Home Ofis İçin Belediye Ruhsat İstiyor

1 yıldır home ofis olarak vergi kaydım var babamın adına kayıtlı olan evin bir odasını kiraci olarak gösterdik haber ajanslarının faliyeti olarak çalışıyorum bu nedenle bulunduğum belediye ye fatura kesiyorum bugün ruhsat Müdürlüğü aradı ve ruhsat almam gerektiğini söyledi bu ruhsat alma işi ne kadar tutuyor? oda 15 metre kare falan ayrıca böyle bir ruhsat zorunluluğu var mı ?

Her işyeri bağlı olduğu belediyeden veya bağlı olduğu mesleki teşekkülden (Meslek odasından) işyeri açma ve çalışma ruhsatı alması gerekiyor.
Küçük yerlerde belediyeler bunun takibini yapıyor, işyeri açılır açılmaz geliyorlar ve kayıt yapılmasını istiyorlar.
İstanbul gibi büyük yerlerde eskiden bunları takip edip, yakalayamıyor ve firmalarda ihtiyaç duymadığı sürece kayıt olmadan iş yapıyorlardı.
Ancak artık Vd kayıtlarından veya Ticaret Odası gibi kuruluş yapan kurumların kayıtlarından veri çekerek açılışları adres değişikliklerini takip ederek hemen ruhsat alınması için firmanın kapısına dayanıyorlar.
Sonuç olarak ruhsat almanız gerekiyor.
Evin kimin üzerine olması, küçük olması vs. sizi muaf tutmaz.
Kolay gelsin.

Her işyeri bağlı olduğu belediyeden veya bağlı olduğu mesleki teşekkülden (Meslek odasından) işyeri açma ve çalışma ruhsatı alması gerekiyor.
Küçük yerlerde belediyeler bunun takibini yapıyor, işyeri açılır açılmaz geliyorlar ve kayıt yapılmasını istiyorlar.
İstanbul gibi büyük yerlerde eskiden bunları takip edip, yakalayamıyor ve firmalarda ihtiyaç duymadığı sürece kayıt olmadan iş yapıyorlardı.
Ancak artık Vd kayıtlarından veya Ticaret Odası gibi kuruluş yapan kurumların kayıtlarından veri çekerek açılışları adres değişikliklerini takip ederek hemen ruhsat alınması için firmanın kapısına dayanıyorlar.
Sonuç olarak ruhsat almanız gerekiyor.
Evin kimin üzerine olması, küçük olması vs. sizi muaf tutmaz.
Kolay gelsin.
Peki bu ücret neye göre belli oluyor yani tahmini bir bedel biliyor musunuz ? 15 metre kare alan