Home-ofis Şahıs Şirketinin Evin Bir Odasına Kurulması ?

Merhabalar,

İnternet üzerinden web sitem için firmalara reklam karşılığı fatura kesebilmek adına şahıs şirketi kurmam gerekiyor. Bu bağlamda yaşadığım evin bir odasını iş yeri olarak göstermek istiyorum. Bildiğim kadarıyla mümkün. Yalnız;

Evin tapusu annemin üzerine. Annemle makul bir kira kontratı düzenlemeyi düşünüyoruz. Evin tamamen iş yerine çevrilmesi gerekiyor mu bu durumda? Eğer tamamı iş yerine çevrilirse bildiğim kadarıyla masrafı daha çok olacak. Bir de annemin ödemesi gereken bir masraf, vergi çıkar mı böyle bir durumda?

İkinci bir seçenek olarak da ofisi olan bir tanıdığımın ofisini kullanabilirim. Ancak kendisi ofisi başkasından kiraladı. Tekrar bana bir odasını kiralayabilir mi yine makul bir ücret üzerinden? Bu şekilde şahıs firması kurulumu yapıldığında bir sıkıntı çıkar mı?

Şimdiden yanıtlar için teşekkürler.

Home ofis cevabı

Merhabalar,

İnternet üzerinden web sitem için firmalara reklam karşılığı fatura kesebilmek adına şahıs şirketi kurmam gerekiyor. Bu bağlamda yaşadığım evin bir odasını iş yeri olarak göstermek istiyorum. Bildiğim kadarıyla mümkün. Yalnız;

Evin tapusu annemin üzerine. Annemle makul bir kira kontratı düzenlemeyi düşünüyoruz. Evin tamamen iş yerine çevrilmesi gerekiyor mu bu durumda? Eğer tamamı iş yerine çevrilirse bildiğim kadarıyla masrafı daha çok olacak. Bir de annemin ödemesi gereken bir masraf, vergi çıkar mı böyle bir durumda?

İkinci bir seçenek olarak da ofisi olan bir tanıdığımın ofisini kullanabilirim. Ancak kendisi ofisi başkasından kiraladı. Tekrar bana bir odasını kiralayabilir mi yine makul bir ücret üzerinden? Bu şekilde şahıs firması kurulumu yapıldığında bir sıkıntı çıkar mı?

Şimdiden yanıtlar için teşekkürler.

EVİN BİR ODASINI İŞYERİ GİBİ GÖSTEREBİLİRSİNİZ
BİR ODA İÇİN KİRA GÖSTEREBİLİRSİNİZ EVİN KAÇ ODA OLDUĞU M2 Sİ EMLEK BEYAN DEĞERİ KAÇ TL OLDUĞUNU BELİRTSEYDİNİZ KİRAYIDA VERGİSİNİDE NET OLARAK SÖYLEYEBİLİRDİM
ANNENİZE KESİNLİKLE BİR VERGİ ÇIKMAZ
BİR BAŞKASINDAN YARDIM İSTEMENİZE HİÇ GEREK YOK.
KENDİ İŞNİZİ KENDİ EVŞNŞZDE YAPABİLİRSİNİZ. TELEFONU ELEKTRİĞİ ŞİRKET ÜZERİNE YAPARSINIZ TAMAMINI GİDER YAZABİLİRSİNİZ.
KİRA KONTRATINI ONA GÖRE DÜZENLERSİNİZ
DAHA FAZLA BİLGİ VE YARDIM İÇİN ARAYABİLİRSİNİZ.

NOT : Lütfen forum kurallarına uyunuz.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Selamlar
Sayın cmshn,görüşlerimizi yazarız elbet.Fakat,tahmin ediyorum,forumda konuyla ilgili arama yapmadınız.Benzer konuyla ilgili onlarca yorum ve başlık bulabileceğinizi sanıyorum.Sizden ricam,önce arama yapınız,daha evvel yazılanları okuyunuz,şayet yine eksikleriniz olursa onları tamamlarız.
Aslında bu arama konusunuda açmam,şu açıdan isabet olmuş.Ne zamandır yazmak istiyordum.Sizin mesajınıza kısmetmiş..
Yazacaklarım belkide hali hazırda olan şeylerdir,değişiklik olmuş olabilir. Foruma üye olunduktan sonra,üyenin ekranına ilk gelecek olan sayfa,forumun ana sayfası değil de,forumun özel kurallarını (her benzer forumda yer alan) içeren bir sayfa olmalı.Oradaki kuralları da kabul ederek forum ekranına giriş yapılması daha yerinde olur diye düşünüyorum.
Herkese hitap ederek söylemeliyim ki forumda arama yapmak konusunda maalesef biraz tembeliz.Soruyu sorup hemen cevap beklemek,daha cazip geliyor sanırım..Halbuki sorulan soruların çoğu (hemde detaylarıyla) defalarca kez tartışılmış konular..
O nedenle mümkün olduğunca arama modunu kullanmaya özen gösterelim derim..
Saygılar

