Hizmet İthali Ve Stopaj

terapist13

Katkı Sunan Üye
Yurtdışı bir bilgisayar şirketine yıllık güncelleme vb adı altında ödeme yapıyoruz. Kdv dışında stopaj olacakmı karar vermedim. kanundaTelif, imtiyaz, ticaret ünvan, marka,know-how ve benzeri gayrimaddi haklar için ödenen bedeller veya kiralar için stopaj yapılacağı belirtilmiş. Yukarıda bellirtiğim türde bir ödeme gayri maddi hak benzeri kapsamınada girmiyor. Bilgisi olan forumdaşlar paylaşırsa sevinirim herkese kolay gelsin.

sayın terapist13,

Almış olduğunuz hizmet yurtdışında mukim firma tarafından elde edilen kazanç ticari kazanç niteliği taşıdığı için vergi kesintisi yapılmayacaktır.

İyi Günler.

Öyle vergi kesintisi yapılmayacaktır diyemeyiz hemen. Bu bilgisayar programı piyasada kullanılan bir program mı, işletmeniz için özel olarak bu yazıldı?

Öyle vergi kesintisi yapılmayacaktır diyemeyiz hemen. Bu bilgisayar programı piyasada kullanılan bir program mı, işletmeniz için özel olarak bu yazıldı?

Sayın koraykarakaya,

Aslında çok haklısınız ben piyasada kullanılan proğramlardan olarak düşünerek cevap verdim,özel olarak yazılımı yapılan bir proğram ise serbest meslek kazancı niteliği kazanır ama dediğiniz gibi bekleyelim nasıl bir proğrammış alınan :)

İyi Günler.

Piyasada kullanılan bir program.
bize yıllık olarak fatura ettiği yıllık güncelleme vb.
bu bedel karşısında yıllık yeniliklerden yararlanacağız.