'de yurt dışındaki bir müşteri için yapılmalıdır.
2-Fatura veya benzeri belge yurt dışındaki müşteri adına düzenlenmelidir.
3-Hizmet bedeli döviz olarak Türkiye'ye gelmelidir.
4-Hizmetten yurt dışında yararlanılmalıdır.

Koşulların hepsi uyuyor gibi
ne dersiniz?

2 olay 4. madde ile uyuşuyormu net değil
 
Üyelik
23 Eyl 2009
Mesajlar
299
Konum
istanbul
Ynt: Hizmet İhracı

yani hizmetten yurt dışında yararlanılıyor mu bunun belgelendirilmesi şartıyla şartlar uyar
 
Üyelik
22 Kas 2007
Mesajlar
200
Ynt: Hizmet İhracı

Merhaba ,
Benimde bir sorum olacak.Yardımcı olur musunuz.
Yurtdışındaki firma ile Türkiye'deki firma arasında aracılık yapıyor müşterim. Yani yurtdışındaki firmanın yedek parçaya ihtiyacı oluyor.Müşterimde Türkiye'de bu işi yapacak firmalar ile görüşüyor. Yaptığı aracılıktan dolayı ya da danışmanlık mı demeliyim, her iki taraftanda komisyon alıyor. Bu durumda hizmet ihracı söz konusu olur mu sizce??
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Hizmet İhracı

Hizmet ihracının oluşabilmesi için gereken şartlar tek tek sayılmıştır.
Öncelikle yurt dışındaki bir firmaya fatura kesilmelidir.
Sonra bu faturanın bedeli yurt dışından banka transferi yoluyla gelmelidir.
Tabi en önemli husus ise bu hizmetten nerde yararlanlıacağıdır.
Sizin örneğinizde yararlanma ve değerlendirme yurt dışındadır.
Ancak diğer şartları da irdelemek lazım.
 
Üyelik
22 Kas 2007
Mesajlar
200
Ynt: Hizmet İhracı

Nizam Bey o şartları inceledim. Yukarıda da yazıldığı gibi ilk 3 şart uyuyor. Ama hizmetten yurt dışında yararlanılmalıdır derken o kısım kafamı karıştırdı. Çünkü hem yurtışındaki firmanın işine geliyor hem de yurtiçindeki :)
 
Üyelik
22 Kas 2007
Mesajlar
200
Ynt: Hizmet İhracı

İşi sipariş eden yurtdışındaki firma. Mesela bi örnek var elimde. Diyorki;
Türkiye'de komisyonculuk faaliyetinde bulunan (A) şirketi, Batı Almanya'da yerleşik bir firma için, bu firmanın Türkiye'den satın aldığı tekstil ürünlerinin temin edilmesinde aracılık etmiş ve komisyon ücreti almıştır.
Adı geçen firma, bu komisyonculuk faaliyetine ilişkin olarak, hizmeti yurt dışındaki firma için yapmış, fatura bu firma adına düzenlenmiş ve hizmet bedelini Türkiye'ye döviz olarak getirdiğini döviz alım bordrosu ile tevsik etmiştir. Ancak, bu firma hizmet ihracatı istisnasından yararlanamayacaktır. Çünkü, (A) şirketinin yurt dışındaki firma için yaptığı hizmetten, Türkiye'de yararlanıldığı için, bu hizmet ihracat istisnasından yararlanamayacaktır.
İdare bu durumu 30 nolu KDVGT ile kısmen düzeltme yoluna gitmiş ve ihracatla ilgili aracılık hizmetlerinin yurt dışında tüketildiği görüşünü savunarak bu tip hizmetlerin ihracat istisnası kapsamında değerlendirileceğini belirlemiş ve KDV?nden istisna tutmuştur. Ancak ithalatla ilgili aracılık hizmetlerine ilişkin herhangi bir değişiklik yapmamıştır.
Benimkide aynı hesap mı sizce?
 
Üyelik
22 Kas 2007
Mesajlar
200
Ynt: Hizmet İhracı

Örneğin, Türkiye'de yerleşik (X) fir­ması, Almanya'da yerleşik bir firma­nın Türkiye'den ihraç edeceği tekstil ürünlerini bulma, kalite kontrolünü yapma, tekstil ürünlerinin ihraç lima­nına göre taşınması ve gemilere yük­lenmesi gibi işleri, yabancı firma adı­na yapmakta ve faturasını yabancı firma adına düzenleyerek hizmet be­deli dövizi Türkiye'ye getirerek TL'ye çevirmektedir. Türkiye'de yerleşik (X) firmasının bu aracılık hizmeti, hizmet ihracat, kapsamın

da KDV'den istisna olacaktır

Herhalde budur.
 

nguroy

Moderator
Forum Yönetimi
Üyelik
2 Haz 2005
Mesajlar
12,415
Konum
istanbul
Ynt: Hizmet İhracı

Evet :)
Cevabı kendiniz buldunuz. İthalata takılmayın. Burda yurt içindeki firmanın yurt dışına satışna aracaılık söz konusu yani olay "ihracat" Bu hizmet de ihracatın arttırlmasına yönelik bir hizmettir
Bence istisnadır.
 

Benzer konular

Üst