Selamlar
Sayın cmshn,görüşlerimizi yazarız elbet.Fakat,tahmin ediyorum,forumda konuyla ilgili arama yapmadınız.Benzer konuyla ilgili onlarca yorum ve başlık bulabileceğinizi sanıyorum.Sizden ricam,önce arama yapınız,daha evvel yazılanları okuyunuz,şayet yine eksikleriniz olursa onları tamamlarız.
Aslında bu arama konusunuda açmam,şu açıdan isabet olmuş.Ne zamandır yazmak istiyordum.Sizin mesajınıza kısmetmiş..
Yazacaklarım belkide hali hazırda olan şeylerdir,değişiklik olmuş olabilir. Foruma üye olunduktan sonra,üyenin ekranına ilk gelecek olan sayfa,forumun ana sayfası değil de,forumun özel kurallarını (her benzer forumda yer alan) içeren bir sayfa olmalı.Oradaki kuralları da kabul ederek forum ekranına giriş yapılması daha yerinde olur diye düşünüyorum.
Herkese hitap ederek söylemeliyim ki forumda arama yapmak konusunda maalesef biraz tembeliz.Soruyu sorup hemen cevap beklemek,daha cazip geliyor sanırım..Halbuki sorulan soruların çoğu (hemde detaylarıyla) defalarca kez tartışılmış konular..
O nedenle mümkün olduğunca arama modunu kullanmaya özen gösterelim derim..
Saygılar

Tekrardan selamlar Tahsin Bey,

Forumun varlığından Google ile arama yaparken haberim oldu. Google aracılığıyla forum içerisindeki "home-ofis" ile ilgili tüm konuları aratarak okudum. Ancak tatmin edici bir cevap bulamadığım için konu açma gereksimi duydum.

Yıllardır bir çok forumda yer aldım, yöneticilik yaptım. Dedikleriniz konusunda sonuna kadar haklısınız. Ancak dediğim gibi, lütfen hazırcı bir üye olarak değil de, kendi durumunun tam karşılığını bulamamış bir araştırmacı internet kurdu :) gözüyle yaklaşırsanız sevinirim.

Sevgilerimle.

Selamlar Sayın cmshn
Öncelikle anlayışınız ve iyi niyetli yaklaşımınız için tşk.ediyorum. Belirtilen konularda mutabık olduğumuza göre sorunuza geçebiliriz :)
Burada yazılan veya yazılacak olanlar sorularınıza ne derece cevap olur bilemiyorum.Elbetteki en güzel,bir meslek mensubuyla yüzyüze görüşmeniz olacaktır.Dilimiz döndüğünce,bilgimiz nispetinde yanıtlamaya çalışalım.

1- Home ofis olarak kullanılan ikametlerde,ikamet yerinin tamamı,konut olmaktan çıkar,işyeri sıfatına dönüşür.Kira ödenmese dahi,tapu size ait olmadıkça mevzuat gereği ya kontrat düzenlenmeli ve stopaj ödenmeli ya da ev sahibi tarafından gerçekte kira geliri olmaksızın yıllık kira geliri beyanına konu edilmelidir.Kontrat düzenlenmemesi durumunda kira geliri beyanına konu edilecekse,beyan edilecek yıllık kira geliri de belediye rayiç bedelinin en az %5'i kadar olacaktır.Bu bedel açıklanan kira geliri hadlerinin altına kalırsa beyan verilmeyecektir,dilekçe ile durum izah edilebilir.Bu aşamada en sıklıkla yapılan göstermelik tabir ettiğimiz şekilde,bir kira kontratı düzenlenmesidir.Tabi bilinmelidir ki,işyeri kira gelirleri tutarı ne olursa olsun,bankadan ödenmelidir.Örneğin aylık 200 TL üzerinden düzenlenen kontratta bu kiralar annenizin banka hesabına yatırılmalıdır.Yıllık kira geliri hadlerin altında kaldığı ve annenizin de başka kira geliri olmadığı müddetçe,annenize ekstra bir masraf çıkmayacaktır.Bu had 2013 yılı için 26 bin TL'dir.2014 yılı için 27.000 olabilir..

2- Arkadaşınızın ofisinin kiralanması durumunda ise,arkadaşınızın kira kontratını incelemek lazım.Şayet "3.şahıslara kiraya veremez" şeklinde bir hüküm varsa maalesef size kiralayamaz.Mal sahibi onay vermesi halinde mümkün olabilir.Böyle bir hüküm yoksa ve yine mal sahibi onay verirse,siz,arkadaşınızın kiracısı olabilirsiniz.Stopajı,arkadaşınız adına beyan edeceksiniz.

3- Kiralama mevzuunda şahıs veya şirket olmanızın bir önemi yoktur.

Fazla detaya girmeden,kaba hatlarıyla bu şekilde yorum yapabilirim.
Saygılar

Teşekkürler Tahsin Bey,

Bu durumda ilk seçenek ev halkı tarafından sıcak bakılmayacaktır ev işyerine dönüşeceği için.

İkinci seçeneğin üzerine düşeyim ben o vakit.

Teşekkürler.

Merhaba,

Yakın akrabam şahıs firmasını kendi ev adresine kurmak istiyor. Bu durumda ne tür işlemler yapması gerekir? Yani vergi vs durumu ne olabilir.

Şimdiden teşekkürler,

Selamlar
Sayın mrecep,öyle bir soru sordunuz ki; yüzyüze görüşülse bile en az 2 saat aktarılacak bilgi var.Bunları burada beklemiyorsunuz herhalde.
Lütfen yüzyüze görüşerek,profesyonel destek alınız.
Ayrıca home ofis durumu ve vergilendirme konusunda forumda onlarca konu var.
Önce forumu incelemenizi öneririm
Saygılar

merhaba, size bir sorum olacak bu konu ile ilgili. kişi annesiyle kaldığı ikametgahı olan evin bir kısmını homeofis olarak kullanacak. babası ölmüş kişi bu işlemi yapabilir mi? ayrıca kira kontratında en az kaç tl gösterebilir mesela 200 tl olabilir mi? çok teşekkürler...