fonradar

Hizmet İhracı

Herkese merhaba,

Ben Abd’ye ve Macaristan’a 3 boyutlu modelleme ve bazı yazılım hizmetleri satmaya başlayacağım. Bu tasarımları yaparken yurtiçinde de başka firmalardan tasarımlar alıp üstlerine kendim eklemeler yapıp satış yapacağım. Yurtiçinde ki satın alımlarımı yaptığım şirketlerin kendi üretimleri olacak ve personel harici giderleri yok fakat ben onların muhteviyatı itibarıyla sahte ve yanıltıcı belge kullanmadıklarını yani onlara çıkan vergilerini kaçırmadıklarından nasıl emin olabilirim ?
Başkada dikkat etmem gereken neler vardır yardımcı olursanız müteşekkir kalırım.

Teşekkürler.

Siz ''Yurtiçinde ki satın alımlarımı yaptığım şirketlerin kendi üretimleri olacak ve personel harici giderleri yok fakat ben onların muhteviyatı itibarıyla sahte ve yanıltıcı belge kullanmadıklarını yani onlara çıkan vergilerini kaçırmadıklarından nasıl emin olabilirim ?'' bundan emin olamayacaginiz gibi sizi de pek ilgilendirmez.

Dolayisiyla sizin yapmaniz gereken karsi firmadan faturalarinizi aliniz. Odemenizi kesinlikle ama kesinlik Banka havalesi, veya cekle yapin. (cek kullanirken eger musteri ceki cirolarsaniz cekin muhakkak onlu, arkali fotokopisini alin.)

Bu yukarida soyledigim sekilde yaparsaniz en azindan size yazi geldiginde itiraz dilekcesi yazar bunlari ekleriz. Burada onemli olan hakliligimizi ispat etmek

Siz ''Yurtiçinde ki satın alımlarımı yaptığım şirketlerin kendi üretimleri olacak ve personel harici giderleri yok fakat ben onların muhteviyatı itibarıyla sahte ve yanıltıcı belge kullanmadıklarını yani onlara çıkan vergilerini kaçırmadıklarından nasıl emin olabilirim ?'' bundan emin olamayacaginiz gibi sizi de pek ilgilendirmez.

Dolayisiyla sizin yapmaniz gereken karsi firmadan faturalarinizi aliniz. Odemenizi kesinlikle ama kesinlik Banka havalesi, veya cekle yapin. (cek kullanirken eger musteri ceki cirolarsaniz cekin muhakkak onlu, arkali fotokopisini alin.)

Bu yukarida soyledigim sekilde yaparsaniz en azindan size yazi geldiginde itiraz dilekcesi yazar bunlari ekleriz. Burada onemli olan hakliligimizi ispat etmek
Teşekkür ederim cevabınız için. Bir sorum daha olacaktı benim hizmet ihracatımdan doğan kdv iademi nakit iade yerine ithalat yapıp gümrük vergime mahsup etmek istiyorum ürünlerim gümrüğe geldikten sonra mahsup işlemim kaç gün sürer takribi ?

Mahsuplarda cok sure tutmaz. Bu gubi durumlarda onemli olan mahsup dilekcesini biran once diger evraklari da hazirlayip vermek. Ancak nakit isterseniz o zaman bayagi zaman alir. 8 ay 1 yil gibi. Istenilecek evraklarda cabasi

Merhaba konu üzerinden bazı sorularıma yardımcı olabilirseniz sevirinirim.
1. Hizmet ihracı kdv iade taleplerinde vergi borçlarına mahsup istenmesi durumunda YMM tam yastik sözleşmesi olmadan ne kadara kadar TL limit sözkonusu?
2. Hizmet ihracı kdv iadesinde mal ihracında hazırladığımız bildiğimiz evrak ve dökümlerin yanısıra ekstra istenen belge varmıdır? (Örnek DAB belgesi v.b.)
3. Yurt dışı müşteriye hazırlanan web sayfası (tamamen yabancı dilde ve içerikte) dolaylı yararlanma gerekçesi ile hizmet ihracı kapsamına girermi? Çünkü bu konuda benzer bir özelge sözkonusu;
Yurt dışında verilen bir hizmetde Türkiye de internet kullanıcılarınında erişime imkan verecek şekilde facebook, youtube, web sayfası yayınlanması nedeni ile hizmetden Türkiye’de de yararlanmış olacağından, sunulan hizmetin hizmet ihracı kapsamında sayılamayacğından hizmet bedeli üzerinden KDV hesaplanması gerekir deniyor. (30.01.2020 109027 nolu özelge)
Şimdiden teşekkürler

Merhaba,
1- YMM sözleşmesiz mahsuben iadede herhangi bir limit yok. Nakit olarak istenmesi durumunda 10.000 TL limit var. Vergi ve ssk borçlarınızdan mahsup edebilirsiniz.
2- Hizmet ihracatı DAB'dan muaf. Mal ihracatında 15.000 dolar ve muadili döviz ihracatı üzerinde DAB alınması gerekiyor. Hizmet ihracatı için başka herhangi bir evrak gerekmiyor.
3- Emin olmamakla birlikte web tasarımı hizmeti yurtdışındaki müşteriye yapılıyorsa hizmet ihracatı kapsamına gireceği kanısındayım. Bu konuların vergisel olarak takip edilmesi zor. Web sitesi Türkiye'den erişime kapalı olabilir, Türkiye' ye hizmet vermiyor olabilir. Hizmet ihracatı kapsamında değerlendirilmesinin en doğrusu olduğunu düşünüyorum.

Merhaba, cevaplarınız için çok teşekkürler,
1. sorudaki limit için 2021 dönemine yansıtılan şöyle bir tablo mevcut.? Hizmet ihracı için mahsuben iade de limit var anlamını çıkarıyorum.
Yanlış mı yorumluyorum acaba.?
1697709347340.png