fonradar

Home Ofis Olarak Şahış Firması Açılmasında Muvafakatname Hakkında

Merhaba;

Babama ait evde oturmaktayım. Home ofis olarak bir firma açmak istiyorum. Firmam Elektrik ölçümleri üzerine olacaktır.

Elektrik Mühendisleri odası tarafından alacağım belgeler ile iş yapacağım.

İşyeri adresi ev göstereceğim kafamı karıştıran aşağıdaki sorulara yardımcı olabilir misiniz?

Bir muhasebeci şu şekilde dedi;

Baban ile notere gidip, o evde senin oturduğuna dair bir muvafakatname çıkartabilirsen, kira kontratı yapmayıp, stopaj ödemene gerek kalmaz dedi. İnternette bu şekilde bir uygulama hakkında bilgi bulamadım. Bu mümkün müdür? Alacağım muvafakatname ile kira kontratı yapmama gerek kalmaz mı?

Ne şekilde yürütmeliyim bu durumu? Yoksa doğru olan kira kontratı yapmak mı? Kira kontratı yapılması gerekirse evin sadece bir odası için 150-200 tl'lik bir kontrat yapmak yeterli midir?

Özellikle muvafakatname ile alakalı yardımcı olabilirseniz çok memnun olurum.

Saygılarımla

Melih ARSLAN
Elektrik Elektronik Mühendisi

vergi dairelerine göre değişiyor bazı sicil şefleri anlayışlı sorun çıkartmıyor bence açılışta muhasebecinizle beraber gidip sicil şefiyle siz muhatap olun ve kontratsız işi bitirin derim bu arada muvafakatname olayını ilk kez duydum..

Sembolik bir kontrat yapabilirsiniz. Ancak işyeri olduğunuz için mutlaka stopaj yapacaksınız. Ücretsiz kullanım için onay (muvafakatname) alabilirisniz. Ancak bu durumda yıl sonunda babanız rayiç bedel üzerinden kira vergisi öder.

Sembolik bir kontrat yapabilirsiniz. Ancak işyeri olduğunuz için mutlaka stopaj yapacaksınız. Ücretsiz kullanım için onay (muvafakatname) alabilirisniz. Ancak bu durumda yıl sonunda babanız rayiç bedel üzerinden kira vergisi öder.

evimizin değeri 200 bin tl.
aylık ortalama komşuların verdiği kira bedeli 1000 tl

7 ay kadar süre home ofis olarak kullanacağım.

babamın ücretsiz oturduğuma dair muvafakat vermesi durumunda yıl sonunda ödeyebileceği bir vergi çıkar mı? çıkarsa ne kadar çıkar.

muvafakat olmadan babam ile aramda 200 tl lik sembolik bir kira kontratı yaparsam 7 ay sonunda babamın vereceği kira vergisi ne kadar çıkar.

karşılaştırmak istediğim;

-stopaj vermemek için muvafakat yaparsam babamın verebileceği vergi ile,
-stopaj ödemek şartıyla 200 tl'lik sembolik kira kontratı ile stopaj + babamın ödeyeceği kira vergisi

miktarları bu konuda tecrübeli iseniz örnek ile açıklayabilirmisiniz?

hangisi daha avantajlı ve kolay ise o şekilde hareket etmek daha kolay olur diye düşünüyorum.

teşekkür ederim.

saygılarımla